moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Niczym "Bonnie i Clyde" - gnieźnieńscy policjanci zatrzymali "nietypową parę" w Renault Clio. Okazało się, że kobieta i mężczyzna mają sporo na sumieniu

Wtorek, 18 maja 2021
  • Niczym

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie przedstawili zarzuty 28-letniej kobiecie i 30-letniemu mężczyźnie za posiadanie narkotyków. Teraz okazało się, że znane są wyniki krwi i śledczy uzupełnią zarzut podejrzanej o prowadzenie pojazdu pod wpływem substancji psychotropowej.

Zdarzenia miało miejsce przed południem, 23 kwietnia 2021 roku. Policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego otrzymali informację, że osoby poruszające się Renault Clio po ulicach Gniezna mogą rozprowadzać narkotyki. Pojazd, którym mieli się poruszać znajdował się na poboczu, przy ulicy Konikowo. Kobieta siedząca za kierownicą stwierdziła, że auto ma awarię. Podczas kontroli osobistej u 30-letniego pasażera funkcjonariusze znaleźli folię aluminiową z zawartością białej substancji. Mężczyzna próbował przekonać funkcjonariuszy, że są to pokruszone tabletki na uspokojenie. Jednak przeprowadzone przez techników kryminalistyki wstępne badanie pokazało, że była to amfetamina. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych okazało się, że pasażer nie mógł prowadzić auta, gdyż kilka miesięcy stracił prawo jazdy za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

28-letnia kierująca nie posiadała przy sobie zabronionych substancji, za to policjanci znaleźli je w pomieszczeniach mieszkalnych zajmowanych przez małżeństwo i w należącym do niej samochodzie. Były ukryte w etui od słuchawek.

Para została zatrzymana, auto natomiast z uwagi na brak OC i aktualnego przeglądu technicznego zostało odholowane na policyjny parking. Dodatkowo 28-latce została pobrana krew do badań na obecność zabronionych substancji. Stróże prawa zabezpieczyli również monitoring, z którego wynika, że kobieta kierowała wcześniej Renault Clio.

Następnego dnia śledczy przedstawili im zarzut posiadania narkotyków zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Dzisiaj, po badaniach toksykologicznych poznaliśmy wyniki krwi 28-latki kierującej clio. Okazało się, że kierowała pod wpływem substancji psychotropowej. Teraz kierującej zostanie uzupełniony zarzut o prowadzenie pojazdu pod wpływem tej substancji.

Jaka jest kara za jazdę pod wpływem narkotyków ?
W przypadku, gdy jazda pod wpływem narkotyków zostanie zakwalifikowana jako wykroczenie, sprawcy grozi areszt lub kara grzywny wynosząca od 50 zł do nawet 5000 zł.

Dodatkowo kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez czas od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli jednak prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków zostanie uznane za przestępstwo, kary są dużo poważniejsze. Może to być grzywna, kara ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2. Oprócz tego orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Jeśli jednak kierowca jadący pod wpływem narkotyków był wcześniej karany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, albo za niektóre z przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, kara na niego nałożona wyniesie od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie uprawnień do prowadzenia pojazdów może być w tym przypadku nawet dożywotnie.

Znacznie poważniejsze konsekwencje niesie ze sobą sytuacja, w której kierowca jadący pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek, doprowadzi do katastrofy w komunikacji lub sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo takiej katastrofy.

W takich przypadkach najniższa kara, jaką może orzec sąd, to kara przewidziana za te przestępstwa podwyższona o połowę.

Z kolei jeżeli kierowca jadąc pod wpływem narkotyków spowoduje wypadek, którego następstwem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu bądź śmierć innej osoby, minimalna możliwa do orzeczenia kara wynosi 2 lata pozbawienia wolności, a maksymalną podwyższa się do lat 12.
 

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Smołowanie dachu w ponad 30-stopniowym upale ponad siły 70-latka W czwartek, w godzinach popołudniowych służby ratunkowe otrzymały informację, z której wynikało, że... Sobota, 2 lipca 2022
Dachowanie między Czerniejewem a Neklą W piątek o godz. 14.30 służby ratunkowe zostały powiadomione o dachowaniu samochodu osobowego między... Sobota, 2 lipca 2022
Twoje dziecko jedzie autokarem na wakacje lub obóz? Zadbaj o jego bezpieczeństwo Dobrym zwyczajem stało się już kontrolowanie przez policjantów ruchu drogowego autokarów, które zawiozą... Piątek, 1 lipca 2022
29-latek zatrzymał pijanego 55-latka! Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, senior próbował udawać pasażera Ujęcie obywatelskie nietrzeźwego kierowcy przez 29-letniego mieszkańca gminy Trzemeszno pokazuje, że... Piątek, 1 lipca 2022