moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Urząd Wojewódzki zabrał głos w sprawie gwałtu w DPS-ie! Magistrat odcina się od sprawy?

Czwartek, 11 marca 2021
  • Urząd Wojewódzki zabrał głos w sprawie gwałtu w DPS-ie! Magistrat odcina się od sprawy?

Wielkopolski Urząd Wojewódzki odpowiedział na nasze zapytanie prasowe odnośnie sytuacji w Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie. Magistrat dowiedział się o gwałcie na podopiecznej dopiero w lutym bieżącego roku. Chociaż sprawuje on funkcję kontrolną, można odnieść wrażenie, że WUW odcina się od sprawy.

Zwróciliśmy się do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu z zapytanie prasowym i prośbą o komentarz do sprawy gwałtu, do którego miało dojść w lipcu 2020 roku. Temat opisaliśmy w artykule „Gwałt na niepełnosprawnej podopiecznej DPS-u w Łopiennie! Oskarżony nadal przebywa na wolności i pracuje w placówce!”. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:

Prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie jest -  zgodnie z art. 19 pkt 10 ustawy o pomocy społecznej - zadaniem własnym powiatu gnieźnieńskiego, który podpisał ze Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety Prowincja Poznańska umowę o realizację zadania publicznego.
Pomimo tego, że prowadzenie Domu Pomocy Społecznej nie jest zadaniem wojewody - natychmiast po wpłynięciu do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu informacji o podejrzeniu molestowania niepełnosprawnej intelektualnie mieszkanki placówki, czyli 23 lutego - na polecenie wojewody - 26 lutego w DPSie rozpoczęła się kontrola doraźna. Obecnie Wydział Polityki Społecznej WUW analizuje zebrany materiał i finalizuje sporządzanie protokołu pokontrolnego i formułowanie zaleceń. Protokół zostanie przedstawiony Dyrektorowi DPS.
Dom Pomocy Społecznej w Łopiennie jest to placówka należąca do powiatu gnieźnieńskiego - mówi Łukasz Krzysztofiak, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Prowadzenie Domów Pomocy Społecznej jest to zadanie własne samorządu powiatowego. Niezwłocznie po tym jak uzyskaliśmy informację o przypadku molestowania, który miał miejsce na terenie tej placówki, została zlecona kontrola doraźna. Z uwagi na to, że trwa jeszcze proces kontrolny, nie mogę ujawnić nieprawidłowości ujawnionych podczas kontroli.


Z powyższej informacji można wywnioskować, że Wielkopolski Urząd Wojewódzki próbuje odciąż się od sprawy. Przypomnijmy:

DPS prowadzony jest przez siostry - mówi starosta Piotr Gruszczyński. Organem kontrolującym tę jednostkę jest Urząd Wojewódzki, natomiast naszą rolą jest przekazywanie środków, które wpływają do nas przez Urząd Wojewódzki. My mamy funkcję nadzorczą. Co dwa, trzy lata ktoś od nas odwiedza tę jednostkę, natomiast systematyczne kontrole prowadzi Urząd Wojewódzki. To nie jest jednostka, która podlega Starostwu Powiatowemu.


Tak więc to właśnie WUW jest organem kontrolującym DPS w Łopiennie. Mamy nadzieję, że wnioski pokontrolne zostaną ujawnione w możliwie najszybszym terminie, jeszcze przed rozpoczęciem sprawy sądowej. Inaczej wyglądałoby to na usilne tuszowanie działań DPS-u prowadzonego przez instytucję kościelną.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 12.03.2021 15:43  Odpowiedz na komentarz

    Najlepiej zamieść sprawę pod dywanik. Jak można dopuścić gwałtu i być nie ukaranym za czyn?

PODOBNE TEMATY
Konkurs o Prymasie Tysiąclecia rozstrzygnięty! Ogłoszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie Ogólnopolski Konkurs Literacko-Artystyczny ?Primus... Środa, 13 października 2021
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Dziękczynienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej za Beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego Program dziękczynienia obejmuje zarówno modlitwę, jak i wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.... Sobota, 4 września 2021
Muzyczna uczta w Archikatedrze Gnieźnieńskiej W najbliższy piątek, 27 sierpnia, mury Archikatedry Gnieźnieńskiej wypełnią niezwykłe brzmienia. Słuchaczy... Czwartek, 26 sierpnia 2021