moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

O czym należy pamiętać przy rozpoczynaniu prac ogrodniczych?

Piątek, 7 maja 2021
  • O czym należy pamiętać przy rozpoczynaniu prac ogrodniczych?

Zanim zaczniemy prace w ogrodzie, musimy dobrze się do tego przygotować. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i komfort, a także odpowiednio zaplanować czynności, jakie będziemy wykonywać. Wówczas porządkowanie i pielęgnowanie ogrodu będzie przyjemniejsze i łatwiejsze. O czym należy pamiętać?

Podstawowe zasady BHP

Zasady BHP obowiązują nie tylko w miejscu w pracy, ale i we własnym, przydomowym ogrodzie. Co prawda są one nieco inne, ale trzeba o nich pamiętać, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeżeli planujemy cięcie roślin, przykładowo ozdobnych krzewów, powinniśmy założyć okulary ochronne, aby zapobiec urazom oka spowodowanym przez spadające gałęzie czy wióry i inne zanieczyszczenia. Przy tego typu pracach zalecane jest też zadbanie o nakrycie głowy (może nim być grubsza czapka) i rękawice robocze.

Używając jakichkolwiek narzędzi, należy pamiętać o tym, aby później odstawić je w bezpieczne miejsce, najlepiej do szopy czy innego miejsca, gdzie wcześniej były przechowywane. Inaczej możemy zapomnieć, gdzie zostawiliśmy sprzęty i będziemy ich szukać. Poza tym przypadkowo mogą trafić na nie inni domownicy, a w przypadku dzieci takie sytuacje są bardzo niebezpieczne. Podczas prac w ziemi ogrodowej na dłoniach powinniśmy mieć grube, odporne na rozerwanie rękawice. Przydatna może również okazać się chusta na głowie, która będzie pochłaniać pot. Dzięki niej nie trzeba ciągle ocierać czoła i oczu dłonią, co zapobiega kontaktowi z zanieczyszczeniami z ziemi. Po powrocie do domu konieczne jest staranne umycie rąk.


Strój roboczy

Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie zwykle przebieramy się w strój roboczy, który bez przeszkód można zabrudzić, a nawet zniszczyć. Powinien on być dostosowany do aktualnych warunków atmosferycznych. W słoneczne, bardzo ciepłe dni nie możemy zapomnieć o nakryciu głowy, które ochroni nas przed udarem słonecznym. Wiele osób uważa też, że lepiej zrezygnować z T-shirtów i zakładać koszulki z długim rękawem. Wynika to z tego, że odsłonięte części ciała są narażone na poparzenia słoneczne. Nałożenie na skórę kremu z filtrem UV może nie być skuteczne, gdyż tego typu kosmetyki na skutek kontaktu z potem zwykle nie zapewniają dostatecznej ochrony przed słońcem (zwłaszcza gdy nie są wodoodporne).

Strój roboczy powinien być wygodny, ale nie powinno to być zbyt luźne ubranie. Unikajmy koszul z bardzo długimi rękawami, spodni z szerokimi nogawkami, a także wiszących pasków czy troczków. To bardzo ważne, zwłaszcza podczas prac z różnymi maszynami ogrodowymi. Wystające elementy stroju mogą łatwo zahaczyć się o gałąź lub zostać wciągnięte przez pracujący sprzęt. Więcej wskazówek o tym, jak powinien wyglądać roboczy strój do ogrodu, znajduje się na stronie ogrodowanie.com.
 

Bezpieczeństwo podczas prac przy roślinach

Bez względu na to, jakie rośliny rosną w naszym ogrodzie, podczas prac wymagających kontaktu z nimi powinniśmy mieć na dłoniach rękawice. Warto również upewnić się, że nie są to gatunki trujące, a jeśli takie rozpoznamy, trzeba obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy konieczne będzie cięcie lub łamanie pędów, gdyż wtedy może z nich wypływać trujący sok. Zadbajmy wówczas nie tylko o ochronę skóry dłoni, ale także o oczy. Czasami konieczne jest również założenie maseczki, zwłaszcza jeśli planujemy prace związane z pyleniem, przykładowo usuwanie roślin z ziemi.


Stosowanie środków chemicznych

Jeżeli musimy sięgnąć po środki chemiczne, aby pozbyć się chwastów lub odżywić trawnik czy rabaty z kwiatami, należy ściśle przestrzegać instrukcji znajdującej się na opakowaniu. Konieczne jest wtedy założenie ochronnych rękawic i maseczki, a także uprzedzenie domowników, aby przez pewien czas nie wychodzili do ogrodu (to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci). Istotne jest też to, aby nie zostawiać niezabezpieczonych opakowań po środkach chemicznych, nawet jeśli są puste. Nie należy też przelewać preparatów do zwykłych butelek po napojach, bo ktoś może przypadkowo się ich napić.
 

Przygotowanie narzędzi

Do prac w ogrodzie potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Te podstawowe to:
  • Grabie,
  • łopata,
  • motyka,
  • sekator.

Za pomocą takich przyrządów możemy z łatwością usunąć chwasty, przyciąć gałęzie czy rośliny, wykopać doły, a także wyrównać podłoże i usunąć drobne zanieczyszczenia lub skoszoną trawę. Bardziej profesjonalne sprzęty, które także mogą się przydać, to np.: Glebogryzarka, aerator i wertykulator, piła, podkaszarka oraz rozdrabniacz do gałęzi. Do prac na wysokości niezbędna jest drabina. Zanim ją rozłożymy, upewnijmy się, że jest w dobrym stanie i na jej powierzchni nie ma pęknięć ani innych śladów uszkodzeń. Poza tym tego typu sprzęt zawsze trzeba ustawić na twardym, równym podłożu. Do prac na drabinie warto zaangażować drugą osobę.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
MIKO zaprasza na szalone wyprzedaże! Kolejne wyprzedaże w MIKO już w ten piątek i sobotę! To jedyne miejsce, w którym znajdziecie marketowe... Piątek, 25 marca 2022
Ferie z MIKO! Ferie z MIKO to moc wyprzedaży asortymentu zimowego ... i nie tylko! Oprócz odzieży i gadżetów, które... Piątek, 21 stycznia 2022
Ostatni w tym roku weekend wyprzedaży w MIKO! Ostatni w tym roku weekend wyprzedaży w MIKO! Sklep będzie czynny także w niedzielę. Szczegóły na plakacie. Piątek, 17 grudnia 2021
MIKO zaprasza na kolejne wyprzedaże! Kolejne wyprzedaże w MIKO już w ten piątek i sobotę! Artykuły szkolne tańsze o 50%! Odzież Lee Coper... Piątek, 24 września 2021