moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dawid Jung uhonorowany Krzyżem Św. Jana Pawła II

Niedziela, 23 maja 2021
  • Dawid Jung uhonorowany Krzyżem Św. Jana Pawła II

Dawid Jung, muzyk i pisarz działający czynnie w Gnieźnie, niedawno nominowany do Bydgoskiej Nagrody Literackiej za książkę "#spam", został właśnie odznaczony Krzyżem Św. Jana Pawła II.

Kapituła Krzyża Św. Jana Pawła II odznaczyła Dawida Junga w dowód uznania za szczególe zasługi w upamiętnianiu pontyfikatu św. JPII.

Artysta jako tenor śpiewał w zespole Capella Gedanensis, z którym razem z filharmonikami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku pod dyrekcją Antoniego Wicherka nagrał płytę CD pt. „Hymny. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie”, w późniejszym okresie Dawid Jung zamieszkał w Rzymie i rozpoczął współpracę z watykańskim Ośrodkiem Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II (zaangażowany m.in. w wydanie zbioru przemówień i homilii Jana Pawła II pt. „Wyzwanie dla Polski i Europy”).       

Dotychczas, wśród odznaczonych, znaleźli się m.in. prof. Zenon Błądek (architekt, wykładowca Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie, autor projektów hoteli: „Merkury” w Poznaniu, „Forum” w Warszawie, „Kasprowy” w Zakopanem” i in.), Ryszard Hać, generał brygady, w latach 2004-2007 komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz Bernd Höhler-Kleinertz, wykładowca w uniwersytetach w Bangkoku, Tajlandii i Pekinie.

Krzyż Św. Jana Pawła II, odznaczenie z herbem papieskim, jest nadawany w uznaniu za wybitne zasługi, poświęcenie i zaangażowanie w działalności na rzecz upamiętniania pontyfikatu i Papieża Św. Jana Pawła II. Krzyż jest nadawany osobom fizycznym i prawnym, a także organizacjom i instytucjom przez Kapitułę działającą przy Stowarzyszeniu Pamięci Jana Pawła II - Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II.

Krzyż Św. Jana Pawła II wzorowany jest na Krzyżu Virtuti Militari. Dotychczas zostało wybitych zaledwie sto sztuk tego wyjątkowego odznaczenia.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podsumowuje 2021 rok Każdy rozpoczynający się rok to okazja do spojrzenia wstecz i ogarnięcia wzorkiem przebytej już drogi.... Środa, 12 stycznia 2022
Zakończenie roku czytelniczych dyskusji z piernikiem i upominkami Grudniowe spotkania w gronie przyjaciół w naszych zakładach pracy, czy organizacjach, do których należymy... Sobota, 25 grudnia 2021
Abolicja w Bibliotece Biblioteka w maju łaskawszym okiem spojrzy na zapominalskich. Świętując XVIII Tydzień Bibliotek zaprasza... Wtorek, 4 maja 2021
Dyskusyjny spacer z książką Skoro można rozmawiać spacerując, można też spróbować przenieść kilkuosobową dyskusję w przestrzeń bardziej... Poniedziałek, 28 grudnia 2020