moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego?

Poniedziałek, 21 czerwca 2021
  • Jakie grzejniki wybrać do ogrzewania gazowego?

Ogrzewanie gazowe cieszy się obecnie dużą popularnością. Decydują się na nie inwestorzy, którzy budują dom i mają możliwość podłączenia się do sieci.

Ogrzewanie gazowe umożliwia wykonanie instalacji podłogowej, czyli brak kaloryferów. Ma ono swoje plusy, jak choćby więcej przestrzeni i estetyka. Natomiast grzejniki są nadal popularne, a wśród nich te do ogrzewania gazowego różnią się pod wieloma względami, jak choćby materiałem, z którego są wykonane. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje grzejników gazowych

Gdy przejrzymy już kotły gazowe, przychodzi czas na podjęcie decyzji o grzejnikach. A tu wybór jest spory, począwszy od rozmiarów, przez materiały z jakich są zrobione po kolorystykę. Po pierwsze można je podzielić biorąc pod uwagę sposób wymiany ciepła:
  • konwekcja, czyli ogrzewanie powietrza,
  • promieniowanie, czyli ogrzewanie otaczających rzeczy.

Konwekcja występuje wraz z promieniowaniem, ale w różnych proporcjach, o czym warto wiedzieć. Tylko konwektorowe grzejniki wykorzystują głównie konwekcję.

Ogólnie grzejniki gazowe dzielą się na:
  • stalowe płytowe,
  • aluminiowe,
  • konwektorowe,
  • członowe.

Rzadko bierzemy pod uwagę inne możliwości, jak choćby pompy ciepła, bo gaz oznacza nie tylko wygodę, brak obsługi, ale jest również tani. Najpopularniejsze są te pierwsze, czyli stalowe płytowe. Według ekspertów najlepiej spełniają swoją  funkcję przy ogrzewaniu gazowym. Stąd też są najchętniej kupowane. Swoją drogą mają one wiele zalet. A wśród nich niższa waga w porównaniu z żeliwnymi i ożebrowanie wewnętrzne- wpływa na ich moc cieplną. 35 proc. w przypadku tych grzejników stanowi promieniowanie. Za ich wyborem przemawia szeroka oferta, także pod względem estetycznym. Dostępne są nie tylko białe, gdyż część firm realizuje zamówienia na grzejniki w różnych kolorach na życzenie klienta.

Poza stalowymi, dobrze przewodzą ciepło również miedź i aluminium. I grzejniki wykonane z tych materiałów także warto wziąć pod uwagę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze grzejników?

Obok materiału z jakiego są wykonane, istotne znaczenie ma:
  • odpowiednia wielkość grzejników- moc cieplna, tak by było nam zimą ciepło.
  • ich dostosowanie do poszczególnych pomieszczeń (łazienka), miejsca na ścianie (pod oknem).

Właściwie wykonana instalacja i dobrane odpowiednio grzejniki sprawią, że ogrzewanie na gaz będzie tanie i przede wszystkim będzie nam ciepło w okresie jesienno-zimowym. Jeśli grzejniki nie zostaną właściwie dobrane, niestety możemy marznąć.

Ogrzewanie gazowe daje nam dużo swobody, instalacja może być mieszana. Przykładowo na dole domu ogrzewanie podłogowe, a u góry grzejniki. Jest to ciekawe i wygodne rozwiązanie.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022
Muzyka z Afryki w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei - plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek - zaprasza na pierwszy koncert z cyklu... Środa, 22 czerwca 2022
Zmiana na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Dotychczasowy zastępca prezydenta Jarosław Grobelny, odchodzi do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej,... Środa, 22 czerwca 2022
Miasto dokłada 2,5 mln zł do rewitalizacji parku "Dziekanki"! Co z Rondem Gnieźnieńskich Olimpijczyków? 2 mln 555 tys. to wysokość dotacji celowej przekazanej przez Miasto Gniezno na rewitalizację zachodniej... Środa, 22 czerwca 2022