moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zalety i wady legalnego hazardu

Wtorek, 6 kwietnia 2021
  • Zalety i wady legalnego hazardu

Nie jest łatwo wydać opinię na temat tego, czy hazard powinien zostać zalegalizowany, czy nie. Obie kwestie mają swoje zalety i wady, które są podnoszone przez przeciwników i zwolenników tych rozwiązań. Niektórzy twierdzą, że zalegalizowanie hazardu może pobudzić gospodarkę wpływami z podatków, inni z kolei uważają, że niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Nie ma wątpliwości co do tego, że hazard jest bardzo dochodowym biznesem. Warto przyjrzeć się najczęściej przytaczanym argumentom za i przeciw i samodzielnie wyrobić sobie zdanie na temat kwestii legalnego hazardu. O hazardzie dyskutują eksperci branżowi, socjologowie, psycholodzy, ekonomiści i sami gracze. Jest to temat, który polaryzuje różne grupy społeczne, podobnie, jak dzieje się z wieloma innymi kontrowersyjnymi tematami.

Wielu graczy decyduje się na uprawianie hazardu niezależnie od tego, czy jest to legalne w danym kraju, czy nie. Stawianie zakładów bukmacherskich i granie w gry na pieniądze w witrynach, które nie posiadają ważnej licencji, jest niebezpieczne i może mieć negatywne skutki, w postaci utraty zdeponowanych pieniędzy, problemów z ochroną danych czy uczciwością gier.

Profesjonalne i licencjonowane online kasyno może być dla graczy bezpiecznym miejscem, tylko jeśli działa w zgodzie z surowymi przepisami w danym regionie. Przyjrzyjmy się więc najczęściej przytaczanym zaletom i wadom legalnego hazardu.
 

Zalety legalnego hazardu

Jedną z zalet legalizacji hazardu jest pojawienie się na rynku nowych graczy, którzy często posiadający wiele zagranicznych, znakomitej jakości licencji. Do czasu pełnej legalizacji hazardu w regionie, nie mogli oferować swoich usług danej grupie użytkowników - mogło to wynikać np. z zapisów w danej licencji. Dobrze znane marki, zapewniające uczciwe wyniki gier i profesjonalne podejście do klienta staną się dużą konkurencją dla nielegalnie działających portali hazardowych.

W wielu krajach legalizacja hazardu wiąże się z wprowadzeniem dodatkowych środków ochrony nieletnich oraz wrażliwych graczy - są to zarówno narzędzia blokujące dostęp do stron z grami na pieniądze, kampanie edukacyjne, jak i poszerzanie wiedzy na temat kwestii odpowiedzialnego podejścia do hazardu.

Nie bez znaczenia jest również wpływ legalnego hazardu na pobudzenie przemysłu turystycznego. Przyjazd większej liczby turystów wpłynie na wzrost gospodarczy i pomoże w tworzeniu nowych miejsc pracy w restauracjach i hotelach. Bardzo często kasyna naziemne muszą płacić wysokie podatki (we Francji sięgają one nawet ponad 50% dla niektórych segmentów). Wszystko to wpływa bezpośrednio na finanse państwa.
 

Wady legalnego hazardu

Nie jest zaskoczeniem, że głównym problemem, jaki stwarza hazard, bez względu na to, czy jest legalny, czy nie, jest możliwość uzależnienia od tej formy rozrywki. Dotyczy to głównie tych osób, które nie do końca potrafią zapanować nad chęcią ciągłego odgrywania się. Dużą rolę odgrywa również brak podstawowego zrozumienia niepisanych praw, jakimi rządzi się hazard, według których przewaga i tak zawsze stoi po stronie kasyna i nie ma sposobu na to, aby zawsze wygrywać.

Kolejną wrażliwą kwestią jest dostępność hazardu dla małoletnich. Legalizacja hazardu w danym regionie zawsze powinna iść w parze ze stworzeniem odpowiedniego środowiska dla bezpiecznego hazardu - dodatkowych kontroli, audytów czy restrykcji dotyczących działań marketingowych. Młodzi gracze mogą czuć się zachęceni przez kolorowe gry i o ile z pewnością nie przekroczą progu kasyna stacjonarnego, o tyle znacznie łatwiej może być im zalogować się do jednego z nieodpowiednio chronionych kasyn internetowych.

Budowa wielkich kompleksów hazardowych, w których obrębie mieszczą się restauracje, hotele, centra handlowe czy parki rozrywki mogą stać się konkurencją dla mniejszych, lokalnych biznesów. Takie mini miasta, w których głównym punktem są właśnie kasyna, rosną jak grzyby po deszczu w miejscach, gdzie hazard jest zalegalizowany. Mieszkańcy i turyści gromadzą się więc w tych wszystko mających centrach, zamiast korzystać z lokalnych usług.
 

Podsumowanie

W wielu krajach hazard przyczynił się do sporych sukcesów gospodarczych -  wzrostu zatrudnienia i dochodów z podatków. Są to kwestie, których nie można przeoczyć. W międzyczasie jednak, osoby krytykujące legalny hazard zwracają uwagę na obszary, które stanowią realne zagrożenie dla społeczeństwa.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jak grać za grosze? Wierz lub nie, ale wcale nie musisz być krezusem, żeby na bieżąco odkrywać świat niesamowitych gier.... Czwartek, 17 czerwca 2021
Dlaczego hazardziści mogą czerpać przyjemność z przegrywania Wielu ludzi lubi nie tylko wygrywać w gry losowe, ale także przegrywać w gry losowe. Przegrana znacząco... Czwartek, 17 czerwca 2021
Dlaczego warto czytać powieści erotyczne? Powieści erotyczne mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Wiele osób nie przyznaje się do czytania... Środa, 16 czerwca 2021
Jak wybrać idealną grę dla siebie? Granie stało się nieodłączną czynnością w życiu każdego człowieka młodego pokolenia. Kiedy jeszcze dwie... Czwartek, 3 czerwca 2021