moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Quady i crossy - policjanci i leśnicy kontrolują lasy

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021
  • Quady i crossy - policjanci i leśnicy kontrolują lasy

W miniony weekend rozpoczęły się wspólne kontrole lasów przez funkcjonariuszy Straży Leśnej z Nadleśnictwa Gniezno i policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego. Działania te, o czym już pisaliśmy mają na celu zapobieganie popełnianiu wykroczeń związanych m.in. z nielegalnym poruszaniem się pojazdami silnikowymi (quady i crossy) po terenach leśnych, kłusownictwem, czy też kradzieżą drewna.

Dzięki wiedzy leśników, którzy doskonale znają topografię terenu oraz miejsca, w których może dochodzić do naruszeń prawa, działania patrolujące przebiegały pomyślnie.

Łączone patrole mogą także sprawdzać osoby wywożące drewno z lasu, kontrolując wymagane dokumenty i zezwolenia. Należy również pamiętać by na spacerach leśnych nie spuszczać psów ze smyczy.

Zatrzymani amatorzy łamania zakazów muszą liczyć się z mandatem w wysokości do 500 złotych, a w przypadku kilku wykroczeń - do 1 000 złotych, który mogą wystawić policjanci i strażnicy leśni. Gdy sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć nawet 5000 zł.

Działania będą kontynuowane.

Z uwagi na pytania od Państwa, którymi drogami można się poruszać przez las przekazujemy informację zawartą na stronie Nadleśnictwo Gniezno:
 

Czy mogę wjechać samochodem do lasu?

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.

Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.

Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(3)

PODOBNE TEMATY
2 100 zł mandatu za przeładowanego busa 3,6 t - tyle ważyła tylko sama druga oś dostawczaka skontrolowanego na wschodniej obwodnicy Poznania... Środa, 26 stycznia 2022
Nieoznakowany kolos na S5 Za ciężki, za długi i za wysoki nieoznakowany zespół pojazdów zatrzymali na ekspresowej "piątce" niedaleko... Środa, 26 stycznia 2022
Radnemu nie podoba się, że wójt jest czynnym strażakiem OSP! Złożył skargę do Wojewody Wielkopolskiego! Rafał Rekruciak, radny Gminy Niechanowo, złożył skargę do Wojewody Wielkopolskiego na wójta, w której... Wtorek, 25 stycznia 2022
Kolizja w centrum Gniezna spowodowała wyciek kilkuset litrów paliwa! W poniedziałek, ok. godz. 11.15 służby ratunkowe otrzymały informację o zderzeniu samochodu osobowego... Wtorek, 25 stycznia 2022