moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kolejna akcja Policji przeciwko nielegalnym zlotom i wyścigom! Zatrzymano 15 dowodów rejestracyjnych, nałożono 20 mandatów, zatrzymano 1 osobę!

Wtorek, 1 czerwca 2021
 • Kolejna akcja Policji przeciwko nielegalnym zlotom i wyścigom! Zatrzymano 15 dowodów rejestracyjnych, nałożono 20 mandatów, zatrzymano 1 osobę!

W piątkowy wieczór pod galerią Piastovą raz kolejny odbył się zlot samochodów, który z pewnością znów skończyłby się nielegalnymi wyścigami, gdyby nie interwencja Policji. Uczestnicy, jak zwykle rozbawieni sytuacją, wygłupiali się na oczach mundurowych, tańcząc na prywatnym parkingu. Warto wspomnieć, iż organizator tego wydarzenia wprowadził bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, co było za pewne konsekwencją nagłośnienia całej sprawy w mediach. Jak długo rzeczony zakaz będzie obowiązywał i jak będą się do niego stosować uczestnicy, trudno stwierdzić.

Wydawać by się mogło, że było spokojnie, ale nic bardziej mylnego. Jak poinformowała rzecznik prasowa Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, asp. sztab. Anna Osińska, podczas piątkowej akcji wylegitymowano ponad 200 osób, skontrolowano prawie 130 pojazdów, wystawiono 20 mandatów karnych oraz zatrzymano 15 dowodów rejestracyjnych. Warto dodać także, iż zatrzymano jedną osobę, 21-letniego mężczyznę, na podstawie art. 141 kodeksu wykroczeń tj. Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany, oraz  65a kw. Niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej: Kto umyślnie, nie stosując się do wydawanych przez funkcjonariusza Policji lub Straży Granicznej, na podstawie prawa, poleceń określonego zachowania się, uniemożliwia lub istotnie utrudnia wykonanie czynności służbowych, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. 65 §2 kw tj. § 1. Kto umyślnie wprowadza w błąd organ państwowy lub instytucję upoważnioną z mocy ustawy do legitymowania: 1) co do tożsamości własnej lub innej osoby, 2) co do swego obywatelstwa, zawodu, miejsca zatrudnienia lub zamieszkania, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie udziela właściwemu organowi państwowemu lub instytucji, upoważnionej z mocy ustawy do legitymowania, wiadomości lub dokumentów co do okoliczności wymienionych w § 1.

Uczestnicy piątkowych zlotów i wyścigów ulicznych po nagłośnieniu całej sprawy zwykli nazywać siebie samych bandytami, co nie dziwi biorąc pod uwagę, iż po naszym pierwszym artykule - poza falą hejtu w komentarzach - zaczęli oni kierować groźby względem redakcji. W poprzednim materiale przedstawiliśmy prawdziwy obraz Projectu Need For Speed Gniezno i był on daleki od głoszonych przez organizatorów i uczestników tez o wielkiej rodzinie z pasją do motoryzacji, braku jakichkolwiek wyścigów ulicznych, aż po działania stricte charytatywne na rzecz potrzebujących. Aktem desperacji i odpowiedzią uczestników na nasze dowody stał się właśnie owy hejt i groźby.

Mężczyzna został doprowadzony do Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie, skąd po przeprowadzonych czynnościach zwolniono go do miejsca zamieszkania.

Jak informowaliśmy wcześniej, działania charytatywne były jedynie przykrywką pod nielegalne wyścigi uliczne, o czym poinformował nas jeden z stałych uczestników tych wydarzeń. Jak wiadomo spotkania uczestników owych wydarzeń odbywają się w piątki po godzinie 22.00, a niekiedy dodatkowo także w środy o tej samej porze. Z zapowiedzi organizatorów wynika, iż w piątek, 4 czerwca, planowany zlot ma być charytatywny - przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz Olgi Miśkiewicz. Z pewnością jest to działanie mające w jakimś stopniu ocieplić wizerunek PNFSG i mające na celu ratowanie zszarganej opinii. Pozostaje mieć nadzieję, iż rzekoma zbiórka faktycznie się odbędzie, a zebrane środki trafią w całości do Olgi.

