moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Budowa garażu bez pozwolenia na zgłoszenie - przepisy

Czwartek, 10 czerwca 2021
  • Budowa garażu bez pozwolenia na zgłoszenie - przepisy

Pojęcie ?garażu? jest bardziej skomplikowane przez przepisy prawa, niż może wydawać się przeciętnemu człowiekowi planującemu jego budowę. Zwykle, mówiąc o garażu, mamy na myśli budowlę lub pomieszczenie, w którym przechowujemy samochód. Bywa jednak tak, że ?garażem? nazywamy budynek o funkcji gospodarczej stojący na naszej posesji. Warto więc usystematyzować wiedzę o ?garażu? i odpowiedzieć na ważne pytania prawne dotyczące jego budowy - w tym budowy garażu na zgłoszenie.

Definicja prawna „garażu”

Przepisy nie definiują dokładnie i jasno pojęcia „garaż” lub pojęcia „wiata garażowa”. Garażem jest więc budynek albo pomieszczenie przeznaczone do postoju pojazdów. Co ważne, z zasady powinno ono posiadać z każdej strony ściany (z otworami) oraz dach.

W zakresie wiaty - uznaje się za nią konstrukcję otwartą, zasadniczo bez ścian - może posiadać ich najwyżej trzy - z zadaszeniem (pełnym albo niepełnym). Garaże może, ale nie musi być stale związany z gruntem. A zatem dopuszczalne jest posadowienie go na fundamencie, ale też w inny sposób - na przykład na bloczkach betonowych.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie garaż powinien spełniać konkretne wymogi konstrukcyjne, a zatem „powinien mieć:
  1. wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m;
  2. wjazdy lub wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle;
  3. elektryczną instalację oświetleniową;
  4. zapewnioną wymianę powietrza, zgodnie z § 108;
  5. wpusty podłogowe z syfonem i osadnikami w garażu z instalacją wodociągową lub przeciwpożarową tryskaczową, w garażu podziemnym przed wjazdem do niego oraz w garażu nadziemnym o pojemności powyżej 25 samochodów;
  6. instalację przeciwpożarową, wymaganą przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, zabezpieczoną przed zamarzaniem”.
 

Garaż bez pozwolenia na budowę

Zgodnie z Prawem budowlanym, dokładnie z art. 29 ust. 1 pkt 1, budowa garażu lub wiaty garażowej o powierzchni do 35 m2 całkowitej (nie użytkowej) nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to dobre i wygodne rozwiązanie dla wielu inwestorów. Należy jednak pamiętać, że takich obiektów na działce może być najwyżej dwa na każde 500 m2 powierzchni.

Garaż bez pozwolenia na budowę, a tylko na zgłoszenie, możemy więc postawić jako budynek wolnostojący. Gdy naszą wolą jest dobudowanie garażu to już istniejącego budynku (zwykle domu) - musimy uzyskać pozwolenie na budowę.


Garaż na zgłoszenie

Budowa na zgłoszenie też wymaga od nas podjęcia pewnych kroków. Zgłoszenia dokonujemy przed podjęciem budowy - odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

Nasz wniosek urząd rozpatruje w ciągu 21 dni, podczas których ma czas na reakcję. Jeśli wyda sprzeciw - należy wstrzymać się od prac. Brak reakcji ze strony urzędu jest równoznaczny z wydaniem zgody na budowę garażu.

Taka zgoda jest ważna przez trzy lata - w tym okresie musimy rozpocząć prace budowlane. Jeśli tego nie zrobimy, należy rozpocząć formalności od początku.
 

Garaż postawiony przy domu

Jak już wspomniano, do postawienia garażu tuż przy domu konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Gdy tego nie zrobimy, organ posądzi nas o samowolę budowlaną. Konsekwencją jest nakaz rozbiórki lub obowiązkowa legalizacja. Wiąże się to oczywiście z dużymi kosztami i licznymi formalnościami.

Warto więc przy planowaniu budowy garażu poznać dokładnie przepisy związane z tym przedsięwzięciem. Jak widać, budowa garażu na zgłoszenie jest możliwa, jednak nie każda sytuacja i stan prawny pozwalają na skorzystanie z tego ułatwienia.

Bibliografia:

Artykuł autorstwa Bogusława Nowakowskiego
https://www.eporady24.pl/brak_pozwolenia_na_budowe,pytania,8,112,5912.html
https://www.prawo-budowlane.info/garaze-i-wiata-bez-pozwolenia-legalizowac-czy-rozbierac,199,material_prawo_budowlane.html
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zajęcia z LEGO Education wracają do VR Inkubatora Zgodnie z zapowiedziami w wakacje VR Inkubator w Fałkowie otwiera się na dzieci i kontynuuje przygodę... Czwartek, 30 czerwca 2022
Niezwykła wystawa w VR Inkubator za nami! Odwiedzający byli zachwyceni Od 23 do 26 czerwca w VR Inkubator w Fałkowie można było odwiedzić wystawę "Przyszłość u podstaw" przygotowaną... Czwartek, 30 czerwca 2022
Nowy chodnik w Dziećmiarkach oddany do użytku Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie oddał do użytku nowo powstały chodnik w miejscowości Dziećmiarki w... Środa, 29 czerwca 2022
Dom jednorodzinny w rozsądnej cenie! Osiedle Wierzbiczany już w sprzedaży Osiedle domów jednorodzinnych to inwestycja zlokalizowana nieopodal Gniezna, w zielonej i spokojnej... Piątek, 24 czerwca 2022