moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Radni chcą odwołania dyrektora "Dziekanki"! 4 członków Rady Społecznej złożyło rezygnacje

Piątek, 19 marca 2021
 • Radni chcą odwołania dyrektora

Radni powiatowi wystosowali apel do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, w którym domagają się odwołania Marka Czaplickiego, dyrektora Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" w Gnieźnie.

Można powiedzieć, że dyrektor nie utożsamia się z mieszkańcami Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, a to dla nas jest najważniejsze, bo zdrowie jest bezcenne - mówi Radosław Sobkowiak, przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej. Pod apelem nie podpisały się wszystkie kluby, natomiast wiem, że były rozmowy z klubem PiS. Czy marszałek odwoła dyrektora, to już jest decyzja pana marszałka.

 

Apel Przewodniczących Klubów Rady Powiatu Gnieźnieńskiego w sprawie odwołania z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” Pana Marka Czaplickiego

Radni Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, mając na uwadze dotychczasowe działania dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie, zwracają się z apelem o odwołanie z funkcji dyrektora w/w placówki Pana Marka Czaplickiego. Swoją prośbę argumentujemy następującymi faktami:
 1. Zmiana decyzji w sprawie cesji części kontraktu z NFZ pomiędzy szpitalem wojewódzkim a szpitalem powiatowym. Pierwotnie cesja miała nastąpić w wyniku zamiany zakresów prowadzonych między szpitalami, tj. oddział neurologiczny i leczenia udarów w zamian za zakład opiekuńczo-leczniczy (somatyczny) działający w strukturach Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. Ostateczna decyzja dotyczyła Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Gnieźnie przy ul. Orzeszkowej. Dyrekcja wojewódzkiego szpitala wprowadziła kolejny podmiot, wbrew wcześniejszym ustaleniom.
 2.  Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” Pan Marek Czaplicki uniemożliwiał dyrekcji Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie podjęcie rozmów z personelem oddziałów neurologicznego i leczenia udarów w związku z ewentualnym przejęciem w/w zakresów. Cały zespół obsługujący kontrakt neurologiczny oraz leczenia udarów ma zapewnione zatrudnienie w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, pomimo braku współpracy w tym zakresie z dyrektorem Markiem Czaplickim.
 3. Dyrektor Marek Czaplicki preferuje Szpital Powiatowy we Wrześni poprzez organizowanie spotkań i nakłanianie kadry pracującej na oddziale neurologicznym i leczenia udarów w Gnieźnie do podpisywania umów i porozumień z wrzesińskim szpitalem, w sprawie podjęcia tam zatrudnienia.
 4. Pominięcie opinii Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka”, statutowego organu doradczego dyrekcji szpitala, w zakresie ograniczenia działalności o rodzaj świadczeń neurologicznych i leczenia udarów. W konsekwencji tego czterech członków Rady Społecznej w/w szpitala złożyło rezygnację.
 5. Pomimo trwających blisko rok rozmów w zakresie cesji części umowy pomiędzy podmiotami, dyrektor Marek Czaplicki nie poinformował Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego o wypowiedzeniu umowy na prowadzenie oddziałów: neurologicznego i leczenia udarów. W związku z czym, NFZ w Poznaniu ogłosił postępowanie konkursowe na przedmiotowe świadczenia. Owszem, brak jest podstawy prawnej zobowiązującej dyrektora szpitala do informowania innego podmiotu o planowanych bądź podjętych działaniach, jednakże z uwagi na dobro i bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców przyzwoitym byłoby przekazanie takiej informacji.

  Mając na uwadze powyższe argumenty, zwracamy się do Pana Marszałka o podjęcie zdecydowanych działań podmiotu tworzącego.
Jerzy Berlik - Przewodniczący Klubu PSL
Radosław Sobkowiak - Przewodniczący Klubu PO
Robert Andrzejewski - Przewodniczący Klubu SLD Lewica Razem
Marek Gotowała - przedstawiciel Radnych Niezrzeszonych

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • "Brak PODSTAW PRAWNYCH, Przyzwoitym BYŁOBY, TRWAJĄCEK rok Rozmowy.."
  Radni Chcą Odwołania?? Bo CO? BO Dyrektor POSTEPUJE Przejrzyście??? NIESPOTYKANE W Gnieźnie

 • 19.03.2021 23:31  Odpowiedz na komentarz

  Jakby 2 Lata Temu NIE Wygrał Nieuczciwy DYREKTOR MOŻE Wygrał BY KTOŚ KTO Ma Pojęcie I NA Pewno Nie Zrezygnował BY Z NEUROLOGIi i UDAROWKI tak ważnej dla Gniezna. A tak mam co mamy same przekręty i matactwo.

 • 19.03.2021 23:26  Odpowiedz na komentarz

  Wszyscy Dyrektorzy Powinni POLECIEC Szpitala Z 3 Maja Też SA TO NIE Odpowiedni LUDZIE NA Nieodpowiednich Miejscach Układy I NIC Więcej. Konkursy NIE SĄ Uczciwe A TO Krzywdzące DLA Gniezna. Potrafią TYLKO Niszczyć GNIEZNO NIC Więcej. Tacy Z Nich DYREKTORZY ŻE NIE POTRAFIĄ UCZCIWE wygrać kombinatorzy i likwidatorzy....

 • 19.03.2021 22:04  Odpowiedz na komentarz

  Likwidator niszczyciel

PODOBNE TEMATY
Obchody Powiatowego Dnia Strażaka! Wyróżniono zasłużonych druhów Dzisiaj w Gnieźnie odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Strażaka. Świętowanie rozpoczęło się... Sobota, 21 maja 2022
Przez godzinę byli uwięzieni w windzie Przez około godzinę kilka osób było uwięzionych w windzie, w Centrum Kultury Scena To Dziwna w Gnieźnie.... Sobota, 21 maja 2022
Gnieźnieński szpital na 9 miejscu pod względem wykonanych zabiegów endoprotezoplastyki Szpital Pomnik Chrztu Polski uplasował w czołówce pod względem wykonanych zabiegów endoprotezoplastyki... Sobota, 21 maja 2022
Osoby szukające pracy na celowniku oszustów internetowych Internet jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do poszukiwania zatrudnienia. Ilość ofert pracy,... Sobota, 21 maja 2022