moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miejskie Świetlice z nową siedzibą

Piątek, 14 maja 2021
  • Miejskie Świetlice z nową siedzibą

Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne wróciły do działania w trybie stacjonarnym, po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią. Dzieci i młodzież korzystają z pomocy psychologa, ciekawych zajęć a także nowej siedziby przy ul. Kilińskiego, przygotowują się także do letnich wakacji.

10 maja 2021 roku Miejskie Świetlice Socjoterapeutyczne wznowiły swoją działalność w normlanym trybie, oczywiście z zachowanymi środkami ostrożności. Na zajęciach przebywać może jednorazowo maksymalnie dziesięcioro dzieci w jednej placówce. Jeżeli chętnych jest więcej, dzieci dzielone są na dwie grupy i przychodzą na zajęcia co drugi dzień, na zmianę.

W czasie pandemii świetlice działały w trybie zdalnym, nadal jednak oferując kompleksową opiekę nad uczęszczającymi do nich dziećmi. Wychowawcy oferowali dzieciom pomoc w odrabianiu lekcji online, odbywały się rozmowy z terapeutami, uruchomiono specjalny świetlicowy telefon zaufania, a na fanpejdżu świetlic na FB pojawiały się aktywizujące konkursy i zadania do codziennego wykonania. W tym okresie wychowawcy pozostawali w kontakcie internetowym z wychowankami, którzy mogli liczyć na wsparcie i pomoc we wszystkich sytuacjach nie tylko związanych z pomocą w lekcjach, ale i we wsparciu psychicznym. Do dyspozycji zarówno dzieci, jak i ich rodzin, pozostawał terapeuta rodzinny oraz psycholog.

Czas pandemii wykorzystano również na doskonalenie warsztatu pracy z podopiecznymi oraz na remont głównej siedziby świetlic mieszczącej się przy ulicy Kilińskiego. Dzięki temu podopieczni wrócili właśnie do nowego wyremontowanego lokalu. Obecna siedziba, która poprzednio była biurem Strefy Płatnego Parkowania jest bardziej przytulna. Dzieci, oprócz dużej sali zabaw mają osobną salę komputerową z grami interaktywnymi, dużą szatnię, dwie toalety i kącik gastronomiczny, gdzie samodzielnie mogą doskonalić umiejętności przygotowywania posiłków. Dodatkowo znajduje się tu także  pomieszczenie dla psychologa i terapeuty, z pomocy którego mogą korzystać zarówno dzieci jak i ich rodzice lub opiekunowie.

Przed świetlicami wakacje letnie, podczas których we wszystkich czterech placówkach świetlic socjoterapeutycznych będą prowadzone zajęcia opiekuńcze i rekreacyjno-sportowe dla wszystkich chętnych dzieci, nie tylko tych regularnie uczestniczących do świetlic. Zajęcia te będą odbywały się w godzinach popołudniowych. W tym czasie zapewnia się dzieciom opiekę wykwalifikowanej kadry, drobny posiłek, wyjścia na wycieczki i korzystanie z gnieźnieńskich obiektów sportowych. Zajęcia te mogą okazać się pierwszym krokiem na drodze najmłodszych członków społeczeństwa do osiągnięcia równowagi psychicznej i zintegrowania się z rówieśnikami po długiej izolacji. Dodatkowo, w okresie wakacji świetlice planują zorganizowanie dwutygodniowego turnusu półkolonii w jednej z placówek. A dla podopiecznych, którzy regularnie uczestniczyli na zajęciach online, a w okresie pandemii odpowiednio realizowali obowiązek szkolny i brali udział w konkursach ogłaszanych na stronie internetowej i FB, przewidziano w nagrodę 11-dniowe kolonie w Białce Tatrzańskiej oraz 11-dniowe kolonie w Złotym Stoku. Zorganizowane zostaną one dla podopiecznych przez działającą przy świetlicach organizację pozarządową: Uczniowski Socjoterapeutyczny Klub Sportowy Rodzice-Dzieciom.

Do wszystkich placówek uczęszcza około 100 dzieci z rodzin dotkniętych różnorodnymi problemami. Zajęcia dla dzieci odbywają się od poniedziałku do piątku, od 15:00 do 19:00 lub od 15.30 do 19.30. W skład kadry Miejskich Świetlic wchodzą: pedagodzy, terapeuci rodzinni, socjoterapeuci, psycholog, mediator i wychowawcy. Na terenie miasta Gniezna funkcjonują obecnie cztery świetlice:  na osiedlu Grunwaldzkim - ul. Wrzesińska 43/55, osiedlu Tysiąclecia – ul. Staszica 5, osiedlu Kazimierza Wielkiego 33 oraz przy ulicy  Kilińskiego 17.

Główne obszary działalności świetlic to dożywianie, pomoc w nauce, organizacja czasu wolnego, oddziaływania specjalistyczne, asysta wychowawców w trudnych dla rodziców sprawach oraz wyjazdy terapeutyczne dla dzieci i dzieci wraz z rodzicami. W świetlicy istnieje również możliwość nieodpłatnego skorzystania z poradnictwa prawnego, w placówkach działa także Szkoła dla Rodziców oraz klub rodzica. Prowadzone są również zajęcia z mediatorem skierowane do skonfliktowanych członków rodzin - zwłaszcza dla  rodziców dzieci w okresie dorastania, będących w okresie buntu. Podstawą działalności świetlic są jednak zajęcia socjoterapeutyczne, czyli specjalistyczne oddziaływania, skierowane do dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania utrudniającymi funkcjonowanie społeczne i realizację zadań rozwojowych. Objęte są nim także dzieci wychowujące się w warunkach niekorzystnych dla ich rozwoju psychofizycznego, a także te którym rodzice nie mogą zapewnić właściwej opieki wychowawczej. Celem zajęć socjoterapeutycznych jest korygowanie funkcjonowania dzieci i eliminowanie zaburzeń zachowania oraz wspieranie w radzeniu sobie w  trudnych sytuacjach życiowych, a także pomoc w przywracaniu prawidłowej funkcji rodziny poprzez wspomaganie rodziców w rozwiązywaniu ich problemów osobistych oraz wychowawczych z dziećmi.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zajęcia z LEGO Education wracają do VR Inkubatora Zgodnie z zapowiedziami w wakacje VR Inkubator w Fałkowie otwiera się na dzieci i kontynuuje przygodę... Czwartek, 30 czerwca 2022
Niezwykła wystawa w VR Inkubator za nami! Odwiedzający byli zachwyceni Od 23 do 26 czerwca w VR Inkubator w Fałkowie można było odwiedzić wystawę "Przyszłość u podstaw" przygotowaną... Czwartek, 30 czerwca 2022
Nowy chodnik w Dziećmiarkach oddany do użytku Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie oddał do użytku nowo powstały chodnik w miejscowości Dziećmiarki w... Środa, 29 czerwca 2022
Dom jednorodzinny w rozsądnej cenie! Osiedle Wierzbiczany już w sprzedaży Osiedle domów jednorodzinnych to inwestycja zlokalizowana nieopodal Gniezna, w zielonej i spokojnej... Piątek, 24 czerwca 2022