X Informacje Gniezno

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ruszyła rewitalizacja Wenecji! Wyciętych zostanie prawie 700 drzew! Dlaczego?

Wtorek, 23 marca 2021
  • Ruszyła rewitalizacja Wenecji! Wyciętych zostanie prawie 700 drzew! Dlaczego?

Rozpoczęła się rewitalizacja ukochanej przez gnieźnian i turystów "Weneji", która nie była gruntownie odnawiana od wielu lat. Cel tej inwestycji jest taki, że ma być ładnie. Ale oczywiście ma też być bezpiecznie, atrakcyjnie dla mieszkańców i turystów oraz komfortowo.

Wiemy, że ta inwestycja budzi emocje - różne emocje. Jesteśmy przekonani, że w większości są pozytywne. Tak komunikowano w ubiegłym roku podczas konsultacji społecznych. Niestety, są też emocje związane z planowaną wycinką drzew. Dlatego chcemy już dziś wszystko szczegółowo wyjaśnić.

Podczas rewitalizacji Parku Piastowskiego, oprócz klona jesionolistnego (545 samosiejek, gatunek uważany za inwazyjny) wyciętych zostanie 141 drzew, w tym 21 bezpośrednio kolidujących z inwestycją. Usunięcie pozostałych podyktowane jest ich złym stanem zdrowotnym.

Rewitalizacja tego terenu to jednak również nasadzenia. Nad „Weneją” pojawią się 202 nowe drzewa. Będą to m.in. platan klonolistny, wiśnia piłkowana „Kanzan”, klon pospolity, wierzba płacząca, głóg pośredni „Paul's Scarlet”, kasztanowiec czerwony, buk pospolity, dąb błotny, metasekwoja chińska, olsza czarna oraz topola berlińska.

Posadzonych zostanie też 2 476 krzewów różnych gatunków oraz 5 441 sztuk różnych gatunków bylin, traw ozdobnych i pnączy oraz prawie 40 tysięcy sztuk roślin cebulowych. A całkowita powierzchnia łąk kwietnych obejmie aż 1 115 metrów kwadratowych.
 

tekst: Królewskie Gniezno, Andrzej Bukowski
foto: Królewskie Gniezno

Napisz komentarz

Komentarze(16)

  • A może tak telewizję poprosić o pomoc ?
    Kto jest za ?

  • Partia po się skarży, że PiS przez zakaz zgromadzeń (spowodowany pandemią) uniemożliwia ludziom manifestowanie swojego sprzeciwu wobec tego czy tamtego. A w Gnieźnie co ? Właśnie PO, SLD I psl zebrani jako drużyna Budasza sprytnie wykorzystują właśnie ten zakaz Rządu, BY Wdrażać szybciutko W życie SWOJE mało POPULARNE WŚRÓD GNIEŹNIAN POMYSŁY. A Gnieźnianie nie mogą zamanifestować swojego sprzeciwu wobec tych pomysłów. Właśnie takich jak wycinka 700 drzew. Dlaczego ? bo ich zgromadzenie byłoby nielegalne i przez policję zgodnie z prawem polskim, siłą rozwiązane..

  • Skandal co ci ludzie robia z zielenia pelowcy i lewacy gdzie jest ochrona środowiska BEntyn zrób cos !!!!!!!!! Zniszczycie wszystko i beton tylko zostanie.

    29.03.2021 14:10

    Nie pamięta wół ,jak cielęciem był - to takie powiedzenie stare, ale dobre. Jak pisowcy wycinali Puszczę Białowieska to gdzie człowieku byłeś. To hektary lasow POSZŁo w niwecz .Oni RoZPOCZELI robić tę kasę na drewnie .
    Tam się działo, a ekologom wystawiali mandaty.To była masakra.

  • 26.03.2021 21:43  Odpowiedz na komentarz

    Redaktor pyta w tytule DLACZEGO? A dla tego zeby ktos sobie nabil kabze i zarobil na drewnie panie redaktorze. W tym miescie na nic nie ma kasy drogi dziurawe chodniki brudne od zwierzecego kału a na wycinke Sa pieniadze to jest skandal...

  • 26.03.2021 19:42  Odpowiedz na komentarz

    Cała Polska będzie o tym mówić. Czy tego chcą władze Wenecji? Słaba promocja miasta

  • 26.03.2021 19:40  Odpowiedz na komentarz

    Oburzające! Za 1 drzewo trzeba posadzić tysiąc młodych. Tylko to rekompensuje

  • Do wszystkich polityków w tym mieście -kiedyś sadziło się 3 drzewa za jedno wycięte a teraz 0,3 czy wy myślicie w tych urzędach czy już wam władza zjadła rozum????

  • 24.03.2021 22:55  Odpowiedz na komentarz

    Napewno Drzewa Stare, SPRUCHNIALE I Zagrażające Życiu Oraz TE Inne PIERDOLY Które Ciągle Mówią PRZY Wycinaniu Drzew JAK To BYŁO PRZY Teatrze. Czy Pan redaktor zgłosi lub zapyta ochronę środowiska o tym fakcie?

    25.03.2021 23:38

    Nie zgłosi jak sympatyzuje z peo i nowośmiesną to jak ma zgłosić skoro ci ludzie rządzą w mieście i powiacie?????Za 10 lat w tym mieście niee będzie ani jednego drzewa wycinają zdrowe drzewa a sadzą krzaki i nikt za to nie ponosi odpowiedzialności.

  • Rewitalizacja wg. Miasta gniezno=wycinka drzew. A niedługo wezmą się za teren dziekani...

  • do KRIS. urzędnicy zawsze znajdą dla siebie jakąś "furtkę" jak dostaną polecenie od Prezydenta
    Grobelnego.

  • 24.03.2021 11:26  Odpowiedz na komentarz

    A gdzie jest pan BOGUS,dla ktorego Weneja byla oczkim w glowie ???? . Urzednikom palma odbija nasadza 200 drzew a wytna 3,5 razy tyle . Czy to ma byc plaża czy miejsce wypoczynky dla ludzi ktorzy chca odpoczac od betonu?????

  • 23.03.2021 23:49  Odpowiedz na komentarz

    Zgodnie z Rozporządzeniem ministra środowiska z dn. 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt 1 marca rozpoczyna się okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich. Ten moment traktowany jest jako początek sezonu lęgowego ptaków. W związku z tym do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się więc także drzewa ? zarówno te będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania.

  • 23.03.2021 22:16  Odpowiedz na komentarz

    KTO POZWALA NA TAKIE NISZCZENIE ŚRODOWISKA PRZECIEŻ TA REWITALIZACJA TO JEST NIC INNEGO JAK NAPCHANIE SOBIE KASY I WYCINKA DRZEW NA KTÓRYCH KTOŚ ZAROBI KROCIE. nA TYCH DRZEWACH PTACTWO MIAŁO GNIAZDA ,BYŁ CIEŃ TERAZ WYTNIJCIE JE I POSADZICIE MAŁE SADZONKI Z KTÓRYCH CZĘŚĆ SIĘ NIE PRZYJMIE A CZĘŚĆ ZOSTANIE ZNISZCZONA PRZEZ WANDALI .Gdzie są organizacje proekologiczne????