moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Poduszki profilowane dostępne w Gnieźnie - jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Piątek, 11 czerwca 2021
  • Poduszki profilowane dostępne w Gnieźnie - jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Zdrowy sen zapewnia dobre samopoczucie i kondycję fizyczną niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jak dobór poduszki może wpływać na jakość snu i na jaki model się zdecydować, żeby cieszyć się regenerującym odpoczynkiem? Wybierać można przede wszystkim między poduszkami profilowanymi, wykonanymi z elastycznej pianki, oraz modelami z wypełnieniem puchowym.

Poduszka profilowana czy puchowa - co jest lepszym wyborem?

Popularne poduszki z wypełnieniem z puchu albo pierza (który jest puchem wymieszanym wraz z piórami) są sprężyste, miękkie i wygodne, ale nie zawsze najlepsze dla kręgosłupa i mięśni szyi. Problematyczny bywa już sam ich rozmiar - wiele osób lubi obszerne poduszki, które podpierają nie tylko głowę, ale i ramiona. Tymczasem odpowiednio dobrana poduszka powinna podeprzeć wyłącznie głowę, szyję i kark, pozostawiając ramiona bez podniesienia, aby utrzymać kręgosłup w prostej pozycji. Kolejnym częstym problemem bywa fakt, że przez swoją miękkość poduszki puchowe nie podtrzymują głowy ani szyi w stabilny sposób. Zdarza się, że głowa zbytnio się w nie zapada, tworząc nienaturalne wygięcie szyjnego odcinka kręgosłupa. Poduszki z pierza lub puchu nie są dobrym wyborem dla alergików, ponieważ naturalne pióra mogą gromadzić w sobie szkodliwe drobnoustroje. Chociaż świetnie przepuszczają one powietrze, ich czyszczenie bywa kłopotliwe. Pierz wyprany w domowej pralce może się zbijać lub pod wpływem wilgoci rozwijać wewnątrz pleśń.

Profilowane poduszki to modele o przemyślanym kształcie, które mają podeprzeć głowę tak, aby kręgosłup w całej swojej długości pozostawał ułożony w fizjologicznej pozycji. Taka stabilizacja gwarantuje mniej dolegliwości bólowych i lepszy komfort odpoczynku. Nowoczesne pianki, z których wykonuje się profilowane poduszki, to materiały hipoalergiczne. Przez wszystkie ich warstwy przedostaje się powietrze, odprowadzając zebraną w nich wilgoć i ciepło. W ten sposób w piance nie rozwijają się bakterie, grzyby, zarodniki pleśni, ani roztocza.

Jak poduszka jest w stanie wpłynąć na jakość snu?

Poduszka w dużej mierze odpowiada za komfort snu, który przekłada się na łatwiejsze zasypianie, mniej nocnych wybudzeń, głębszy i dłuższy odpoczynek nocny. Za tym wszystkim idzie oczywiście lepsze samopoczucie o poranku, pełnia sił i brak dolegliwości bólowych. Poza samą wygodą odczuwalną zaraz po położeniu się do łóżka ważne jest także fizjologiczne ułożenie kręgosłupa przez całą noc. Za stabilizację i podparcie odcinka szyjnego odpowiada właśnie poduszka. Z jednej strony powinna ona wyprostować tę część kręgosłupa względem całej jego długości, z drugiej natomiast dopasować się do fizjologicznych zakrzywień ciała, podeprzeć je i pozwolić na odpoczynek wszystkich mięśni.

Kiedy poduszka nie wypełnia luki powstającej pomiędzy łukiem szyjnym a powierzchnią materaca, mięśnie szyi pozostają w napięciu, zmuszone do ciągłego podtrzymywania kręgosłupa. Efektem jest odczuwalne po przebudzeniu napięcie mięśniowe, objawiające się uciążliwym bólem i sztywnieniem. Im lepiej poduszka dopasuje się do kształtu ciała, tym lepsze wsparcie będzie ona mogła zagwarantować zmęczonym mięśniom.
 

Pianka termoelastyczna Visco w poduszkach marki Hilding

Wśród wszystkich materiałów, z których wykonuje się nowoczesne poduszki profilowane, za najbardziej przełomowy uznaje się aktualnie piankę termoelastyczną Visco. W przeciwieństwie do wszystkich innych materiałów tego typu ona jedna reaguje na podwyższoną temperaturę ludzkiego ciała, a nie jak to zwykle bywa, na wywierany przez nie nacisk. Pianka pod wpływem ciepła dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając perfekcyjne podparcie, którego nie sposób uzyskać z wykorzystaniem innych materiałów.

Z pianki Visco w swoich poduszkach korzysta marka Hilding Anders, topowy polski producent łóżek i materacy. Poduszki Hilding to świetny wybór dla każdego, kto ma trudności z zasypianiem, odczuwa utrzymujące się napięcie mięśniowe, zmaga się z dolegliwościami kręgosłupa, lub po prostu chce zainwestować w zdrowy sen.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Czym charakteryzują się nowoczesne meble biurowe? Współczesny wygląd biura przyciąga wzrok, zwiększa zadowolenie pracowników, a do tego stanowi doskonałą... Czwartek, 3 czerwca 2021
Materace w Gnieźnie - jakie najlepiej wybrać? Sen pozwala na fizyczną i psychiczną regenerację organizmu. Każdej nocy mózg ludzki oczyszcza się z... Poniedziałek, 10 maja 2021
20-lecie firmy KAPI - wiodącego producenta mebli w naszym regionie 1 kwietnia, mija 20-lecie firmy KAPI - producenta mebli kuchennych, biurowych, sklepowych, hotelowych... Wtorek, 6 kwietnia 2021
Wpływ odpowiednio dobranego materaca na nasz sen Sen to istotny, bardzo ważny element naszego codziennego życia. Jeżeli zadbamy o odpowiednie warunki,... Czwartek, 5 listopada 2020