X Informacje Gniezno

moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mocowania na ścianę

Czwartek, 18 marca 2021
  • Mocowania na ścianę

Ściany domu rzadko kiedy pozostają puste. Najczęściej zapełniane są różnego typu ozdobami lub meblami. Każdy taki element wymaga jednak odpowiednio trwałego i wytrzymałego mocowania. Jakie rozwiązania wystarczą w danym przypadku?

Ozdoby naścienne

Obrazy na korytarzach i w pokojach to często spotykana forma ozdoby. Z reguły, mimo dużej powierzchni, nie są one ciężkie. Do ich zamontowania wystarczy uniwersalny kołek rozporowy. Przy wkręcaniu do niego śruby zostawiamy niewielki dystans od ściany i w ten sposób uzyskać można haczyk do powieszenia obrazu. Na rynku dostępne są również śruby zakończone haczykiem, ale w niektórych przypadkach mogą one powodować, że obraz będzie nieco bardziej odstawał od ściany.

Różnego rodzaju haczyki i uchwyty wkręcane do uniwersalnego kołka rozporowego pozwalają na zawieszenie innych ozdób - zaczynając od zegara, kończąc na różnych kolekcjach (na przykład broni). Tego typu ozdoby nie wymagają dużej wytrzymałości i takie rozwiązanie wystarczy z pewnością.
 

Meble

Sprawa zaczyna się komplikować w przypadku mebli wieszanych na ścianie. Mogą to być niewielkie, drewniane półki, nieco cięższy telewizor w salonie, a nawet cały regał powieszony na ścianie. Pytanie, czy uniwersalne kołki wytrzymają dany ciężar, zaczyna być zasadne. Półki z pewnością nie będą stanowiły problemu, nawet przy większym obciążeniu, ponieważ zazwyczaj posiadają dość niewielką powierzchnię.

W przypadku telewizora większą rolę gra już struktura ściany oraz ilość mocowanych kołków. Choć najczęściej i tutaj wystarczą uniwersalne kołki z tworzywa sztucznego. Jedynie większa obawa o zniszczenie dość kosztownej elektroniki może skłonić do instalacji kotew stalowych. W przypadku dużych mebli dużo zależy od tego, czy stoją one na podłodze, czy nie. Jeśli kołek ma tylko utrzymywać regał w pionie, nie będzie z tym żadnego problemu. Natomiast w przypadku wiszących szafek kuchennych i im podobnych warto rozważyć użycie kotew.
 

Rzeczy wyższej wagi

W pewnym momencie uniwersalne kołki rozporowe nie stanowią już odpowiedniego zabezpieczenia. W takim przypadku stosuje się kotwy stalowe, wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Sprawdzają się one w przypadku ścian trójwarstwowych, nieposiadających litej konstrukcji. Ich budowa pozwala również na mocowanie bardzo dużych ciężarów. Mogą to być nadproża, elementy betonowe, a nawet część obrobionych kamieni. Bardzo wysoka wytrzymałość i odporność na wilgoć zapewniają pewne mocowanie w każdych warunkach.
 

Narzędzie odpowiedniego kalibru

Kotwy stalowe mogą być niezbędne w czasie remontu czy prac budowlanych, kiedy potrzebne są niezawodne rozwiązania w trudnych i wymagających warunkach. W domu częściej wykorzystuje się z pewnością mniejsze uniwersalne kołki rozporowe. Warto jednak trzymać w przydomowym warsztacie kilka sztuk kotew - na wypadek gdy będzie trzeba zamontować coś cięższego. Ich użycie jest równie proste, a gwarancja wytrzymałości zapewni spokój w czasie montażu cięższego elementu do ściany.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Mobilne łąki w Gnieźnie? Radny wychodzi z kolejną inicjatywą Radny Arkadiusz Masłowski wyszedł z kolejną inicjatywą. Tym razem chodzi o tzw. mobilne łąki, które... Niedziela, 18 kwietnia 2021
Pierwszy punkt stacjonarny Akademii Kwiatów oficjalnie otwarty w Gnieźnie! W piątek i sobotę odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego punktu stacjonarnego wiodącej w naszym regionie... Niedziela, 7 marca 2021
Wielkie Otwarcie Akademii Kwiatów już 6 marca Już 6 marca (w sobotę) o godz. 9.00 Wielkie Otwarcie nowego punktu Pracowni Florystycznej Akademia Kwiatów!... Środa, 24 lutego 2021
Walentynki - ciekawostki, pomysły na prezenty i historia święta zakochanych Czy świętując Walentynki ze swoją drugą połówką zastanawialiście się kiedykolwiek skąd wzięła się idea... Środa, 17 lutego 2021