moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jakich kosmetyków nie należy stosować, kiedy zmagamy się z trądzikiem pospolitym?

Piątek, 14 maja 2021
  • Jakich kosmetyków nie należy stosować, kiedy zmagamy się z trądzikiem pospolitym?

Zmaganie się z problemami skórnymi okazuje się czymś popularnym i powszechnym. Nasza cera rzadko kiedy bywa idealna, a powodów takiego stanu może być naprawdę wiele. Dlatego warto poznać przyczyny danych dolegliwości i sprawdzić, co możemy zrobić, by były one mniej uciążliwe. A co, jeżeli wystąpił u nas trądzik pospolity? Oto kilka wskazówek i rad dotyczących tego, jakich produktów lepiej unikać.

Trądzik pospolity - kto się z nim zmaga?

Jedną z popularnych chorób przewlekłych skóry, która występuje głównie u młodych osób, jest wspomniany już trądzik pospolity. Co prawda osoby dorosłe też mogą się z nim zmagać, jednak wraz z wiekiem istnieje większe prawdopodobieństwo, że ujawni się raczej trądzik różowaty. Nikt jednak nie chce walczyć z problemami skórnymi, a już zwłaszcza z takimi, które są trudne w leczeniu, a które mogą pozostawiać na cerze widoczne blizny.
 
Większość zmian zlokalizowana jest na twarzy, czyli miejscu, które szczególnie często narażone jest na ekspozycję czynników zewnętrznych. W ten sposób trudniej jest też ukryć nieestetyczne zmiany w postaci grudek czy stanów zapalnych. Tymczasem młodzi ludzie marzą o idealnie gładkiej skórze, dlatego coraz chętniej sięgają po maskujące kosmetyki kolorowe. Czy słusznie?
 

Pielęgnacja skóry a trądzik pospolity

Wiedząc już, czy podłożem naszych problemów jest trądzik różowaty, czy może pospolity (w tym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą) - warto poznać podstawowe zasady dotyczące układania rutyny pielęgnacyjnej. Leczenie przypadłości związane jest nie tylko ze zmianą stylu życia i ewentualnym przyjmowaniem leków, ale także poprawnym dobraniem kosmetyków, które aplikujemy na skórę każdego dnia.
 
Pielęgnacja może pomóc, ale tylko wtedy, gdy zrozumiemy potrzeby naszej skóry. Cera trądzikowa zmaga się z nadmierną produkcją sebum. Łój zatyka pory i prowadzi do powstania stanów zapalnych. Jedną z podstawowych rzeczy, którą możemy zrobić dla siebie, jest wykonywanie poprawnego oczyszczania. Proces ten będzie skutkował nie tylko usunięciem nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń, ale pomoże też pozbyć się martwego naskórka. Jednocześnie nie wolno jednak zapominać o wzmacnianiu bariery hydrolipidowej oraz dogłębnym nawilżaniu (aby nie doprowadzić do przesuszenia i ponownego rozregulowania pracy gruczołów, które zaczną produkować łój w celu ochrony skóry).
 

Jakich produktów unikać, gdy leczymy trądzik pospolity?

Trądzik pospolity nie tylko wymaga stosowania pewnego rodzaju produktów (oczyszczających, kojących i nawilżających), ale niejako zmusza nas również do odstawienia pewnych kosmetyków. Będą to m.in. peelingi ziarniste, które nie są przeznaczone do cery trądzikowej. Dlaczego? Wykonywany w ten sposób proces złuszczania może doprowadzić do sytuacji, w której bakterie zostaną rozniesione na zdrowe fragmenty skóry. Pocierając drobinkami o skórę, sprawiamy, że zostaje ona delikatnie podrażniona. Oznacza to, że stany zapalne mogą przestać się goić, a na buzi pojawi się jeszcze więcej krostek.
 
Podobne zasady stosujemy, jeżeli to trądzik różowaty jest naszą zmorą. Tutaj również cera jest bardzo delikatna i podatna na powstawanie nowych podrażnień. Lepiej sięgnąć po tak zwany peeling enzymatyczny, który nie wymusza na nas wykonania masażu z udziałem złuszczających drobinek. Warto jednak dodać, że trądzik różowaty ma wiele wspólnych cech z wersją pospolitą, a już zwłaszcza jeżeli chodzi o konieczność wykluczenia z pielęgnacji pewnych produktów.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Impotencja jako przyczyna obniżonego nastroju Nadmiar pracy, życie w stresie oraz rozluźnienie więzi z innymi ludźmi bardzo negatywnie odbija się... Środa, 21 kwietnia 2021
Czy (już) potrzebuję psychoterapii? Od wielu miesięcy do gabinetów psychoterapii zgłasza się więcej pacjentów. Prawdopodobnie ma to związek... Wtorek, 20 kwietnia 2021
Jesteś alergikiem? Dowiedz się, co pozwoli Ci czuć się lepiej! Życie alergika nie jest łatwe, szczególnie wiosną i latem. Musi zachować szczególną ostrożność, a z... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 sposoby na ochronę serca dziecka Bicie serca to jeden z najbardziej rozczulających dźwięków, jaki może usłyszeć kobieta w ciąży, podczas... Środa, 16 grudnia 2020