moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kwarantanna a zdrowie - jak łagodzić skutki lockdownu

Poniedziałek, 26 kwietnia 2021
  • Kwarantanna a zdrowie - jak łagodzić skutki lockdownu

Epidemia, pandemia, mutujący wirus - to pojęcia nieczęsto używane przez statystycznego Kowalskiego. Są to bowiem terminy medyczne, które do tej pory nie znajdowały uzasadnienia do ich wymieniania. Niestety rok 2019, a właściwie jego końcówka, spowodował, że ze względu na sytuację zdrowotną, przytoczone zwroty na stałe weszły do codziennego słownika obywateli każdego kraju.

Przedłużająca się niepewność sytuacji negatywnie wpływa na życie wielu z nas. Jak zachować zdrowie podczas kwarantanny, gdy jesteśmy zmuszeni do długiego przebywania w domu i nie możemy zachować swojej ulubionej aktywności?

Jak dbać o swoje samopoczucie w czasie kwarantanny?

Wydaje się, że jest to sytuacja patowa. Jednak warto zastanowić się, czy ta niezwykła okoliczność wbrew pozorom nie będzie szansą na zmianę dotychczasowego stylu życia. A może stanie się możliwością na lepsze zadbanie o kondycję oraz dietę w komfortowym, domowym zaciszu?
Izolacja społeczna u wielu osób odbija się na kondycji psychicznej i dobrym samopoczuciu. Z tego powodu warto zadbać o prawidłową sumplementację i sięgnąć np. po olejek CBD. Czym jest CBD? Jest to olej pozyskiwany w procesie ekstrakcji z kwiatostanów konopi siewnych, który jest bogaty w kwasy typu omega-3 i omega-6 i wiele innych cennych składników. Wspiera on prawidłowe działanie układu nerwowego, dlatego może łagodzić stres i niepokój.
 

Kwarantanna wymuszona koniecznością

Zdrowie jest rzeczą bezcenną - unikanie chorób, szczepienia, a także zdrowy tryb życia pozwoli na wzmocnienie organizmu i zapewnienie mu optymalnych warunków do prawidłowego funkcjonowania. Niestety w obecnym czasie kompleksowa dbałość o zdrowie została nam utrudniona przez panującą pandemię wirusa COVID-19, która spowodowała konieczność odizolowania się od skupisk ludzi. To uniemożliwiło swobodne przemieszczanie się, korzystanie z basenów pływackich, siłowni, a także gabinetów SPA.

Te ograniczenia mają na celu ochronę obywateli każdego kraju przed przypadkowym zakażeniem się koronawirusem, który wnikając do organizmu, czyni w nim spustoszenia i ciężki stan chorobowy. Oczywiście są osoby odporne na tego groźnego mikroba, a także osoby, które zakażenie przechodzą nadspodziewanie lekko i prawie bezobjawowo. Niestety nie ma możliwości sprawdzenia, kto będzie miał tyle szczęścia, a kto wręcz przeciwnie. Z tego powodu trzeba ograniczyć kontakty międzyludzkie i mimo że jest to trudne do realizacji i wiąże się z ryzykiem dolegliwości psychicznych, należy jak najdłużej przebywać we własnym domu, czyli niejako przebywać na kwarantannie.
 

Zadbaj o swoją kondycję w czasie kwarantanny

Bardzo ważny jest ruch fizyczny - dzięki Internetowi lub specjalnym aplikacjom na telefon, możemy samodzielnie wdrożyć ćwiczenia fizyczne, możliwe do wykonania w domu. Druga sprawa to dieta. Siedzenie w domu i brak ruchu sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej, więc odstawienie słodyczy, słonych przekąsek, a także nawet niskoprocentowego alkoholu ułatwi zrzucenie kilku zbędnych kilogramów.
Ważnym elementem zdrowego trybu życia jest dobry, parogodzinny sen, który zregeneruje siły, odpręży ciało i pozwoli na pełnowymiarowy wypoczynek - starajmy się więc chodzić spać o możliwie wczesnej porze, a nazajutrz wstaniemy rześcy i wypoczęci.

Kolejna rzecz to relaks w czasie wolnym i nie chodzi tu bynajmniej o nicnierobienie, ale o podejście kreatywne. Praca artystyczna w postaci malowania, szycia wymyślnych przedmiotów dekoracyjnych, haftowanie, szydełkowanie lub po prostu zabawa z dziećmi czy czytanie zajmującej lektury pomoże nam oderwać się od przykrych myśli o sytuacji na świecie. Jednocześnie pozwoli na stworzenie dzieł, na które do tej pory nie mieliśmy czasu. Wbrew pozorom zajęcie głowy i rąk innym rodzajem pracy niż codzienne obowiązki przyniosą nam ukojenie i pełen relaks, a to pomoże w zachowaniu zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Urządził sobie rajd ulicami Gniezna! Uszkodził kilka aut i znaków drogowych! 27 czerwca o poranku dyżurny gnieźnieńskiej policji został poinformowany, że w rejonie ulicy 3 Maja... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
32-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany podczas kontroli drogowej! Miał przy sobie amfetaminę W minioną niedzielę na jednej z gnieźnieńskich ulic policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Dachowanie w Kozłowie W sobotę ok. godz. 16.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu w Kozłowie. Do... Niedziela, 26 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022