moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

List Zbigniewa Dolaty do Redakcji portalu moje-gniezno.pl

Środa, 17 marca 2021
 • List Zbigniewa Dolaty do Redakcji portalu moje-gniezno.pl

W piątek 12 marca 2021 r. ukazał się artykuł pt. "Irracjonalne zachowanie posła Dolaty! Nagrywał spotkanie i nie chciał opuścić gabinetu starosty!", w którym aż roi się od nieścisłości i sformułowań wymagających sprostowania.

Po pierwsze: nie nagrywałem tego spotkania potajemnie (nigdy tego nie robię), tylko oficjalnie. Na moje polecenie nagrywał dyrektor mojego biura poselskiego. Podjąłem taką decyzję, ponieważ wcześniej starosta i dyrektor szpitala wielokrotnie kłamali, m.in. wypowiadając się na temat problemów szpitala (dyrektor nawet zaprzeczał, iż sie ze mną spotkał - dopiero pod moją presją przyznał, że 8 września 2020 r. doszło do godzinnego spotkania z mojej inicjatywy). Nagrywanie i transmisja online nie wymagały zgody obecnych na spotkaniu (np. poseł Tomaszewski nie protestował), ponieważ było to oficjalne spotkanie osób publicznych, poświęcone sprawie, którą interesują się mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego.

Po drugie: kompletnym nieporozumieniem jest twierdzenie, że "Zbigniew Dolata zaczął „rozliczanie” władz powiatu z kwestii zupełnie niezwiązanych z tematem spotkania". Otóż celem spotkania określonym w zaproszeniu starosty było omówienie "działań, które zabezpieczą dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie lecznictwa szpitalnego: leczenia udarów i neurologii dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego". Aby ten cel zrealizować należało punkt po punkcie określić, czy spełniamy warunki dotyczące personelu, sprzętu medycznego, pomieszczeń, itd., a jeśli nie, to co należy zrobić, aby uzyskać maksymalnie dużo punktów i wygrać konkurs. Warunki te zawarte są w "Rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej". Na taką rozmowę byłem przygotowany w odróżnieniu od starosty i dyrektora szpitala.

Po trzecie: spotkanie zerwał starosta Gruszczyński, który zamiast przedstawiać informacje dotyczące stanu przygotowań do złożenia oferty konkursowej zaatakował PiS bezczelnym oskarżeniem, iż "odpowiadamy za nieprzygotowanie szpitala, ponieważ obiecaliśmy zakończenie rozbudowy w 2017 r. i tego nie zrobiliśmy". Odpowiedziałem na to spokojnie, że to nieprawda, ponieważ w latach 2015 -16 przygotowywana była dokumentacja naprawy ruiny, którą zostawiła PO i trwały procedury przetargowe, a w 2017 r. została podpisana umowa z wykonawcą, która zakładała zakończenie rozbudowy do końca 2020 r. Gdy rządził PiS prace postępowały szybciej niż przewidywał harmonogram, a opóźnienia nastąpiły za rządów koalicji PO-SLD w latach 2019 - 20. Ponadto pytałem, jakie działanie podjął starosta od stycznia 2020 r., czyli od momentu, kiedy według własnych jego słów, zaczęły się rozmowy o cesji kontraktu na "udarówkę"  i neurologię. Podkreśliłem, że NFZ wyraża zgodę na cesję, jeśli w wyniku kontroli stwierdzi, że cesjobiorca (czyli w tym przypadku szpital powiatowy) spełnia warunki zawarte w "Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego". Na te merytoryczne pytania starosta zareagował histerycznie i spotkanie zerwał. Uznał zapewne, że to mniejszy wstyd, niż przyznanie, iż przez kilkanaście miesięcy nie zrobiono nic, aby Szpital Pomnik Chrztu Polski przygotować na przejęcie "udarówki" i neurologii.

