moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Skąd czerpać informacje o numizmatach?

Wtorek, 22 czerwca 2021
  • Skąd czerpać informacje o numizmatach?

Zainteresował Cię świat srebrnych i złotych monet kolekcjonerskich i chcesz zacząć tworzyć własne zbiory? Jeśli tak, potrzebujesz więcej informacji na temat tych artefaktów ? tak, aby umiejętnie wybierać do swojej kolekcji takie, które mają realną wartość artystyczną czy historyczną. Skąd je czerpać? Podpowiadamy!

Numizmatyka - hobby, które wymaga wiedzy

Na pozór zbieranie monet czy medali może się wydawać bardzo prostym zajęciem. Jednak w rzeczywistości gromadzenie kolekcji ciekawych i wartościowych artefaktów wymaga wiele pracy, a przede wszystkim nieustannego poszerzania wiedzy związanej z historią oraz stroną techniczną.

Jest ona potrzebna choćby po to, aby:
  • móc odróżnić autentyczne monety złote czy srebrne od fałszywych,
  • potwierdzić, że dana moneta czy medal pochodzą z konkretnej emisji,
  • zrozumieć, z czego wynika wartość danych artefaktów,
  • móc tworzyć spójne i ciekawe kolekcje.

Na szczęście istnieje wiele dobrych źródeł informacji na temat numizmatyki.
 

Najlepsze źródła wiedzy o numizmatach

Najważniejszym miejscem, w którym należy szukać informacji o numizmatach są katalogi monet. W kontekście numizmatyki polskiej kluczowe są:
  • Katalog Monet Polskich Fischer,
  • Katalog Monet Polskich J. Parchimowicza.

Oba te wydawnictwa są aktualizowane co roku o pojawiające się nowe artefakty, a w szczególności monety kolekcjonerskie. W tych publikacjach można znaleźć kluczowe informacje, w tym:
  • zdjęcia awersów i rewersów opisywanych artefaktów,
  • dane o nakładach i szacunkowych wycenach w zależności od stanu zachowania,
  • parametry monet: ich wagi, średnice oraz rodzaje i stopy zastosowanych do produkcji metali.

Dlatego z informacjami zawartymi w tej literaturze fachowej możesz porównać stan rzeczywisty monety, którą np. oglądasz na tzw. pchlim targu.

Poza tym wiadomości warto szukać w prasie poświęconej numizmatyce. Jednym z ciekawych czasopism, odpowiednim również dla początkujących, jest magazyn numizmatyczny „Monety i Historia”. Bieżące numery można zamawiać online. W każdym pojawiają się zarówno praktyczne informacje dla kolekcjonerów, jak i dzieje najciekawszych numizmatów.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Dopłata za przesyłkę kurierską - za co bywa doliczana? Szacujesz koszt przesyłki, składasz zlecenie, a następnie widzisz na fakturze zaskakująco wysoką kwotę... Poniedziałek, 12 lipca 2021
"Pejzaż miejski" w bibliotece Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna zaprasza na wystawę malarstwa Zdzisława Niteckiego pt.... Czwartek, 6 września 2018
Narodowe Czytanie 2018 Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.... Piątek, 20 lipca 2018
Wystawa numizmatyczna w bibliotece Zarząd Oddziału Towarzystwa Numizmatycznego w Gnieźnie i Dyrekcja Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna... Środa, 6 czerwca 2018