moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mieszkańcy bronią drzew na Wenecji! Czy władze miasta wezmą to pod uwagę?

Sobota, 27 marca 2021
  • Mieszkańcy bronią drzew na Wenecji! Czy władze miasta wezmą to pod uwagę?

Mieszkańcy Gniezna są jednogłośni w kwestii rozpoczętej już rewitalizacji Wenecji i Parku Piastowskiego. Stanęli w obronie ponad 780 drzew, które mają zostać wycięte.

Nowe nasadzenia, zdaniem niemalże wszystkich osób komentujących artykuły na temat rewitalizacji Wenecji, przez wiele lat nie wyprodukują takiej ilości tlenu jak obecny drzewostan. Na ogrodzeniu wokół placu budowy pojawiły się banery, które jednak zostały szybko usunięte prawdopodobnie na polecenie magistratu.

Przypomnijmy:

Podczas rewitalizacji Parku Piastowskiego, oprócz klona jesionolistnego (545 samosiejek, gatunek uważany za inwazyjny) wyciętych zostanie 141 drzew, w tym 21 bezpośrednio kolidujących z inwestycją. Usunięcie pozostałych podyktowane jest ich złym stanem zdrowotnym.

Rewitalizacja tego terenu to jednak również nasadzenia. Nad „Weneją” pojawią się 202 nowe drzewa. Będą to m.in. platan klonolistny, wiśnia piłkowana „Kanzan”, klon pospolity, wierzba płacząca, głóg pośredni „Paul's Scarlet”, kasztanowiec czerwony, buk pospolity, dąb błotny, metasekwoja chińska, olsza czarna oraz topola berlińska.

Posadzonych zostanie też 2 476 krzewów różnych gatunków oraz 5 441 sztuk różnych gatunków bylin, traw ozdobnych i pnączy oraz prawie 40 tysięcy sztuk roślin cebulowych. A całkowita powierzchnia łąk kwietnych obejmie aż 1 115 metrów kwadratowych.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik, Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(26)

  • 31.03.2021 23:45  Odpowiedz na komentarz

    Nie godzzimy się na wycinkę Budzik obudź się bo śpisz a twoi urzędnicy robią co chcą z rewitalizacją a wszyscy myślą ,że to twój pomysł budzimy się tu nie jest Islandia bez drzew tu jest Gniezno!!!!!!

  • Mieszkańcy Gniezna po co wam drzewa na wenecji skoro sa w Berlinie? Czerwone okularki bierze przyklad od czolowych politykow z jego partii i karczyje stare drzewa a wy jak chcecie zieleni to do niemiec na wycieczke bo ty ma byc beton i tyle...

  • 31.03.2021 21:10  Odpowiedz na komentarz

    Drodzy mieszkańcy Gniezna teraz widzicie kto wami rządzi ludzie bez honoru dla ktorych liczy sie tylko zysk kosztem natury
    . 90% tych drzew jest w idealnej kondycji zdrowotnej,dlatego sprawa powinna sie zajac ochrona srodowiska tylko nie z Gniezna.

  • 31.03.2021 00:52  Odpowiedz na komentarz

    Ruszył teraz na bezbronne ptaki w gniazdach i ich siedliska. kazał wyciąć piękne akacje koło teatru, aby stworzyć tam jakieś monstrum. tereny rekreacyjne obok jeziora winiary chce przeznaczać na działalność firm deweloperskich, zapewne zaprzyjaźnionych z miastem. Może okazać się, że w wyniku zaistniałej sytuacji takowe pojawią się także nad jeziorem Jelonek. Do tego wsparcie maszyn do głosowania, czyli rady bez rady. Gniezno zabetonowane, umysły i sprzeciwy także.

  • W obecnych czasach należy sadzic drzewa a nie wycinac,a twierdzenie ze klon jest inwazyjny jest smieszne inwazyjni to sa POkemony ktore niszczą zielen miejska np.obok teatru a tarez biorą się za nasza Wenecję

  • Aż tak się boicie P. Budasza, że nie dodajecie komentarzy?