Jedynymi odpowiedzialnymi za aferę z "udarówką" i neurologią są: dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski G. Sieńczewski i starosta P. Gruszczyński (koalicja PO-SLD) oraz dyrektor Szpitala Dziekanka M. Czaplicki i marszałek województwa M. Woźniak (koalicja PO-SLD-PSL), którzy nie potrafili bądź nie chcieli porozumieć się w tej tak ważnej dla naszego regionu sprawie. Świadczy o tym chociażby poniedziałkowe oświadczenie Prezydenta Gniezna i trzech innych członków Rady Społecznej Dziekanki, którzy w proteście wobec lekceważenia ich roli i podjętej decyzji, zrezygnowali z zasiadania w Radzie. Tłumaczenia dyrektora Sieńczewskiego i starosty Gruszczyńskiego o "zaskoczeniu" konkursem są żenujące i świadczą o tym, że kompletnie nie rozumieją zasad kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Nie będę tutaj się odnosił do ataków werbalnych starosty wymierzonych we mnie, bo świadczą one o jego bezradności i braku klasy.

Podsumowanie: Spotkanie w starostwie w założeniu starosty Gruszczyńskiego miało być swego rodzaju "teatrem" z przesłaniem: "my się staramy, a poseł Dolata przeszkadza". Nie byłbym w stanie udowodnić, że było inaczej, bo miałem tam być sam, a przedstawicieli ugrupowań rządzących powiatem - siedmiu. Moja decyzja o transmitowaniu spotkania ten scenariusz zburzyła.

Zastanawiam się dlaczego starosta P. Gruszczyński wykonuje te wszystkie kuriozalne ruchy w sprawie, która jest prosta i powinna zostać przeprowadzona tak, jak w tysiącach postępowań konkursowych ogłaszanych przez NFZ, o których nie mówi się w mediach, bo są działaniami rutynowymi. Kiedy za czasów dyr. Krzysztofa Bestwiny i dr Ewy Jachimczyk Szpital startował, np. w konkursie na poradnię onkologiczną, to ówczesna starosta Beata Tarczyńska nie organizowała konferencji prasowych, nikt nie "apelował" do mnie, że mam pomóc, tylko wszyscy wykonywali swoją pracę. Szpital przygotował dobrą ofertę i konkurs wygrał. A kontrakt na poradnię diabetologiczną był pozyskany w formie cesji… Nikomu nawet nie przyszło do głowy, żeby poseł Dolata jeździł do NFZ.

Dlaczego P. Gruszczyński działa inaczej? Racjonalne scenariusze są dwa. Albo chce "podbić" wartość sukcesu polegającego na wygraniu banalnego konkursu i celowo przedstawia sprawę jako "niemożliwą", aby powiedzieć: "zobaczcie, jacy jesteśmy genialni - dokonaliśmy cudu". Albo z jakiś, nieznanych bliżej powodów, nie chce wygrać tego konkursu (zastanawiające dlaczego nie doprowadził do cesji kontraktu w wyniku umowy z kolegą partyjnym - Marszałkiem Województwa?...dlaczego 14 miesięcy zmarnotrawił?...) i przygotowuje narrację: "a nie mówiłem, że nie mamy szans", "nie załatwił nam tego Dolata", itd. ... Być może rację mają zwolennicy trzeciej opcji: działa irracjonalnie... Niezależnie od tego, jakie są prawdziwe powody tej "szopki" w wykonaniu Pana Gruszczyńskiego, jedno jest pewne: NIE DORÓSŁ DO TEGO, ABY PEŁNIĆ URZĄD STAROSTY!

Zbigniew Dolata

Napisz komentarz

Komentarze(21)

 • 18.04.2021 22:03  Odpowiedz na komentarz

  Przecież tłumoki od dyktatora ryzyka i ageni moskwy to to samo. A gdzie były pierwsze nadajniki? A na czyim żołdzie jest antek smoleński

 • 21.03.2021 22:15  Odpowiedz na komentarz

  Ludzie pełowcy rządzą w mieście i powiacie i to jest ich wina ,że oddziały znikają z dziekanki . Podnieśli podatki i sprzedawali wszystko co się dało do tego twierdzili ,że pieniędzy nie ma i nie będzie na 500 + więc ich wiarygodność jest zerowa a redaktor promując ich i hołownię staje się stronniczy ,teks o irracjonalności Dolaty jest żenujący panie redaktorze.

 • 21.03.2021 12:05  Odpowiedz na komentarz

  Płakać się chce gdy sie słyszy lamenty posla.kogomy wybraliśmy.człowieku bierzesz nasze pieniądze .wiec pracij.

