moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Radni chcą odwołania dyrektora "Dziekanki"! 4 członków Rady Społecznej złożyło rezygnacje

Piątek, 19 marca 2021
 • Radni chcą odwołania dyrektora

Radni powiatowi wystosowali apel do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w którym domagają się odwołania Marka Czaplickiego, dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" w Gnieźnie.

Można powiedzieć, że dyrektor nie utożsamia się z mieszkańcami Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, a to dla nas jest najważniejsze, bo zdrowie jest bezcenne - mówi Radosław Sobkowiak, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej. Pod apelem nie podpisały się wszystkie kluby, natomiast wiem, że były rozmowy z klubem PiS. Czy marszałek odwoła dyrektora, to już jest decyzja pana marszałka.

 

Apel Przewodniczących Klubów Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w sprawie odwołania z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” Pana Marka Czaplickiego

Radni Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, mając na uwadze dotychczasowe działania dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie, zwracają się z apelem o odwołanie z funkcji dyrektora w/w placówki Pana Marka Czaplickiego. Swoją prośbę argumentujemy następującymi faktami:
 1. Zmiana decyzji w sprawie cesji części kontraktu z NFZ pomiędzy szpitalem wojewódzkim a szpitalem powiatowym. Pierwotnie cesja miała nastąpić w wyniku zamiany zakresów prowadzonych między szpitalami, tj. oddział neurologiczny i leczenia udarów w zamian za zakład opiekuńczo-leczniczy (somatyczny) działający w strukturach Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Ostateczna decyzja dotyczyła Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gnieźnie przy ul. Orzeszkowej. Dyrekcja wojewódzkiego szpitala wprowadziła kolejny podmiot, wbrew wcześniejszym ustaleniom.
 2.  Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” Pan Marek Czaplicki uniemożliwiał dyrekcji Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie podjęcie rozmów z personelem oddziałów neurologicznego i leczenia udarów w związku z ewentualnym przejęciem w/w zakresów. Cały zespół obsługujący kontrakt neurologiczny oraz leczenia udarów ma zapewnione zatrudnienie w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, pomimo braku współpracy w tym zakresie z dyrektorem Markiem Czaplickim.
 3. Dyrektor Marek Czaplicki preferuje Szpital Powiatowy we Wrześni poprzez organizowanie spotkań i nakłanianie kadry pracującej na oddziale neurologicznym i leczenia udarów w Gnieźnie do podpisywania umów i porozumień z wrzesińskim szpitalem, w sprawie podjęcia tam zatrudnienia.
 4. Pominięcie opinii Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, statutowego organu doradczego dyrekcji szpitala, w zakresie ograniczenia działalności o rodzaj świadczeń neurologicznych i leczenia udarów. W konsekwencji tego czterech członków Rady Społecznej w/w szpitala złożyło rezygnację.
 5. Pomimo trwających blisko rok rozmów w zakresie cesji części umowy pomiędzy podmiotami, dyrektor Marek Czaplicki nie poinformował Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego o wypowiedzeniu umowy na prowadzenie oddziałów: neurologicznego i leczenia udarów. W związku z czym, NFZ w Poznaniu ogłosił postępowanie konkursowe na przedmiotowe świadczenia. Owszem, brak jest podstawy prawnej zobowiązującej dyrektora szpitala do informowania innego podmiotu o planowanych bądź podjętych działaniach, jednakże z uwagi na dobro i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców przyzwoitym byłoby przekazanie takiej informacji.

  Mając na uwadze powyższe argumenty, zwracamy się do Pana Marszałka o podjęcie zdecydowanych działań podmiotu tworzącego.
Jerzy Berlik - Przewodniczący Klubu PSL
Radosław Sobkowiak - Przewodniczący Klubu PO
Robert Andrzejewski - Przewodniczący Klubu SLD Lewica Razem
Marek Gotowała - przedstawiciel Radnych Niezrzeszonych

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • "Brak PODSTAW PRAWNYCH, Przyzwoitym BYŁOBY, TRWAJĄCEK rok Rozmowy.."
  Radni Chcą Odwołania?? Bo CO? BO Dyrektor POSTEPUJE Przejrzyście??? NIESPOTYKANE W Gnieźnie

 • 19.03.2021 23:31  Odpowiedz na komentarz

  Jakby 2 Lata Temu NIE Wygrał Nieuczciwy DYREKTOR MOŻE Wygrał BY KTOŚ KTO Ma Pojęcie I NA Pewno Nie Zrezygnował BY Z NEUROLOGIi i UDAROWKI tak ważnej dla Gniezna. A tak mam co mamy same przekręty i matactwo.

 • 19.03.2021 23:26  Odpowiedz na komentarz

  Wszyscy Dyrektorzy Powinni POLECIEC Szpitala Z 3 Maja Też SA TO NIE Odpowiedni LUDZIE NA Nieodpowiednich Miejscach Układy I NIC Więcej. Konkursy NIE SĄ Uczciwe A TO Krzywdzące DLA Gniezna. Potrafią TYLKO Niszczyć GNIEZNO NIC Więcej. Tacy Z Nich DYREKTORZY ŻE NIE POTRAFIĄ UCZCIWE wygrać kombinatorzy i likwidatorzy....

 • 19.03.2021 22:04  Odpowiedz na komentarz

  Likwidator niszczyciel

PODOBNE TEMATY
Czym kierować się przy wyborze płynu na łuszczycę? Płyny na łuszczycę cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Nie ma się temu, co dziwić, bo można... Poniedziałek, 25 października 2021
Zmiana organizacji ruchu - Wszystkich Świętych 2021 Prezydent Miasta Gniezna informuje, że w związku ze świętem Wszystkich Świętych zmianie ulegnie dotychczasowa... Poniedziałek, 25 października 2021
Potrącił psa, któy wbiegł pod samochód! Z pomocą przyszli policjanci! Dziś obchodzimy Dzień Kundelka. Z tej okazji publikujemy jedną z wielu historii, z którymi mamy do czynienia... Poniedziałek, 25 października 2021
Uwaga na oszustów metodą "na policjanta"! Fala telefonów w Gnieźnie! Uwaga do mieszkańców naszego powiatu dzwonią dzisiaj oszuści. Podają się za policjantów lub pracowników... Poniedziałek, 25 października 2021