moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Plotki - kto się nimi zajmuje?

Poniedziałek, 7 czerwca 2021
  • Plotki - kto się nimi zajmuje?

Każdy chyba wie co to jest plotka i chociaż raz przebywał na jakimś portalu plotkarskim. Dlaczego tak interesuje nas los celebrytów, co dzieje się u nich w życiu i skąd w ogóle wzięło się takie zamiłowanie do plotkowania? Czym w ogóle jest ta plotka, o której tyle zewsząd słyszymy? Przybliżymy wam skąd wzięło się określenie "plotka", a także dlaczego tak bardzo nas one interesują.

Pochodzenie słowa "plotka"

W każdym kraju wzięło się z czegoś innego. Najbliższa prawdzie może okazać się definicja z hiszpańskiego. W hiszpańskim jest to nic innego jak "comadreria", co z kolei wywodzi się od słowa "comadre". To oznacza "sąsiadka". A dobrze wiemy, że sąsiadki to największe plotkary!


Czym jest plotka?

Plotka to, według definicji, niesprawdzona i kłamliwa wiadomość, która zwykle powoduje utratę dobrego wizerunku osoby, której dotyczy. Powszechnie uważa się, że plotka to synonim "pogłoski". Jednak przedstawiciele nauk społecznych mają swoje zdanie na to, czym jest plotka. W naukach społecznych definiuje się na cztery sposoby. Może to być "gadanie dla samego gadania", negatywne i złośliwe omawianie osób nieobecnych, proces wymiany informacji o zabarwieniu oceniającym, między bliskimi sobie osobami albo wymiana oceniających informacji o nieobecnej osobie. Wiemy doskonale, że w rzeczywistości wygląda to jednak trochę inaczej. Portale plotkarskie wskazują na to, że nie trzeba wcale kogoś znać, żeby rozpuszczać lub komentować plotki.
 

Czemu plotkujemy?

W kulturze przyjęło się, że plotki to domena kobiet. Wiemy jednak, że nie do końca tak jest. Internet nadał nowego wymiaru plotkowaniu. Teraz nie trzeba nikogo znać, żeby rozpuścić o nim jakąś plotkę. W sieci pojawiły się, wraz z rozwojem Internetu, różne portale plotkarskie, a gwiazdy zaczęły zabiegać o to, aby się tam pojawić. Teraz im więcej artykułów o danych celebrytach na plotkarskich portalach, na tym większą popularność mogą liczyć.

Jeśli zaś chodzi o to, czemu plotkujemy - sprawa jest prosta. Daje nam to złudzenie, że przynależymy do jakiejś jednostki. Plotkujemy po to, aby zainteresować innych swoją osobą, chociaż plotki przeważnie dotyczą kogoś innego. Chodzi o to, aby osoba, która plotkuje, mogła podnieść swój status. Chce podkreślić swoją przynależność w grupie.

Często plotki pełnią również funkcję "ukarania" tych, którzy w jakiś sposób odchodzą od reguły. Mają na celu podkreślić, że ktoś zachowuje się nieodpowiednio, inaczej niż wskazują sztywne normy.

Badania wskazują również, że około 2/3 czasu, który poświęcamy na rozmowę z innymi ludźmi, to... plotkowanie.

Plotki są tak powszechne i tak się do nich przyzwyczailiśmy, że nie uważamy już tego za nic niedobrego. W rzeczywistości jednak często jest zupełnie inaczej. Bardzo kłamliwa i niesprawdzona plotka może zrobić sporo złego. Warto się więc czasem zastanowić, czy chcemy dalej coś przekazać.

A wy? Plotkujecie? Uważacie to za coś złego?
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Weekend szalonych wyprzedaży połączony z Dniem Dziecka w MIKO! Kolejne wyprzedaże w MIKO już w ten piątek i sobotę! To jedyne miejsce, w którym znajdziecie marketowe... Piątek, 3 czerwca 2022
Lokalność bez konkurencji? Premiera filmu już w czwartek, w Dobrym Browarze Czy w branży gastronomicznej lokale konkurencyjne mogą się wspierać? Czy można połączyć siły w tych... Poniedziałek, 18 kwietnia 2022
Radiowcy Bez Cenzury - bilety już w sprzedaży! Mikrofoniarze. Zawodowcy. Radiowcy. Znają ich miliony, bo codziennie budzą i są z Wami w pracy. Towarzysze... Piątek, 15 kwietnia 2022
Andrzej Poniedzielski wystąpił w Gnieźnie! We wtorek, w Hotelu Ibis Styles w Gnieźnie wystąpił Andrzej Poniedzielski. Znany satyryk zgromadził... Piątek, 1 kwietnia 2022