moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jakie są najczęstsze objawy przeziębienia?

Poniedziałek, 22 lutego 2021
 • Jakie są najczęstsze objawy przeziębienia?

Przeziębienie jest powszechną chorobą, której przyczyny, objawy, a nawet metody leczenia zna każdy z nas. Z racji tego, że na infekcję przeziębieniową chorujemy nawet do kilku razy w roku, to jej symptomy umiemy łatwo i szybko rozpoznać. Warto jednak pamiętać, że niekiedy przeziębienie może nas zaskoczyć. Inne objawy daje ono bowiem u dzieci, inne u dorosłych. Jakie są najczęściej występujące objawy przeziębienia?

Jakie są objawy przeziębienia?

Objawy przeziębienia wszystkim są dość dobrze znane. Infekcje wirusowe rozpoznamy przede wszystkim po stanie podgorączkowym, gorączce, bólu gardła oraz katarze. Trzeba jednak pamiętać, że objawy przeziębienia mogą być też inne. To, jakie symptomy się pojawią, w dużej mierze zależy od tego, jakie wirusy atakują organizm. Oznacza to, że objawy, które pojawiają się u jednych pacjentów, mogą wystąpić w małym natężeniu lub zupełnie nie dotknąć innych chorych. Bez względu na to, jednak jakie objawy infekcji wirusowej się pojawią, zawsze przeziębienie przebiega w trzech fazach.
 

Fazy przeziębienia

Pierwszą fazą przeziębienia jest ta naczyniowa. Trwa ona od 3 do 5 dni. W czasie fazy naczyniowej wirusy atakują organizm, który się przed nimi chroni. W tym celu układ immunologiczny uruchamia wszelkie mechanizmy obronne. W efekcie pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia takie jak rozszerzenie naczyń nosa, katar, zatkany nos, podwyższona temperatura ciała. Symptomy te zaostrzają się w fazie komórkowej. W jej trakcie dochodzi do zmiany budowy śluzu komórkowego i osłabienia organizmu. Chorzy odczuwają więc brak sił i chęci na cokolwiek, a także skarżą się na ogólne rozbicie. W fazie komórkowej przeziębienia zaczynają się też problemy z odkrztuszaniem wydzieliny, a także katar powoduje kłopoty z węchem i słuchem. Ostatnią fazą przeziębienia jest zakażenie bakteryjne. Jej objawami jest zielona wydzielina i przykry zapach kataru. Pojawić może się też wysoka temperatura. Jeśli pojawi się trzecia faza przeziębienia, najczęściej konieczne jest podanie antybiotyku. Nieleczona może bowiem skutkować zapaleniem ucha środkowego lub zatok.
 

Najczęstsze objawy przeziębienia

Zgodnie z fazami przeziębienia pierwsze objawy infekcji wirusowej pojawiają się bardzo szybko. Ich nasilenie następuje po 3-4 dniach choroby, a mijają po około tygodnia. Jako pierwsze pojawia się drapanie, pieczenie i suchość w nosie. W kolejnym etapie chory zaczyna odczuwać nieprzyjemny ból gardła, któremu towarzyszy chrypka oraz katar i kichanie. Ból gardła przy przeziębieniu zazwyczaj występuje po 2-3 dniach, natomiast z katarem chory walczy o wiele dłużej. Najpierw jest on wodnisty, później gęsty, żółty lub zielony. Niekiedy objawom tym towarzyszy gorączka i kaszel. Przy infekcjach wirusowych temperatura ciała może dochodzić do 38 stopni Celsjusza, wyższa temperatura może wystąpić u najmłodszych pacjentów.
 

Podsumowując, najczęstsze objawy przeziębienia to:

 • ból lub drapanie w gardle,
 • katar lub zatkany nos,
 • kichanie,
 • kaszel - suchy, z tendencją do przechodzenia w mokry,
 • chrypka,
 • złe samopoczucie.

Warto pamiętać, że infekcji przeziębieniowej mogą też towarzyszyć mniej typowe objawy takie jak ból głowy, dreszcze, gorączka, bóle mięśni, utrata zapachu i smaku, łagodne podrażnienie oczu.
 

Objawy przeziębienia a objawy grypy

Przeziębienie często mylone jest z grypą. Wynika to z tego, że obydwie te choroby mają bardzo podobne spektrum objawów. Należy jednak zaznaczyć, że są to dwie różne choroby zakaźne, a ich symptomy są jedynie do siebie zbliżone, a nie takie same. Wynika to z tego, że przeziębienie wywołują inne wirusy niż grypę. Za tą drugą odpowiadają przede wszystkim mutujące co roku drobnoustroje oznaczone symbolami A, B i C. Przeziębienie jest natomiast powiązane np. z rhinowirusami.

W przypadku objawów obydwóch chorób również można zauważyć znaczące różnice. O ile przeziębienie rozwija się w organizmie powoli, o tyle grypa pojawia się nagle. Zazwyczaj wiąże się z bardzo wysoką gorączką (powyżej 39 stopni Celsjusza). Towarzyszą jej takie symptomy jak ból głowy, katar, ból mięśni, biegunka i wymioty. Przy grypie pojawia się również ból gardła, kaszel oraz katar. Nieleczona grypa jest niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia. Objawy przeziębienia są lżejsze, rozwijają się i trwają krócej, a przede wszystkim wiele z nich mija po zastosowaniu domowych sposobów i leków bez recepty. Jednak, gdy pewne objawy nas niepokoją należy udać się do lekarza.
 

Napisz komentarz

Komentarze(3)

 • 06.03.2021 15:17  Odpowiedz na komentarz

  No właśnie...mam wrażenie że teraz wszystko to covid. W takim ukladzie miałabym go minimum 7 razy w tym sezonie przeziebien ;p w tym roku szczegolnie źle zniosłam zimę. Chorowałam kilka razy. Teraz zreszta tez nie jest super. mam nadzieje, ze badania z pakietu medium w diagnostyce dadza odpowiedź co jest nie tak. Pobrałam caly pakiet bo aktualnie jest w dobrej cenie z 20% rabatem. Niech sprawdza i inne układy, a nie tylko krew

 • 25.02.2021 18:04  Odpowiedz na komentarz

  Teraz to już się nie nazywa przeziębienie tylko covid.... Niestety. .

 • 25.02.2021 10:35  Odpowiedz na komentarz

  Ja na pewno podczas przeziębienia najczęściej sięgam po Apicold z propolisem. Naturalny skład i szwajcarska jakość, pomaga szybko na kaszel i podrażnienie.

PODOBNE TEMATY
Tysiąc złotych mandatu dla rowerzysty! Od 1 stycznia weszły w życie zmiany przepisów prawa o ruchu drogowym, które zwiększyły wysokość grzywien... Czwartek, 27 stycznia 2022
Ruszył proces w sprawie bratobójstwa w Kłecku! Oskarżony przyznał się do winy Mateusz G. (26 lat) pojawił się wczoraj na ławie oskarżonych w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Mężczyzna... Środa, 26 stycznia 2022
2 100 zł mandatu za przeładowanego busa 3,6 t - tyle ważyła tylko sama druga oś dostawczaka skontrolowanego na wschodniej obwodnicy Poznania... Środa, 26 stycznia 2022
Nieoznakowany kolos na S5 Za ciężki, za długi i za wysoki nieoznakowany zespół pojazdów zatrzymali na ekspresowej "piątce" niedaleko... Środa, 26 stycznia 2022