moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowe domy dziecka - problem zaszłości rozwiązany!

Wtorek, 18 maja 2021
  • Nowe domy dziecka - problem zaszłości rozwiązany!

O tym co udało się zrobić w obszarze wspierania rodziny i planach na przyszłość rozmawiamy z Anną Jung - Wicestarostą Gnieźnieńskim.

Pani Starosto, 2 lata w samorządzie powiatowym, 2 lata rozwiązywania problemów, zabezpieczania naglących potrzeb. Który obszar, oczywiście poza szpitalem, był dla Pani kluczowy?

Z chwilą, gdy rozpoczynaliśmy kadencję w grudniu 2018 roku, z wielką uwagą i czasem wręcz zdziwieniem przyglądaliśmy się prowadzonym inwestycjom czy obszarom na które kładziony był nacisk przez poprzedników. Proszę sobie wyobrazić, że od 2011 roku kiedy to ustawodawca nałożył na samorządy obowiązek ograniczania liczby podopiecznych w domach dziecka, w naszym powiecie cały czas funkcjonowały placówki liczące po kilkadziesiąt dzieci. Zgodnie z nowymi przepisami w tego typu placówkach od 1 stycznia 2021 r. może przebywać maksymalnie czternaścioro podopiecznych. W naszym samorządzie nie było nawet koncepcji jak spełnić wymogi narzucone przez ustawodawcę.

Czy brak dostosowania się do wymogów miałby jakieś negatywne skutki dla powiatu?

Tutaj powiat nie jest najważniejszy. Najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Niestety, poprzednie władze powiatu, poprzez brak jakichkolwiek działań, narażały się na ryzyko cofnięcia przez Wojewodę Wielkopolskiego zezwolenia na prowadzenie domów dziecka, co bezpośrednio godziłoby w dobro ich podopiecznych. Aby do tego nie doszło, podjęliśmy decyzje o budowie dwóch nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych dla 14 dzieci każdy. Ponadto, zintensyfikowaliśmy działania w związku z pozyskiwaniem nowych rodzin zastępczych czy chociażby prowadzenia rodzinnych domów dziecka, co było przecież intencją ustawodawcy, by w miarę możliwości odchodzić od instytucjonalnych domów dziecka. W 2020 roku narodził się pomysł, by nowe domy dziecka powstały na terenie sąsiadującym z domem opieki dla osób starszych.
To model, który sprawdził się w krajach skandynawskich, ale również w Kanadzie czy Australii. Według nas pomysł ma szansę sprawdzić się także w Polsce i robiliśmy wszystko, by udało się wprowadzić tego typu rozwiązanie. Doświadczenie Skandynawów pokazuje, że dzięki maluchom seniorzy nie czują się samotni i odzyskują radość życia, a dzieci zostają otoczone rodzicielską miłością. Niezwykły pomysł by choć w drobnym stopniu połączyć dom opieki dla osób starszych z domami dziecka przynosi korzyści wszystkim, którzy w nich mieszkają.

Na jakim etapie jest obecnie budowa domów dziecka?

Budowa została zakończona, budynki przeszły pozytywnie wszelkie odbiory. Obecnie trwa wyposażanie pomieszczeń w placówkach. Nowe domy dziecka o metrażu blisko 230 metrów kwadratowych każdy, powstały przy ulicy Konopnickiej w Gnieźnie, tuż za budynkiem Domu Pomocy Społecznej.
Mieszczą się na dwóch oddzielnych działkach po 900 metrów kwadratowych. W nowych budynkach znajdą  się między innymi przestronne pokoje dwuosobowe, ogólnodostępny salon i wnęka kuchenna, a także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienki.

Kiedy nastąpi przekazanie kluczy mieszkańcom?

Przeprowadzka dzieci z domów dziecka w Gnieźnie i Trzemesznie do nowo powstałych obiektów, nastąpi po otrzymaniu pozytywnej decyzji Wojewody odnośnie osiągnięcia określonych przepisami prawa warunków i standardów. Chcemy aby najpóźniej od nowego roku szkolnego dzieci były w nowej lokalizacji.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nagrody EUHealthAward 2021 - wśród laureatów I LO w Gnieźnie 4 maja br. w Brukseli odbyło się coroczne spotkanie platformy #EUHealth, która zajmuje się projektami... Środa, 18 maja 2022
Ostrzeżenie meteorologiczne: przymrozki W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Wtorek, 17 maja 2022
Czy uda się pozyskać środki na wspólne projekty miasta, powiatu i gmin? W Urzędzie Miejskim w Gnieźnie odbyło się dziś kolejne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia ZIT... Czwartek, 12 maja 2022
Przygotowanie dokumentacji dla ul. Budowlanych i Pustachowskiej, przebudowa ul. Słowackiego i budowa chodników - inwestycje drogowe w powiecie Powiat gnieźnieński zaplanował sporo inwestycji drogowych, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym... Czwartek, 12 maja 2022