moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie

Czwartek, 3 czerwca 2021
  • Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie

O tęsknocie za obecnością, spotkaniem, a nie tylko zewnętrzną formą celebracji mówił w uroczystość Bożego Ciała Prymas Polski abp Wojciech Polak. Chodzi - jak dodał - o żywą świadomość, że Eucharystia jest sakramentem Bożej obecności i tej istoty nie mogła i nigdy nie może nam zastąpić wirtualna rzeczywistość.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. i procesji eucharystycznej ulicami Gniezna. By umożliwić udział w liturgii jak największej liczbie wiernych Eucharystia celebrowana była przy ołtarzu polowym ustawionym przed katedrą gnieźnieńską.
 

Myślę, że dziś, gdy powoli wychodzimy z pandemii, gdy ustępują związane z nią ograniczenia, wraca w nas radość spotkania z Jezusem i świadomość, że bez tej eucharystycznej obecności, bez naszej z Nim obecności, bez tego spotkania, bez tej drogi, którą wraz z nami dzieli, wszystko, czego doświadczamy i czym żyjemy nie znajduje do końca sensu - mówił w homilii abp Polak.


Przyznał również, że wspomniane ograniczenia - brak procesji, spotkań i innych celebracji był dotkliwy i budził tęsknotę, jednak nie tylko o te zewnętrzne formy powinno nam chodzić.


Chodzi o istotę rzeczy, o spotkanie, chodzi o obecność, której nie mogła i nie może nam nigdy zastąpić wirtualna rzeczywistość. Chodzi o żywą świadomość, że Eucharystia jest sakramentem Bożej obecności, że tu jest Pan. Z Nim idziemy. Jego niesiemy. Przed Nim klękamy. Jego uwielbiamy. On wkracza w nasze życie. Błogosławi nam i nas umacnia - podkreślił Prymas.


Zaznaczył również, że ta „żywa obecność” jest darem, którego sami nie możemy wytworzyć, czy wyprodukować. Możemy się tylko na ten dar otworzyć, z wiarą go przyjąć i uczyć się nim dzielić. Dar ten przełamuje nasz lęk i opór. Daje odczuć, że miłość zwycięża nienawiść, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie. Jest znakiem nadziei. Jest mocą i mądrością. Kieruje nasze kroki na drogę pokoju. Wydobywa z obojętności i pobudza wrażliwość.
 

Można go odrzucić i zlekceważyć, ale czy wolno? - pytał Prymas.


Metropolita gnieźnieński nawiązał też do odbywających się po pandemicznej izolacji procesji eucharystycznych ulicami miast i wsi. Jak mówił, niosąc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie.
 

Niesiemy Go świadomi, że nic i nikt nie jest w stanie zastąpić nam Jego obecności - podkreślił, przypominając za papieżem Benedyktem XVI, że Boże Ciało jest niejako demonstracją bliskości Boga, do którego należą wszystkie nasze drogi, i który w ten właśnie sposób chce należeć do nas.


Mszę św. koncelebrowali: abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, proboszczowie parafii śródmiejskich oraz moderatorzy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Po Mszy św. sprzed katedry gnieźnieńskiej wyruszyła pod przewodnictwem Prymasa Polski procesja do czterech ołtarzy, z których ostatni usytuowany był przy kościele św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.
 

tekst: Informacja prasowa
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(3)

  • 06.06.2021 13:09  Odpowiedz na komentarz

    Kiedyś każda parafia organizowała swoją procesję po ulicach osiedli, a teraz już po razu drugi zorganizowano jedną dużą procesję przez centrum. I takie coś w okresie pandemii, kiedy nie powinno się organizować dużych zgromadzeń, a ludzie w skupisku powinni nosić maseczki, a ich nie MAJĄ. Co to za dziwaczny pomysł by ściągać ludzi na jedną wspólną procesję w centrum miasta w trakcie pandemii. Nie lepiej by parafie organizowały procesję ulicami swoich parafii? Nie byłoby takiego mieszania się ludzi.

  • 03.06.2021 23:10  Odpowiedz na komentarz

    Czwartkowa msza i procesja To była wspaniała demonstracja wiary w Boga. To był wspaniały dzień odwagi tych, co naprawdę wierzą. Święto Bożego Ciała to nie okazja do wyjazdu nad morze czy w góry. To dzień, w którym powinniśmy pokazać, że przyznajemy się publicznie do wiary w jedynego Boga.

  • 03.06.2021 22:43  Odpowiedz na komentarz

    tO BYŁA PIĘKNA MASZA. tO BYŁ WSPANIAŁY POMYSŁ PRYMASA pOLSKI NA MSZĘ POLOWĄ PRZED KATEDRĄ. Dziękujemy .

PODOBNE TEMATY
Hałda na cmentarzu Św. Piotra ciągle rośnie! Późnym wieczorem koparka równała teren! Tydzień temu, w czwartek, na cmentarzu Św. Piotra koparka rozgarniała skarpę, która w znacznej mierze... Sobota, 21 maja 2022
Walący się mur, ludzkie szczątki i setki ton śmieci na cmentarzu - kuria umywa ręce od problemu! Prokuratura wszczyna postępowanie! Czy mamy do czynienia z prywatyzacją cmentarzy? To, co dzieje się na gnieźnieńskich cmentarzach jest wręcz zatrważające. Po naszej interwencji jednym... Niedziela, 15 maja 2022
Nagrobki, ludzkie szczątki i hałdy śmieci - dzikie wysypisko między cmentarzem a jeziorem! Kto za to odpowiada? Setki ton śmieci i gruzu z rozebranych nagrobków zalegają między cmentarzem Św. Krzyża w Gnieźnie a... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Zawalił się mur między cmentarzem a prywatną posesją! Woda z nekropolii zalewa działkę Pan Błażej od wielu lat prosi parafię, kurię i zarządcę cmentarza o naprawę muru oddzielającego jego... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022