moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mocowania na ścianę

Czwartek, 18 marca 2021
  • Mocowania na ścianę

Ściany domu rzadko kiedy pozostają puste. Najczęściej zapełniane są różnego typu ozdobami lub meblami. Każdy taki element wymaga jednak odpowiednio trwałego i wytrzymałego mocowania. Jakie rozwiązania wystarczą w danym przypadku?

Ozdoby naścienne

Obrazy na korytarzach i w pokojach to często spotykana forma ozdoby. Z reguły, mimo dużej powierzchni, nie są one ciężkie. Do ich zamontowania wystarczy uniwersalny kołek rozporowy. Przy wkręcaniu do niego śruby zostawiamy niewielki dystans od ściany i w ten sposób uzyskać można haczyk do powieszenia obrazu. Na rynku dostępne są również śruby zakończone haczykiem, ale w niektórych przypadkach mogą one powodować, że obraz będzie nieco bardziej odstawał od ściany.

Różnego rodzaju haczyki i uchwyty wkręcane do uniwersalnego kołka rozporowego pozwalają na zawieszenie innych ozdób - zaczynając od zegara, kończąc na różnych kolekcjach (na przykład broni). Tego typu ozdoby nie wymagają dużej wytrzymałości i takie rozwiązanie wystarczy z pewnością.
 

Meble

Sprawa zaczyna się komplikować w przypadku mebli wieszanych na ścianie. Mogą to być niewielkie, drewniane półki, nieco cięższy telewizor w salonie, a nawet cały regał powieszony na ścianie. Pytanie, czy uniwersalne kołki wytrzymają dany ciężar, zaczyna być zasadne. Półki z pewnością nie będą stanowiły problemu, nawet przy większym obciążeniu, ponieważ zazwyczaj posiadają dość niewielką powierzchnię.

W przypadku telewizora większą rolę gra już struktura ściany oraz ilość mocowanych kołków. Choć najczęściej i tutaj wystarczą uniwersalne kołki z tworzywa sztucznego. Jedynie większa obawa o zniszczenie dość kosztownej elektroniki może skłonić do instalacji kotew stalowych. W przypadku dużych mebli dużo zależy od tego, czy stoją one na podłodze, czy nie. Jeśli kołek ma tylko utrzymywać regał w pionie, nie będzie z tym żadnego problemu. Natomiast w przypadku wiszących szafek kuchennych i im podobnych warto rozważyć użycie kotew.
 

Rzeczy wyższej wagi

W pewnym momencie uniwersalne kołki rozporowe nie stanowią już odpowiedniego zabezpieczenia. W takim przypadku stosuje się kotwy stalowe, wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Sprawdzają się one w przypadku ścian trójwarstwowych, nieposiadających litej konstrukcji. Ich budowa pozwala również na mocowanie bardzo dużych ciężarów. Mogą to być nadproża, elementy betonowe, a nawet część obrobionych kamieni. Bardzo wysoka wytrzymałość i odporność na wilgoć zapewniają pewne mocowanie w każdych warunkach.
 

Narzędzie odpowiedniego kalibru

Kotwy stalowe mogą być niezbędne w czasie remontu czy prac budowlanych, kiedy potrzebne są niezawodne rozwiązania w trudnych i wymagających warunkach. W domu częściej wykorzystuje się z pewnością mniejsze uniwersalne kołki rozporowe. Warto jednak trzymać w przydomowym warsztacie kilka sztuk kotew - na wypadek gdy będzie trzeba zamontować coś cięższego. Ich użycie jest równie proste, a gwarancja wytrzymałości zapewni spokój w czasie montażu cięższego elementu do ściany.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Róża Poraja zaprasza na niedzielne popołudnia w wyjątkowym miejscu Dworek Róża Poraja w Budziejewie to klimatyczne miejsce, w którym od niedzieli - 24 kwietnia - będzie... Wtorek, 19 kwietnia 2022
Naturalne świece produkowane w Osińcu pod Gnieznem! Powinnaś je mieć w swoim domu! Naturalne świece sojowe stworzą w Twoim domu przytulną atmosferę. Wprowadzą Cię w głęboki stan relaksacji,... Wtorek, 22 marca 2022
Wszystkich Świętych z Akademią Kwiatów Gniezno! Można składać zamówienia! Tradycja Wszystkich Świętych to szczególny moment w roku. Przy grobach spotykają się całe rodziny. Piękne... Niedziela, 19 września 2021
Dekoracje w stylu BOHO tylko w cudnydom.pl MAL-LAK przy ul. 3 Maja 3 widnieje w sieci jako cudnydom.pl. Znajdziesz u nas szeroki asortyment dekoracji... Wtorek, 6 lipca 2021