moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dlaczego tęsknimy za latami '90?

Czwartek, 6 maja 2021
  • Dlaczego tęsknimy za latami '90?

Podobnie jak historia, zmiany w gustach nieustannie zataczają ogromne koło. Ponoć 20 lat wystarczy, aby to, co niegdyś uważane za obciachowe, stało się źródłem nowych inspiracji i tęsknoty. Lata 90. są obecnie najlepszym tego przykładem.

Ostatnia dekada poprzedniego stulecia pod wieloma względami była przełomowa w historii Polski, a dla wielu najważniejsza w całym życiu. Po upadku żelaznej kurtyny Polskę zalał potop nowości i możliwości. Najodważniejsi wykorzystywali szansę bogacąc się w ekspresowym tempie, w zamian zapewniając nam dostęp do kiczowatych z dzisiejszej perspektywy produktów. Wraz z mijającym czasem postrzeganie przeszłości się zmienia, a my, idąc w ślad za starszym pokoleniem, coraz częściej powtarzamy słowa „kiedyś to było”. Wypieramy z pamięci negatywne wspomnienia, idealizujemy pozostałe i pragniemy choć przez moment poczuć się „jak za starych dobrych czasów”.

I trudno się temu dziwić. Choć nie każdy lubił szarość blokowisk, często brak chodników i ekstremalnie dziurawe drogi, czas, gdy zalewała nas kolorowa fala popkultury, różnorodność subkultur i coraz to bardziej fascynujące nowinki, tworzył niepowtarzalny klimat.

Wprawdzie trudno byłoby znaleźć chętnego do wakacyjnego wyjazdu do Mielna czy bułgarskich Złotych Piasków, ale czy z perspektywy czasu nie wspominamy tego typu wojaży z wypiekami na twarzy? Moda na sukces wciąż znalazłaby wiele fanek, a my, pomimo morza Netflixowych możliwości, wciąż wracamy do serialu Przyjaciele z Jennifer Aniston noszącą rybaczki polskiej firmy Big Star.

W tym czasie w Polsce pojawiły się pierwsze kina samochodowe, które dzisiaj traktujemy jako wspaniałą rozrywkę. W 2020 roku seanse odbywały się w niemal każdym polskim mieście. O tegorocznym powrocie kina samochodowego do Gniezna z pewnością poinformujemy w dziale Kultura i rozrywka portalu Moje-Gniezno.pl.

Skoro już poruszyliśmy temat telewizji. Przecież to właśnie ten okres stworzył największe gwiazdy polskiego kina. Na kultowych Młodych Wilkach, Kilerze, Killerach 2-óch i wielu innych produkcjach wychowało się całe pokolenie. Gwiazdy tamtych hitów do dzisiaj cieszą się prawdopodobnie największym uznaniem spośród wszystkich celebrytów, a same filmy raz za razem wracają do telewizyjnych ramówek.

Inne produkcje z lat ‘90. nadal nie przestały zarabiać. Titanic z Leonardo DiCaprio stał się elementem popkultury. Wystawy poświęcone legendarnemu statkowi biją rekordy popularności, Zostawcie Titanica w wykonaniu Lady Pank wciąż nuci wielu z nas, a VegasSlotsOnline pozwala nam ruszyć w rejs z Jackiem i Rose, aby wspólnie przemierzać Atlantyk, tym razem z happy endem. Oparta na filmie Jamesa Camerona gra pozwala nam wybrać trzy bilety: trzeciej, drugiej i pierwszej klasy. Im wyższa klasa, tym więcej funkcji, a nawet szansa trafienia jackpota. Na bębnach znajdziemy między innymi symbole dwójki głównych bohaterów, a w pewnych okolicznościach własnoręczne rysunki Jacka. Ponadto w Vegas można grać zupełnie za darmo również w inne gry związane z latami ‘90, a to wszystko bez potrzeby pobierania dodatkowego oprogramowania i przy zachowaniu pełni bezpieczeństwa.

Podobne do filmowych przykłady można mnożyć również w muzyce. Oprócz rodzącego się trzydzieści lat temu polskiego hip-hopu i disco polo, w kierunku szczytu popularności zmierzały zespoły Perfect, IRA, Myslovitz, O.N.A oraz kontrowersyjne Ich Troje.

Prawdopodobnie najlepszym przykładem czerpania inspiracji z lat 90. jest moda. To prawda, że niezwykle szerokie dzwony i kolorowe kurtki mogą kojarzyć się z kiczem, ale to między innymi one stanowią obecnie główne źródło inspiracji firm odzieżowych. Skórzane kurki i dżinsowe katany z naszywkami, podarte spodnie, spodnie z wysokim stanem, krótkie koszulki odsłaniające brzuch, rybaczki, buty na koturnach, czy popularny w ostatnich latach choker - wszystkie wywodzą się właśnie z lat 90.

Wspomnienie ostatniej dekady ubiegłego stulecia wywołuje nostalgię nie tylko wśród osób, które w tamtym czasie były w pełni świadome zachodzących przemian, ale także wśród dzisiejszych 20- i 30-parolatków odpowiedzialnych za tworzenie aktualnych trendów. Gdyby było inaczej, czy na rynek z powodzeniem wróciłyby takie produkty jak Frugo lub Hellena? A olbrzymią moc sentymentu dostrzegali kolejni producenci? Neptun, pomimo wieloletniej nieobecności na sklepowych półkach, wciąż cieszy się doskonałą opinią, niemal zmuszając rynek do jego przywrócenia do sprzedaży.

Swoją drogą, w latach 90. swój wielki początek miał potężny dzisiaj rynek gamingowy. Pierwsi gracze spędzali dziesiątki godzin grając na Pegasusie, a gdy komputery osobiste stawały się łatwiej dostępne, przenosiły gry na będących dzisiaj bohaterami memów pod tytułem „gimby nie znajo” dyskietkach 3,5''.

Ten czas zrodził takie gamingowe hity jak, GTA, Age of Empires, Worms, Heros of Might and Magic III, a także grę Tibię, która budziła emocje nieporównywalne z niczym innym. W latach 90. powstawała seria książek Andrzeja Sapkowskiego o Geralcie z Rivii, na podstawie której powstały najlepsze polskie gry w dziejach, a także zachwycający widzów Netflixa serial Wiedźmin.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kabaret Młodych Panów przyjedzie do Gniezna z nowym programem! Zapraszamy na występ Kabaretu Młodych Panów! Już 13 marca w hali widowiskowo-sportowej w Gnieźnie. Sobota, 19 lutego 2022
10 Tenorów już w listopadzie w Gnieźnie 20 listopada o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej w Gnieźnie odbędzie się koncert 10 Tenorów.... Czwartek, 14 października 2021
Spektakl "Telewizja kłamie" już 18 października w Gnieźnie Całkowicie świeży spektakl o telewizjach dobrze nam znanych (TVP, TVN, Polsat, TRWAM), o prowadzących... Czwartek, 14 października 2021
"KLIMAKTERIUM ... i już" ponownie w Gnieźnie! 2 października o godz. 17.00 w auli Szkoły Pomnik w Gnieźnie odbędzie się spektakl "KLIMAKTERIUM ...... Piątek, 1 października 2021