 • 19.03.2021 13:46  Odpowiedz na komentarz

  Leonie Zawodowcu. Co ty pleciesz ! A SLD ma dobre kadry ? Może wg. Ciebie te dobre kadry to ci, co byli na szkoleniu w Moskwie ? albo ci robili magistra na WUML - ACH ? Albo może te dobre kadry to złodzieje z PO co zamiast pracować by napełniać kasę państwa, pracowali tak by była pełna ich prywatna Kasa . Np były poseł Petru ! O takich kadrach pisałeś Leonie Zawodowcu ?

 • 19.03.2021 11:28  Odpowiedz na komentarz

  Znysio plaksa przestan sie mazac zacznij posle dzialac.pracuj dla ludzi.sluchaj i mysl nie o nazwach wyzwiskach.jest emidemia

  18.04.2021 16:43

  Epoki wam się pomyliły TERAZ przy korytku królują uczeni od ojca dyrektora nie akademi moskiewskim tamci umarli albo są na e??MERYTURZE

 • LUDZIE CZY NIE MACIE Już Dość Kłamstw Morawieckiego, Kaczyńskiego, DOLATY I INNYCH PISIORÓW. CZY PRZESTĘPSTWA Banasia, OBAJTKA, Kuchcińskiego, SZUMOWSKIEGO ITD Zostały Zapomniane? CZY NIE Widzicie, że PIS nie posiada WYKWALIFIKOWANYCH zasobów KADROWYCH A JEDYNYM KRYTERIUM JEST Lojalność JAK Choćby Z GOSPODYNI Domowej ROBI SIĘ STAROSTE. Dolata NA Spotkanie NT. SZPITALA PRZYPROWADZA Kamerzystę ABY WYPROWADZiĆ POZOSTALYCH Z ROWNOWAGI, BO TAK NAPRAWDĘ Dolacie Zależy TYLKO NA TYM ABY Gruszczyńskiemu się nie udało a to czy będzie oddział udarowy DOLATA ma gdzieś!!!

 • 18.03.2021 19:38  Odpowiedz na komentarz

  Z LISTU WYNIKA, Że TO NIESAMOWICIE SPRAWNY, MERYTORYCZNY, POMOCNY I Znający Sprawy SAMORZĄDU POSEŁ. Tymczasem Zbigniew WSZECHWIEDZĄCY LUB Zbigniew UCZCIWY TO Populista, CYNIK, HIPOKRYTA, Znany ZADYMIARZ, KTÓRY Wywołuje AWANTURY W CELU ZBICIA KAPITALU POLITYCZNEGO. GDYBY NIE TE ZADYMY TO BY TAK Naprawdę NIE Istniał W PRZESTRZENI MEDIALNEJ. TO CZŁOWIEK, Który NIE ZNA PODSTAWOWYCH ZASAD DOBREGO WYCHOWANIA SAVOIR-VIVRE, JEGO Zacięty Wyraz TWARZY POZWALA ZDIAGNOZOWAć POSTĘPUJĄCY Proces CHOROBOWY. TO " Persona Non Grata" DLA GNIEZNA. I Jeszcze JEDNO - ZŁO WRACA.

 • I kto tu MÓWI o klasie? czlowiek BEZCZELNY KTÓRY obraza ludzi na kazdym kroku od wielu lat?

 • 17.03.2021 21:56  Odpowiedz na komentarz

  Panie Starosto mieszasz już troszkę za dużo p.dolata ma też prawo jakieś a nie twa mściwość wytykanie komuś błędu nie sobie więc spojrzeć na siebie

 • 17.03.2021 20:40  Odpowiedz na komentarz

  Panie pośle wielki czas na dzialanie. Udarowka i neurologia musza pozostać w Gnieźnie. Trzeba działać dla dobra mieszkańców powiatu i Gniezna !!!!!!

 • 17.03.2021 18:48  Odpowiedz na komentarz

  Jeśli starosta nie rozumie celu obecności posła Dolaty to najprawdopodobniej nie jest w stanie rozsądnie ocenić sytuacji i tym bardziej obecności posła na zebraniu. Widać, że starosta nie chce rozmawiać o sytuacji szpitala i widać, że denerwuje go każde słowo posła Dolaty. Zatem pan Gruszczyński nie nadaje się do bycia starostą.