Jednak w dalszym ciągu kontrowersje budzą wstępnie planowane atrakcje, np. konkurs na najgłośniejszy wydech, biorąc pod uwagę, iż zlot będzie po godzinie 22.00, gdzie obowiązuje już cisza nocna. Spodziewać się można, iż pobliscy mieszkańcy będą musieli po raz kolejny zmagać się z uciążliwym hałasem. Jedyną nadzieją z pewnością będzie interwencja Policji, która zadba o to, by zlot odbył się zgodnie z prawem i nie był uciążliwy dla gnieźnian.

Zwróciliśmy się także do zarządcy Galerii Piastovej z zapytaniem prasowym, czy wyrażono zgodę na organizację zlotów na prywatnym parkingu. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że nie wyrażaliśmy zgody na korzystanie z parkingu na cele zlotu samochodów. Nie prowadzono z nami żadnego dialogu w tym zakresie oraz nie ma naszej zgody na tego typu przedsięwzięcia na parkingu Galerii. Zlot, który miał miejsce 28 maja na terenie parkingu Galerii Piastovej naruszał zasady bezpieczeństwa oraz pozostawił liczne uszkodzenia nawierzchni parkingu. Roszczenia z tytułu strat i uszkodzeń zostaną z pewnością przedstawione uczestnikom tego incydentu.  
Tym samym kierujemy uznanie dla Policji, która dba o bezpieczeństwo w Gnieźnie. Policja odpowiedziała niezwłoczną interwencją zmierzającą do zapanowania nad bezprawnym zgromadzeniem.

Ewelina Oleksy
Regionalny Kierownik ds. Zarządzania Nieruchomościami
NAPOLLO ASSET MANAGEMENT Sp. z o.o.
 

tekst: Damian Julkowski
foto: PNFSG, Night Cars Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(7)

 • Wolność!!!!!

 • 02.06.2021 22:33  Odpowiedz na komentarz

  A co robi firma ochroniarska galerii piastova. Ochrona placu postojowego przed galerią nie jest zapisana w kontrakcie ?

 • 02.06.2021 17:42  Odpowiedz na komentarz

  Niech rozgonią raz a dobrze ten niewychowany motłoch. Niech sobie poszukają jakiś tor na uboczu w stylu Broczyno, ale to już trzeba mieć kasę na paliwo

 • 02.06.2021 07:33  Odpowiedz na komentarz

  Kolejny artykuł który przeczytałem na ten temat i wiecie co? No namowiliscie mnie muszę się tam zjawić ????

 • 01.06.2021 23:27  Odpowiedz na komentarz

  Nudzi się młodym. Za robotę się niech wezmą. Każdemu mandat po 1000 to im się odechce Szwedac. Akcja charytatywna to tak ale w normalnych porach dnia a nie w nocy. A to jakaś ściema!...

 • 01.06.2021 22:09  Odpowiedz na komentarz

  A dajcie młodym spokój niech się bawią

 • 01.06.2021 20:30  Odpowiedz na komentarz

  Przepraszam bardzo jak nie są charytatywne jak wszystko co się dzieje na zlotach trafia do danych osób? A Osobę policja zatrzymała nie legitymując się więc tak naprawdę nie było żadnej interwencji ponieważ do prowadzenia działań konieczne jest wylegitymowanie sie policjanta.!

PODOBNE TEMATY
Chciał pomóc kierowcy uszkodzonego auta! Być może uratował zdrowie i życie wielu osób W piątek po południu mieszkaniec Gniezna, Pan Szymon jechał Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego za samochodem... Sobota, 4 grudnia 2021
Pijany 24-letni gnieźnianin zagubił się w Poznaniu! Pomogli mu strażnicy miejscy W czwartek, kilka minut przed godziną 15.00 strażnicy ze Starego Miasta w Poznaniu otrzymali interwencję... Sobota, 4 grudnia 2021
Strażnicy Miejscy pomogli bezdomnemu Upór i konsekwencja gnieźnieńskich Strażników Miejskich doprowadziły do ulokowania bezdomnego mężczyzny... Piątek, 3 grudnia 2021
Jedne drogi budują - inne niszczą Przekroczenia każdej możliwej wartości świadczącej o nienormatywności zespołu pojazdów odkryli po zważeniu... Piątek, 3 grudnia 2021