moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy (już) potrzebuję psychoterapii?

Wtorek, 20 kwietnia 2021
  • Czy (już) potrzebuję psychoterapii?

Od wielu miesięcy do gabinetów psychoterapii zgłasza się więcej pacjentów. Prawdopodobnie ma to związek ze skutkami psychologicznymi epidemii. Jednak osoby zgłaszające się do psychoterapeuty rzadko kiedy mówią, że przychodzą z powodu wpływu epidemii na ich psychikę. Wpływ epidemii jest więc raczej pośredni. Ktoś stracił pracę, ktoś stracił perspektywy na przyszłość. U kogoś innego ciągłe przebywanie w domu z domownikami nasiliło konflikty, napięcia. Pojawiły się częstsze kłótnie. Jedne pracy rozstały się, inne nie, ale coś się zmieniło. Możemy dobrze radzić sobie ze stresem przez pewien czas, ale bycie w permanentnym niepokoju wyczerpuje nasze zasoby do ?amortyzowania? stresu na bieżąco.

Możliwy jest także ten wariant, że epidemia nie tyle spowodowała w nas pewne zmiany, co je przyspieszyła, zadziałała jak katalizator i wydobyła na wierzch już obecne w nas wcześniej obszary problemowe - zauważają specjaliści z gabinetu Furmanik Psychoterapia Gestalt w Poznaniu - www.psychoterapia.pro. Duże zainteresowanie psychoterapią obserwuje się bowiem od wielu lat. Przewlekła ekspozycja na stres może powodować załamanie naszych zdrowych mechanizmów obronnych i aktywizację strategii bardziej archaicznych, powiązanych z symptomami.
 
Wiele osób rozważających psychoterapię zadaje sobie w pewnym momencie jedno z następujących pytań:
  • „Czy jestem w stanie poradzić sobie z tym problemem sama / sam?”
  • „Czy powinnam / powinienem już skorzystać z pomocy specjalisty, a jeśli tak, to jakiego?”
  • „Czy jest mi potrzebna psychoterapia?”

Tylko niektórzy poszukują psychoterapeuty niejako "z doskoku", po wpływem nagłej zmiany w sytuacji życiowej. Większość ludzi nosi się z takim zamiarem od pewnego czasu, rozważa, zmienia decyzję, czasem nawet dokona wyboru psychoterapeuty i jeszcze przez pewien czas nic w tej sprawie nie robi aż w końcu decyduje się zadzwonić i umówić na pierwsze spotkanie.
 

Co może być wskazaniem do psychoterapii?

  1. Pogorszone samopoczucie utrzymujące się tygodniami lub dłużej, jak obniżony nastrój, drażliwość, lęk, smutek, apatia, utrata zainteresowań, kłopoty ze snem i apetytem. Mogą wiązać się z konkretnym wydarzeniem w życiu jak również pojawiać się niezależnie od zmian życiowych, pomimo całkiem dobrego życia, obiektywnie rzecz biorąc. W przypadku zmian nastroju takich, jak depresja, można stosować zarówno psychoterapię jak i farmakoterapię lub obie formy pomocy.
  2. Niepokojące zmiany w ważnych relacjach, np. rodzinnych, przyjacielskich, które zaszły w ostatnim okresie. Ktoś zauważa, że nie jest sobą z osobami, z którymi dotąd czuł się naturalnie albo dostrzega, że część osób się od niego odsunęło, czuje się z nim mniej komfortowo. Ktoś może nie mieć ochoty na spotkania z ludźmi. Może się zdarzyć, że inni ludzie dają nam znać, że gorzej się z nami czują, coś się w nas zmieniło. Jednak nie wszyscy potrafią wyrazić to bezpośrednio. To powinno skłaniać nas do spokojnej refleksji, bez obwiniania innych jako niesprawiedliwie oceniających z jednej strony i bez krytykowania samych siebie z drugiej strony.
  3. Niesatysfakcjonujące wzorce relacji utrzymujące się na przestrzeni dłuższego czasu, np. lat. Część osób zastanawia się, czemu nie udaje się im stworzyć udanego związku, pomimo licznych prób, dlaczego związek rozpada się po kilku miesiącach. Inni mogą dostrzec, że w każdym związku odgrywają te same role, przeżywają te same uczucia, np. lęk przed byciem porzuconym albo nadmierną podejrzliwość, nieufność w stosunku do partnera. Wzorce te wskazują na trwałe schematy w osobowości i w ich przypadku pomoc psychoterapeutyczna okazuje się o wiele skuteczniejsza, niż farmakoterapia.
  4. Mamy za sobą szereg nieudanych prób samodzielnego rozwiązania problemów. Ktoś wiele razy i wieloma sposobami próbował rozwiązać problem sam lub z pomocą rodziny i przyjaciół, jednak wspólne wysiłki nie przyniosły zmiany.