  • Co za problem dosadzić drzewa, krzewy i byliny do istniejącego zadrzewienia? Rozumiem wycięcie 20 drzew które niszczą drogi. P. Budasz prosimy o refleksję i przyznanie się do błędu. Tak jak Angela, którą PO tak lubi.

  • 29.03.2021 22:36  Odpowiedz na komentarz

    tak sie zastanawiam, czy teren wokół wenecji to park, czy puszcza??? Jesli nie may tam nic robić, żadnej gospodarki środowiskowej i krajobrazowej, to ustanówmy ten teren obszarem chronionym (w centrum miasta) i pozwólmy by natura robiła swoje. Tylko bez pretensji, że na kogoś gałąź spadła ze zbutwiałego drzewa, lub że wenecja to wylegarnia komarów, kleszczy i meszek. Już widzę jakie larum się podniesie przy rewitalizacji parku na dziekance. to dopiero bądą protesty. Niestety ci, którzy będą najgłośniej krzyczeć prawdopodobnie dawno tam nie byli - obecnie nie da się tam już wejść. zostawić tak?

    30.03.2021 01:32

    O czym ty piszesz człowieczku ,ludzie chcą spokojnie odpocząć w cieniu i słuchając śpiewu ptaków ,wiadomo że gdy wytną dorodne drzewa ptactwo zniknie ,zero cienia .Tam mają być wycięte zdrowe drzeawa i o to jest chałas i sprzeciew mieszkańców miasta i okolicy.

  • 29.03.2021 19:00  Odpowiedz na komentarz

    Wladza juz im odbiła pamietajcie to my was wybralismy,sam dalem wam promocje ale juz takiego bledu nie zrobię nie zagłosuję na polityków ktorzy sa przeciw swoim wyborcom.

  • 29.03.2021 18:24  Odpowiedz na komentarz

    Zastanawiam się kto wspiera tą grupkę protestujących. Jaki to ma sens, żeby tak wojować raptem o 20 drzew, które niszczą asfalt i trzeba je usunąć, a na ich miejsce powstanie 200 nowych drzew. Sorry, ale to jawna manipulacja, że do wycinki jest 800 drzew. kto za tym stoi? to aktak na magistrat, więc może to opozycja? weneja będzie piękna! To trochę jak nadmuchana afera ze szczepionkami.

    30.03.2021 01:12

    A czy ty czasem nie jesteś z ratusza podstawiony ????Zanim podstawiacie swoich zauszników na forum aby mącić to pomyślcie. tam ma być wycięte 700 drzew a nie 20 i do tego są to dorodne drzewa,wytniecie WENEJE i zostanie pośmiewisko jak obok teatru dużo BETONU...

  • 29.03.2021 12:37  Odpowiedz na komentarz

    Przecież te drzewa są starsze niż gruszka i pan w czerwonych okularkach,co wam przeszkadzają ,że słowik czy kos usiądzie i zaśpiewa. Te drzewa są nasze wszystkich a nie polityków zastanówcie się jeszcze nie jest za późno,trzeba podjąć temat na sesji RM.

  • 29.03.2021 08:23  Odpowiedz na komentarz

    BLAGAM .NIE róbcie Z pięknego otOCZENIA jeziora Jelonek pustyn i I jeszcze z piramidami, TAKIEJ JAK przed teatrem !!!!!!!!
    Takiego Gniezna nie chcemy !
    Czy na wycince drzew ma polegać ta rewitalizacja ?
    Panie Prezydencie, o co chodzi z tym wycinaniem przeszło 700 drzew?
    Czy w okresie tej strasznej ZARAZY można już różne głupie pomysły REALIZOWAĆ, bo komuś się opłaca ? Kto zarobi, a kto straci Panie Prezydencie ?

