moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

HMB - kiedy warto stosować i jak dawkować?

Wtorek, 27 kwietnia 2021
  • HMB - kiedy warto stosować i jak dawkować?

Jednym z popularnych suplementów stosowanych w ostatnich latach jest HMB. Jak się okazuje, odżywka ta budzi dość sporo kontrowersji. Nie mniej jednak istnieje wiele zwolenników jej stosowania, którzy chwalą sobie skuteczne działanie antykataboliczne i podobne właściwości do kreatyny. Dowiedz się, kiedy warto wypróbować HMB i w jaki sposób dawkować!

W ostatnim czasie dość głośno zrobiło się o HMB, czyli powszechnym składniku odżywek, jakim jest hydroksymetylomaślan. To kwas tłuszczowy powstający w wyniku proteolizy, czyli procesu prowadzącego do rozpadu protein. Głównym celem jego stosowana ma być wspomaganie rozbudowy masy mięśniowej i ułatwienie spalania tłuszczu. W wielu badaniach wykazano jednak, że HMB sprawdzi się jedynie dla osób rozpoczynających treningi lub powracających do nich po długiej przerwie. W innym przypadku efekty mogą nie być w pełni satysfakcjonujące. Co więcej, duże znaczenie ma prawidłowe dawkowanie.
 

Działanie HMB cenione przez początkujących sportowców

Chociaż na temat działania HMB powstało wiele teorii, to w niektórych przypadkach warto sprawdzić to na własnym organizmie. Istnieje bowiem wiele osób, które są zadowolone z efektu preparatu. Według licznych obserwacji ma działanie anaboliczne, dzięki czemu przyczynia się do rozbudowy mięśni, a jednocześnie hamuje rozpad tkanek, co pozwala zachować długotrwały efekt. Dodatkowo pomaga zredukować ilość tkanki tłuszczowej, obniża poziom „złego” cholesterolu i zwiększa odporność.

Do tej pory naukowe badania potwierdziły jedynie właściwości antykataboliczne, przez co pozostałe do dnia dzisiejszego budzą wątpliwości. Choć działanie HMB nie jest jednoznaczne, to nie wykryto żadnych szkodliwych skutków ubocznych. Suplement może być świetnym rozwiązaniem dla początkujących sportowców, którym zależy głównie na ochronie mięśni przed rozpadem. Dzięki niemu przyzwyczaisz swój organizm do nowych obciążeń. Według zaleceń najlepiej stosować go jedynie przez pierwsze 3 miesiące, gdyż w wielu przypadkach w późniejszym czasie efekty tego preparatu są znikome.
 

W jaki sposób dawkować HMB?

Stosując HMB należy pamiętać, aby robić to ściśle według zaleceń producenta lub specjalistów w dziedzinie suplementacji sportowej. Polecaną dawką dzienną dla mężczyzn jest 3 g w ciągu doby, zaś dla kobiet 2 g. Najlepiej rozbić to na kilka porcji i przyjmować preparat kilka razy w ciągu dnia, gdyż zapewnia to znacznie lepsze efekty. Zażywanie większej ilości HMB nie ma większego sensu, gdyż jego nadmiar i tak zostanie wydalony z organizmu wraz z moczem, przez co nie przyniesie lepszego rezultatu.

Jeśli zależy Ci na szybkim rozwoju masy mięśniowej, samo HMB może okazać się niewystarczające. Z tego względu wiele osób stawia na mieszanki. Najlepszym połączeniem dla tego suplementu jest kreatyna, która zdecydowanie wzmacnia jego działanie. Obie substancje świetnie ze sobą współgrają i wykazują właściwości synergistyczne. Obecnie na rynku można znaleźć HMB w różnej formie. Do wyboru są kapsułki oraz preparaty w płynnej postaci.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Tydzień wyprzedaży w salonie z bielizną Esotiq w Galerii Piastovej ESOTIQ to marka bielizny dla pełnych energii i seksapilu nowoczesnych kobiet, której misją jest modelowanie... Środa, 17 marca 2021