X

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie

Czwartek, 3 czerwca 2021
  • Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała w Gnieźnie

O tęsknocie za obecnością, spotkaniem, a nie tylko zewnętrzną formą celebracji mówił w uroczystość Bożego Ciała Prymas Polski abp Wojciech Polak. Chodzi - jak dodał - o żywą świadomość, że Eucharystia jest sakramentem Bożej obecności i tej istoty nie mogła i nigdy nie może nam zastąpić wirtualna rzeczywistość.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. i procesji eucharystycznej ulicami Gniezna. By umożliwić udział w liturgii jak największej liczbie wiernych Eucharystia celebrowana była przy ołtarzu polowym ustawionym przed katedrą gnieźnieńską.
 

Myślę, że dziś, gdy powoli wychodzimy z pandemii, gdy ustępują związane z nią ograniczenia, wraca w nas radość spotkania z Jezusem i świadomość, że bez tej eucharystycznej obecności, bez naszej z Nim obecności, bez tego spotkania, bez tej drogi, którą wraz z nami dzieli, wszystko, czego doświadczamy i czym żyjemy nie znajduje do końca sensu - mówił w homilii abp Polak.


Przyznał również, że wspomniane ograniczenia - brak procesji, spotkań i innych celebracji był dotkliwy i budził tęsknotę, jednak nie tylko o te zewnętrzne formy powinno nam chodzić.


Chodzi o istotę rzeczy, o spotkanie, chodzi o obecność, której nie mogła i nie może nam nigdy zastąpić wirtualna rzeczywistość. Chodzi o żywą świadomość, że Eucharystia jest sakramentem Bożej obecności, że tu jest Pan. Z Nim idziemy. Jego niesiemy. Przed Nim klękamy. Jego uwielbiamy. On wkracza w nasze życie. Błogosławi nam i nas umacnia - podkreślił Prymas.


Zaznaczył również, że ta „żywa obecność” jest darem, którego sami nie możemy wytworzyć, czy wyprodukować. Możemy się tylko na ten dar otworzyć, z wiarą go przyjąć i uczyć się nim dzielić. Dar ten przełamuje nasz lęk i opór. Daje odczuć, że miłość zwycięża nienawiść, a pragnienie zemsty ustaje przez przebaczenie. Jest znakiem nadziei. Jest mocą i mądrością. Kieruje nasze kroki na drogę pokoju. Wydobywa z obojętności i pobudza wrażliwość.
 

Można go odrzucić i zlekceważyć, ale czy wolno? - pytał Prymas.


Metropolita gnieźnieński nawiązał też do odbywających się po pandemicznej izolacji procesji eucharystycznych ulicami miast i wsi. Jak mówił, niosąc dziś Jezusa w Najświętszym Sakramencie, niesiemy Go również w sobie.
 

Niesiemy Go świadomi, że nic i nikt nie jest w stanie zastąpić nam Jego obecności - podkreślił, przypominając za papieżem Benedyktem XVI, że Boże Ciało jest niejako demonstracją bliskości Boga, do którego należą wszystkie nasze drogi, i który w ten właśnie sposób chce należeć do nas.


Mszę św. koncelebrowali: abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, kanonicy Kapituły Prymasowskiej, proboszczowie parafii śródmiejskich oraz moderatorzy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.

Po Mszy św. sprzed katedry gnieźnieńskiej wyruszyła pod przewodnictwem Prymasa Polski procesja do czterech ołtarzy, z których ostatni usytuowany był przy kościele św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim.
 

tekst: Informacja prasowa
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(3)

  • 06.06.2021 13:09  Odpowiedz na komentarz

    Kiedyś każda parafia organizowała swoją procesję po ulicach osiedli, a teraz już po razu drugi zorganizowano jedną dużą procesję przez centrum. I takie coś w okresie pandemii, kiedy nie powinno się organizować dużych zgromadzeń, a ludzie w skupisku powinni nosić maseczki, a ich nie MAJĄ. Co to za dziwaczny pomysł by ściągać ludzi na jedną wspólną procesję w centrum miasta w trakcie pandemii. Nie lepiej by parafie organizowały procesję ulicami swoich parafii? Nie byłoby takiego mieszania się ludzi.

  • 03.06.2021 23:10  Odpowiedz na komentarz

    Czwartkowa msza i procesja To była wspaniała demonstracja wiary w Boga. To był wspaniały dzień odwagi tych, co naprawdę wierzą. Święto Bożego Ciała to nie okazja do wyjazdu nad morze czy w góry. To dzień, w którym powinniśmy pokazać, że przyznajemy się publicznie do wiary w jedynego Boga.

  • 03.06.2021 22:43  Odpowiedz na komentarz

    tO BYŁA PIĘKNA MASZA. tO BYŁ WSPANIAŁY POMYSŁ PRYMASA pOLSKI NA MSZĘ POLOWĄ PRZED KATEDRĄ. Dziękujemy .

PODOBNE TEMATY
Laureaci stypendium im. Sławomira Kuczkowskiego zapraszają na koncert Jesienią 2020 roku Prezydent Miasta Gniezna przyznał pierwsze w historii Pierwszej Stolicy stypendia... Niedziela, 20 czerwca 2021
Majówka nad Lednicą 23 maja br. zapraszamy bardzo serdecznie na Majówkę nad Lednicą do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego... Środa, 19 maja 2021
Rzeźby Mieczysława Najkowskiego na Lednicy W najbliższym czasie zostanie udostępniona do zwiedzania wystawa czasowa poświęcona twórczości rzeźbiarskiej... Środa, 19 maja 2021
Ambasador Azerbejdząnu z wizytą w Gnieźnie Ambasador Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanova, pełniąca swoje obowiązki od początku tego roku, odwiedziła... Piątek, 7 maja 2021