moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miliony na inwestycje

Środa, 17 marca 2021
 • Miliony na inwestycje

Kolejny etap zagospodarowania Doliny Pojednania, modernizacja Klubu Seniora, rozbudowa ul. Granicznej czy budowa Całorocznego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Parkowej, to tylko część z kilkunastu inwestycji, które jeszcze w tym roku zostaną zrealizowane z wolnych środków budżetowych (czyli pieniędzy, które z różnych przyczyn nie zostały wydatkowane w zeszłym roku). O przeznaczeniu na nie prawie 12 mln zł z na najbliższej sesji zadecyduje Rada Miasta Gniezna.

Rozbudowa ul. Granicznej - 1 mln 600 tys. zł

Ul. Graniczna w Gnieźnie zostanie rozbudowana, na odcinku od ul. Pustachowskiej w kierunku ul. Wrzesińskiej.

Zakres robót obejmuje roboty rozbiórkowe istniejących nawierzchni, roboty ziemne, wykonanie odcinka sieci kanalizacji deszczowej, studni, wpustów ulicznych oraz przykanalików w celu prawidłowego odwodnienia ulicy oraz wykonanie nowej jezdni o szerokości 6 m z betonu asfaltowego, budowę obustronnych chodników o szerokości 1,5 m i 2 m z kostki betonowej, pasów postojowych o szerokości 2,5 m z kostki betonowej i ścieżki rowerowej dwukierunkowej o szerokości 2 m oraz sięgacza. Rozbudowane zostanie także oświetlenie. Przejścia dla pieszych na ul. Granicznej zlokalizowane przy skrzyżowaniu z ul. Pustachowską i ul. Halną zostaną po obu stronach doświetlone dodatkowymi słupami oświetleniowymi. Samo włączenie ul. Granicznej w ul. Wrzesińską zostanie z kolei wykonane przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich.
 

Budowa chodnika przy ul. Lema - 325 tys. zł

Po prawej stronie ulicy Lema (od ul. E. Orzeszkowej do ul. M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej) powstanie chodnik o szerokości 2 m i długości 390 m. W ramach tego zadania zostanie wykonane również oświetlenie - zlokalizowanego w pobliżu - placu zabaw.
 

Wykup dokumentacji na budowę domu wielorodzinnego przy ul. Cymsa - 150 tys. zł

Wykup dokumentacji jest niezbędny, by przy ul. Cymsa mogła rozpocząć się budowa bloku z mieszkaniami na wynajem. W budynku będzie 45 mieszkań o wielkości od 35 do 55 metrów kwadratowych. Na parterze mieścić się będzie przedszkole dla setki dzieci. Budynek będzie miał 4 kondygnacje. Rozpoczęcie budowy planowane jest na wiosnę 2022 r.
 

Modernizacja budynku Klubu Seniora przy ul. Sportowej 1 - 350 tys. zł

Modernizacja to drugi etap prac związanych z przebudową budynku Klubu Seniora. W jej ramach docieplona zostanie tylna ściana budynku, zamurowane zostaną otwory w celu uporządkowania elewacji. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa, powstanie także nowe wejście do budynku wraz z wykonaniem zadaszenia od strony ogrodu. Dach zostanie dodatkowo docieplony.

Ponadto nastąpi rozbiórka zbiornika bezodpływowego, likwidacja kanału technicznego budynku z wykonaniem posadzki, nastąpi również wykonanie studni chłonnych z siecią kanalizacji deszczowej odprowadzającej wodę opadowa z dachu.
 

Zagospodarowanie terenu przyległego do budynku przy ul. Pocztowej 11 - 650 tys. zł

Po rewitalizacji budynku „Czwórki” i umiejscowieniu w nim miejskich instytucji, przyszedł czas na zagospodarowanie terenu za budynkiem. Wymieniona zostanie nawierzchnia, powstaną także murowane garaże.
 

Modernizacja budynku Urzędu Miejskiego - 100 tys. zł

W ramach inwestycji planowanej w siedzibie Urzędu wydzielone zostaną miejsca do obsługi mieszkańców, również tych z niepełnosprawnościami.
 

Modernizacja boisk szkolnych przy Szkole Podstawowej nr 9 - 160 tys. zł

Wykonane zostanie boisko do koszykówki o nawierzchni poliuretanowej w miejsce zniszczonego i wyłączonego z użytkowania boiska asfaltowego.
 

Budowa mostków w Parku Miejskim im. Andersa - 290 tys. zł

Inwestycja w Parku Miejskim im. gen. Andersa zakłada rozbiórkę i budowę w tym samym miejscu dwóch mostków, stanowiących kontynuację ścieżki spacerowej prowadzącej od ul. Marcinkowskiego przez małą wysepkę na stawie, aż w głąb parku w okolice Gnieźninka. Obecne mostki mają zróżnicowany wygląd: konstrukcję drewnianą, zakotwiczoną bezpośrednio w wodzie za pomocą pali drewnianych oraz betonowych przyczółków, zwieńczoną balustradą. Ogólny stan techniczny mostków jest zły i wymaga ich rozbiórki, ze względu na zaawansowane zużycie materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych, oraz duże nierówności względem poziomu przylegających ścieżek pieszych.