 • 17.03.2021 18:47  Odpowiedz na komentarz

  Prawda prędzej czy poźniej wyjdzie na jaw, okazuje się ze pan poseł miał racje. POZDRAWIAM

 • 17.03.2021 18:26  Odpowiedz na komentarz

  Dolata NIE Ty Będziesz Oceniał Kto JEST Winny TYLKO Wyborcy. Już jednego pisowca Ostrowskiego pogonili. Pogonią i ciebie.

 • 17.03.2021 18:26  Odpowiedz na komentarz

  do zoo małpo !!!

 • A może to Zbigniew Dolata nie dorósł do pełnienia roli Posła (polityka). Kiepski nauczuciel i jeszcze gorszy polityk.

 • 17.03.2021 18:07  Odpowiedz na komentarz

  no i dobrze , a kto chce sobie wyrobić zdanie ma teraz szanse wysłuchać drugiej strony,
  i ma racje poseł, że konkurs jest dla szpitala a nie dla polityków do "załatwiania" - dla polityków będą wybory

 • 17.03.2021 16:51  Odpowiedz na komentarz

  DOLATA NIE KŁAM!!! MIELIŚCIE pisIory ZAKOŃCZYĆ SZPITAL W 2017 ROKU! CZYTAŁEM O
  TYM NA STRONIE POWIATOWEJ... CYTUJĘ: JAK PRZYZNAJE ROBERT GAWEŁ,
  ETATOWY CZŁONEK ZARZĄDU POWIATU, "JEŻELI PROCEDURY ZOSTANĄ
  PRZEPROWADZONE W SPOSÓB WŁAŚCIWY, TO ZAKOŃCZENIE INWESTYCJI (CHODZI O
  SZPITAL) W CAŁOŚCI MOŻLIWE JEST W 2017 ROKU." I CO Pośle dolata??? NIE WSTYD Tak manipulowAć??? ŹRÓDŁÓ: WWW.POWIAT-GNIEZNO.PL/PL/AKTUALNOSCI/3370

 • Dolata nie bierze pod uwagę faktu, że szpital na 3 maja nigdy nie prowadził neurologii i udarówki. startując w konkurskie istotnyn kryterium jest tzw. ciągłośĆ świadczeń, czyli że szpital już takie oddziały prowadził. to pokazuje problem, a dolata tego nie bierze pod uwagę i chce rozliczać dyrektora sieńczewskiego, który w szpitalu jest od roku... co do szpitala. politycy pis obiewcywali zakończyć szpital w poprzedniej kadencji i niech dolata nie kłamie, a skoro bestwina taki as, to dlaczego przez 4 lata nie było neurologii i udarówki na 3 maja??? Byłoby prościej wygrać konkurs panie dolata...

  18.03.2021 08:04

  Ale z ciebie znafca tematu, ta głupia teoria o braku punktów za ciągłość pada , bo konkurs jest ogłoszony tylko dla tych podmiotów co nie mają udarowki,

  17.03.2021 22:01

  Zobacz sobie na stronie NFZ - ten konkurs dotyczy oddziałów które dotychczas nie !!! miały kontraktu na leczenie szpitalne neurologii i udarów wiec ta teza o ciĄgłoŚci tu nie ma znaczenia - jest pod publikę i ewentualne usprawiedliwienie przegranej

PODOBNE TEMATY
Radny Artur Kuczma przechodzi do partii Szymona Hołowni Artur Kuczma, radny Rady Miasta Gniezna, poinformowało dzisiaj na swoim fanpage'u, że opuszcza szeregi... Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
PiS nie zgadza się ze słowami starosty. Jak zdaniem radnych opozycji wygląda budżet powiatu? Marcin Makohoński wypowiedział się na temat stanu finansów powiatu gnieźnieńskiego. Zdaniem radnego... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 mln zł dla SP nr 3! Niezrozumiała "miłość" prezydenta Budasza i posła Dolaty? Szkoła Podstawowa nr 3 w Gnieźnie otrzymała 4 mln zł na budowę hali sportowej. Środki pochodzą z budżetu... Niedziela, 4 kwietnia 2021
Posłanka przedstawiła projekt powołania Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Posłanka Paulina Hennig-Kloska w trakcie konferencji przedstawiła projekt powołania Młodzieżowego Sejmiku... Poniedziałek, 15 marca 2021