  • 29.03.2021 07:24  Odpowiedz na komentarz

    Jak wytniecie ye drzewa to wubory nastepne na 200 % przegracie zobaczycie i bardzo dobrze.

  • 29.03.2021 00:22  Odpowiedz na komentarz

    Panie Dolata niech Pan coś zrobi niech Pan zareaguje mieszkańcy w zdecydowanej większości się nie godzą na wycinkę takiej ilości drzew,które nie przeszkadzały poprzednim władzom.

  • 28.03.2021 23:26  Odpowiedz na komentarz

    Przecież te klony jesionolistne to drzewa inwazyjne - chwasty. Nic po nich.

  • W MAGISTRACIE kto wymyśli głupszy pomysł TEN JEST BARDZIEJ DOCENIANY TEN Z WYCINKĄ DRZEW
    JEST W top 5 ,PRZECIEŻ TO JEST CHORE CO TYM WŁODARZOM PRZYCHODZI DO GŁOWY.

    29.03.2021 01:30

    rYCHU TO NIE JEST CHORE TO JEST PRZEMYŚLANE M3 DREWNA LIŚCIASTEGO KOSZTUJE 140 ZŁ A Z TYCH 700 DRZEW BĘDZIE SPOKOJNIE PONAD 1 100 M3 X 140=154 TYŚ. nA KONKURENCYJNYM PORTALU SĄ ZDJĘCIA DRZEW DO WYCINKI WIĘKSZOŚĆ TO STARODRZEW NA KTÓRYM MOŻNA NAJWIĘCEJ ZAROBIĆ.

  • 28.03.2021 16:54  Odpowiedz na komentarz

    Przecież tam już jest tak mało drzew a jak wyntą 700 to będzie pustynia a cebulowate to niech sobie posadzą w ogrodzie. cZY WAS Bozia opuściła z tą wycinką????

  • 28.03.2021 13:16  Odpowiedz na komentarz

    Panie Fenomen.Robimy bilans strat zyskow.a pozniej zajmujemy stanowisko.zmiany zawsze pobudzaja.do.dyskusji.ratusz Cnapewno sprawe przemyślał

    29.03.2021 00:11

    Nie ośmieszjcie się tak samo jak ratusz przemyślał wycinkę drzew przy teatrze a teraz całe miasto i powiat się śmieje z waszych pomysłów.Niszczycie przyrody w ramach rewitalizacji to jest wasza domena. Panie redaktorze proszę podać koszt tej pseudo inwestycji bo napewno nie są to małe pieniądze za które podatnicy zapłacą.,,

  • 28.03.2021 11:05  Odpowiedz na komentarz

    NO A CZY DRZEWA KOLO DZIEKANKI W PARKU KTÓRY BĘDą ROBILI SĄ GORSZE!!! ???

  • 28.03.2021 10:26  Odpowiedz na komentarz

    No pewnie, Władze Miejskie tylko czekają na okazję żeby wyciąć te 700 "drzew". O niczym innym nie myślą. Fachowcy którzy opracowywali koncepcję rewitalizacji tego jeziora oczywiście są zwykłymi nieukami. Na wszystkim najlepiej się znają Pozostali mieszkańcy. Wszystko co nowe zawsze jest trudno przyjmowane ale epatowanie liczbą 780 drzew jest bezczelne bo 3/4 z nich są zwykłymi samosiejkami zarastającymi brzegi jeziora. Musimy się zdecydować czy chcemy mieć nad jeziorem puszczę i zostawiamy wszytko jak jest bez wycinki czy chcemy ten teren uporządkować i udostępnić Mieszkańcom do Rekreacji.

  • 28.03.2021 09:28  Odpowiedz na komentarz

    Wyciąć ale tylko drzewa które przez chorobę nie są do uratowania, to właśnie ta naturalność drzewostanu nadaje uroku wenecji, a nie jakieś świeżo posadzone badyle ułożone według projektu. Magistrat koliduje ze społeczeństwem a nie drzewa z inwestycja