W miejscu rozebranych mostków zaprojektowano dwa jednolite wyglądem drewniane mostki dł. prawie 11 m z nową: konstrukcją posadowienia, przyczółkami oraz nawierzchnią dla pieszych. Całość będzie skorygowana wysokościowo nawiązując do istniejących ścieżek.
 

Oświetlenie Parku im. Trzech Kultur - 60 tys. zł

W ramach planowanej inwestycji powstanie nowe oświetlenie w części parku przy stawie, zostanie także zamontowana kamera.
 

Program „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie” - dodatkowe 100 tys. zł

Dodatkowe środki finansowe trafią dla mieszkańców w ramach programu „Lepsza jakość powietrza w Gnieźnie”. Dzięki temu do skutku dojdzie kolejny nabór wniosków o udzielenie dotacji celowych na dofinansowanie trwałej zmiany ogrzewania opartego na paliwie stałym na ogrzewanie ekologiczne. Będzie to możliwe poprzez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe lub ogrzewanie elektryczne. Wysokość dotacji wynosi 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji, jednak nie więcej niż 2,5 tys. zł w lokalach lub budynkach z istniejącą instalacją centralnego ogrzewania lub maksymalnie 4 tys. zł w lokalach lub budynkach bez instalacji c.o.
 

Zagospodarowanie Doliny Pojednania - 1 mln 800 tys. zł

W ramach prac zostaną wykonane roboty drogowe - wykonanie nowych i remont istniejących ścieżek:
 • ścieżka od ul. Grzybowo do placu z fontanną - remont nawierzchni;
 • ścieżka od ul. Podgórnej do placu z fontanną po stronie południowej - remont nawierzchni;
 • ścieżka od ul. Św. Wojciecha do placu z fontanną po stronie północnej - nowy przebieg ścieżki, a także podest schodów północnych wraz z dojściem do ul. św. Jana - remont nawierzchni;
 • remont schodów północnych.

Powstanie również plac zabaw złożony z 4 stref wyposażonych w urządzenia zabawowe o zróżnicowanym przeznaczeniu i dostosowane do dzieci w różnym wieku:
 • strefa 1 przeznaczona dla zabaw integracyjnych, edukacyjnych
 • i zręcznościowych,
 • strefa 2 to urządzenia przeznaczone zarówno dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową, jak i dzieci pełnosprawnych,
 • strefa 3 to urządzenia zabawowe dla małych dzieci, jak huśtawki i bujaki,
 • strefa 4 to urządzenia sprawnościowo dla dzieci przedszkolnych i szkolnych.

Powstanie także siłownia zewnętrzna zawierająca zestaw urządzeń sprawnościowych do ćwiczeń rekreacyjnych. Siłownia przeznaczona będzie dla osób w różnym wieku ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych.

Teren zostanie oświetlony, ułożona zostanie kanalizacja kablowa pod system monitoringu wizyjnego. W Dolinie Pojednania pojawią się też nowe ławki, leżaki i hamaki parkowe, kosze na śmieci, psie pakiety, pergole drewniane, stoliki z siedziskami, stojaki rowerowe. Posadzone będą drzewa, krzewy, trawa, byliny i pnącza.
 

Dotacja na adaptację budynku MOK wraz z jego rozbudową - 3 mln 566 tys. zł

Przekazane środki finansowe są niezbędne, by zapewnić wkład własny do projektu, dofinansowanego ze środków UE, polegającego na adaptacji budynku Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z jego rozbudową.
 

Całoroczne Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Parkowej w Gnieźnie - 2 mln. 50 tys. zł

Całoroczne Centrum Sportu i Rekreacji powstanie przy ulicy Parkowej w Gnieźnie, w pobliżu Parku Miejskiego, toru speedrowerowego oraz wybiegu dla psów. Termin realizacji to 2021 i 2022 r.

W ramach projektu wybudowane zostaną:
 • boisko typu Orlik z nawierzchnią ze sztucznej trawy wraz z wyposażeniem tj. bramkami oraz piłkochwytami oraz zapleczem sanitarno-szatniowym oraz magazynowym (4 kontenery). Wymiary boiska: 30 m x 62 m. W kolejnym etapie inwestycji planowane jest wykonanie zadaszenia boiska w postaci hali pneumatycznej
 • Pumptrack, składający się z dwóch torów rowerowych FlowTrack oraz MiniPump.
   

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rusza przestrzeń kreatywności z LEGO Education Jak uczyć kreatywnie w XXI wieku? Dowiecie się tego dzięki przestrzeni kreatywności z LEGO Education,... Piątek, 6 maja 2022
Majówka w Europarku Krasnal - zobaczcie jak bawili się gnieźnianie W Gnieźnie stacjonuje obecnie Europark Krasnal. Zobaczcie jak podczas majówki bawili się mieszkańcy... Środa, 4 maja 2022
Przegląd kostek brukowych - gdzie je kupić w okolicy Gniezna? Kostka brukowa jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do tworzenia utwardzanych nawierzchni. Za... Czwartek, 28 kwietnia 2022
Kompresory tłokowe Airpress - dobry wybór dla każdego Pneumatyka, rozumiana jako praktyczne wykorzystanie niezwykłych możliwości sprężonego powietrza, szturmem... Piątek, 15 kwietnia 2022