moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zalety i wady legalnego hazardu

Wtorek, 6 kwietnia 2021
  • Zalety i wady legalnego hazardu

Nie jest łatwo wydać opinię na temat tego, czy hazard powinien zostać zalegalizowany, czy nie. Obie kwestie mają swoje zalety i wady, które są podnoszone przez przeciwników i zwolenników tych rozwiązań. Niektórzy twierdzą, że zalegalizowanie hazardu może pobudzić gospodarkę wpływami z podatków, inni z kolei uważają, że niesie to ze sobą wiele niebezpieczeństw.

Nie ma wątpliwości co do tego, że hazard jest bardzo dochodowym biznesem. Warto przyjrzeć się najczęściej przytaczanym argumentom za i przeciw i samodzielnie wyrobić sobie zdanie na temat kwestii legalnego hazardu. O hazardzie dyskutują eksperci branżowi, socjologowie, psycholodzy, ekonomiści i sami gracze. Jest to temat, który polaryzuje różne grupy społeczne, podobnie, jak dzieje się z wieloma innymi kontrowersyjnymi tematami.

Wielu graczy decyduje się na uprawianie hazardu niezależnie od tego, czy jest to legalne w danym kraju, czy nie. Stawianie zakładów bukmacherskich i granie w gry na pieniądze w witrynach, które nie posiadają ważnej licencji, jest niebezpieczne i może mieć negatywne skutki, w postaci utraty zdeponowanych pieniędzy, problemów z ochroną danych czy uczciwością gier.

Profesjonalne i licencjonowane online kasyno może być dla graczy bezpiecznym miejscem, tylko jeśli działa w zgodzie z surowymi przepisami w danym regionie. Przyjrzyjmy się więc najczęściej przytaczanym zaletom i wadom legalnego hazardu.
 

Zalety legalnego hazardu

Jedną z zalet legalizacji hazardu jest pojawienie się na rynku nowych graczy, którzy często posiadający wiele zagranicznych, znakomitej jakości licencji. Do czasu pełnej legalizacji hazardu w regionie, nie mogli oferować swoich usług danej grupie użytkowników - mogło to wynikać np. z zapisów w danej licencji. Dobrze znane marki, zapewniające uczciwe wyniki gier i profesjonalne podejście do klienta staną się dużą konkurencją dla nielegalnie działających portali hazardowych.

W wielu krajach legalizacja hazardu wiąże się z wprowadzeniem dodatkowych środków ochrony nieletnich oraz wrażliwych graczy - są to zarówno narzędzia blokujące dostęp do stron z grami na pieniądze, kampanie edukacyjne, jak i poszerzanie wiedzy na temat kwestii odpowiedzialnego podejścia do hazardu.

Nie bez znaczenia jest również wpływ legalnego hazardu na pobudzenie przemysłu turystycznego. Przyjazd większej liczby turystów wpłynie na wzrost gospodarczy i pomoże w tworzeniu nowych miejsc pracy w restauracjach i hotelach. Bardzo często kasyna naziemne muszą płacić wysokie podatki (we Francji sięgają one nawet ponad 50% dla niektórych segmentów). Wszystko to wpływa bezpośrednio na finanse państwa.
 

Wady legalnego hazardu

Nie jest zaskoczeniem, że głównym problemem, jaki stwarza hazard, bez względu na to, czy jest legalny, czy nie, jest możliwość uzależnienia od tej formy rozrywki. Dotyczy to głównie tych osób, które nie do końca potrafią zapanować nad chęcią ciągłego odgrywania się. Dużą rolę odgrywa również brak podstawowego zrozumienia niepisanych praw, jakimi rządzi się hazard, według których przewaga i tak zawsze stoi po stronie kasyna i nie ma sposobu na to, aby zawsze wygrywać.

Kolejną wrażliwą kwestią jest dostępność hazardu dla małoletnich. Legalizacja hazardu w danym regionie zawsze powinna iść w parze ze stworzeniem odpowiedniego środowiska dla bezpiecznego hazardu - dodatkowych kontroli, audytów czy restrykcji dotyczących działań marketingowych. Młodzi gracze mogą czuć się zachęceni przez kolorowe gry i o ile z pewnością nie przekroczą progu kasyna stacjonarnego, o tyle znacznie łatwiej może być im zalogować się do jednego z nieodpowiednio chronionych kasyn internetowych.

Budowa wielkich kompleksów hazardowych, w których obrębie mieszczą się restauracje, hotele, centra handlowe czy parki rozrywki mogą stać się konkurencją dla mniejszych, lokalnych biznesów. Takie mini miasta, w których głównym punktem są właśnie kasyna, rosną jak grzyby po deszczu w miejscach, gdzie hazard jest zalegalizowany. Mieszkańcy i turyści gromadzą się więc w tych wszystko mających centrach, zamiast korzystać z lokalnych usług.
 

Podsumowanie

W wielu krajach hazard przyczynił się do sporych sukcesów gospodarczych -  wzrostu zatrudnienia i dochodów z podatków. Są to kwestie, których nie można przeoczyć. W międzyczasie jednak, osoby krytykujące legalny hazard zwracają uwagę na obszary, które stanowią realne zagrożenie dla społeczeństwa.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Interesujące zabawki dla dorosłych Sfera seksualności często pozostaje u nas w cieniu. Nie do końca wiemy, jak po niej się po ruszać, jak... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Jak znaleźć kasyna online, które akceptują polskich graczy? Jeśli chodzi o znalezienie kasyna online, które akceptuje polskich graczy, to jest to delikatnie skomplikowany... Wtorek, 7 grudnia 2021
Jak grać w blackjacka online Jedną z obowiązkowych gier w każdym kasynie, fizycznym lub online, jest blackjack. Brak tej gry karcianej... Sobota, 20 listopada 2021
Czym jest bonus bez depozytu i jak z niego skorzystać? Podpowiadamy! Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na grę w kasynie. W obecnych czasach ogromną popularnością... Piątek, 22 października 2021