Powyższa lista nie jest wyczerpująca ani nie może zastąpić konsultacji ze specjalistą, może być jednak pomocą we wstępnej nawigacji.

Warto zwrócić uwagę, że wymienione wyżej motywacje do rozpoczęcia psychoterapii mają charakter negatywny, tzn. wiążą się z chęcią pozbycia się dolegliwości, symptomów. Tymczasem część osób rozważa własną psychoterapię z motywacji pozytywnych, np. ciekawość siebie, chęć lepszego osiągania życiowych celów, odczuwania większego spektrum emocji. Coraz więcej osób chce przeżywać swoje życie w sposób bardziej twórczy, doświadczyć poczucia sensu i głębi, otworzyć się na wymiar egzystencjalny. W tym także psychoterapia okazuje się pomocna.
 

Psychoterapeuta a lekarz

Psychoterapeuta pracuje inaczej niż lekarz. W medycynie sprawy często da się uprościć do stwierdzenia, że „coś powinno się leczyć” lub czego „nie trzeba leczyć”. Podczas spotkania psychoterapeutycznego pacjent i terapeuta wspólnie badają, czy psychoterapia jest możliwa, potrzebna, a jeśli tak, to w jakiej formie? Doświadczenie bowiem pokazuje, że z psychoterapii skorzystać mogą ci, którzy gotowi są aktywnie zaangażować się w tę formę pracy nad sobą, nie zaś ci, którzy „zgadzają się jej poddać”. Psychoterapia to nie operacja, lecz wysiłek pracy nad sobą, podróż w głąb siebie, czasem wzruszająca, czasem trudna i żmudna. Zatem na pytanie pacjenta „czy powinnam chodzić na psychoterapię?” terapeuta nie odpowie „tak” lub „nie”, lecz zaprosi do rozmowy o motywach, oczekiwaniach, nadziejach i obawach związanych z terapią jak również przedstawi możliwości i ograniczenia związane ze stosowaną przez niego metodą terapii. To pomoże pacjentowi w podjęciu decyzji. Oczywiście, w przypadku problemów stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia, psychoterapeuta wyrazi bardziej zdecydowane stanowisko.
 

Psychoterapia w Poznaniu i okolicach

W Poznaniu i Wielkopolsce występuje wiele nurtów psychoterapeutycznych, których omówienie wymagałoby odrębnego artykułu. Do najpopularniejszych w naszym rejonie należą nurt psychodynamiczny / psychoanalityczny, nurt systemowy oraz nurt psychoterapii humanistycznej, np. terapia Gestalt. Metody te mają ze sobą wiele wspólnego ale też istotne różnice. Warto dowiedzieć się o nich więcej, aby wybór psychoterapeuty był bardziej trafny.

Wybierając się do specjalisty, warto sprawdzić jego kwalifikacje. Wyznacznikiem dobrych standardów jest posiadanie, oprócz dyplomu psychologa, certyfikatu psychoterapeuty wydanego przez jedno z uznanych polskich stowarzyszeń psychoterapeutycznych. Ich listę można znaleźć na stronie Polskiej Rady Psychoterapii.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jakich kosmetyków nie należy stosować, kiedy zmagamy się z trądzikiem pospolitym? Zmaganie się z problemami skórnymi okazuje się czymś popularnym i powszechnym. Nasza cera rzadko kiedy... Piątek, 14 maja 2021
Impotencja jako przyczyna obniżonego nastroju Nadmiar pracy, życie w stresie oraz rozluźnienie więzi z innymi ludźmi bardzo negatywnie odbija się... Środa, 21 kwietnia 2021
Jesteś alergikiem? Dowiedz się, co pozwoli Ci czuć się lepiej! Życie alergika nie jest łatwe, szczególnie wiosną i latem. Musi zachować szczególną ostrożność, a z... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 sposoby na ochronę serca dziecka Bicie serca to jeden z najbardziej rozczulających dźwięków, jaki może usłyszeć kobieta w ciąży, podczas... Środa, 16 grudnia 2020