moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Żołnierz uratował tonącego chłopca! Odebrał wyróżnienie z rąk ministra

Środa, 17 lutego 2021
  • Żołnierz uratował tonącego chłopca! Odebrał wyróżnienie z rąk ministra

Natychmiastowa reakcja żołnierza Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu zapobiegła tragedii nad jeziorem. 2 sierpnia 2020 roku, wypoczywając nad jeziorem Lednickim, żołnierz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu mł. chor. Adam Olejniczak, mieszkaniec Gminy Kiszkowo, nie wahając się ani sekundy, wskoczył do wody, aby uratować 6-letnie dziecko, które wypadło z rowerka wodnego i zaczęło się topić. 9 lutego br. bohater odebrał z rąk Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, wyróżnienie za swoją godną naśladowania postawę obywatelską.

Błyskawiczna reakcja żołnierza zapobiegła tragedii. Sam mundurowy podczas interwencji rozciął sobie śródstopie, ponieważ nie zważając na okoliczności instynktownie rzucił się na pomoc chłopcu. Zapytany po zdarzeniu chorąży o to, czy czuje się bohaterem stwierdził:

Zareagowałem tak, jak każdy by zareagował!

Mówiąc to przez swoją skromność żołnierz wierzy, że jego zachowanie było czymś naturalnym. Niestety tegoroczne statystyki utonięć są bardzo niepokojące i wskazują na to, że nad wodą bywa niebezpiecznie i często niewinny wypoczynek może zakończyć się dramatycznie. Żołnierz Centrum, zachowując zimną krew i reagując natychmiastowo, być może zapobiegł kolejnej tragicznej historii. Świadkowie zdarzenia czyli matka, dziadkowie chłopca oraz sam poszkodowany są wdzięczni Panu Adamowi za jego czujność, bezinteresowność i refleks.

Mł. chor. Adam Olejniczak  na co dzień jest operatorem maszyny inżynieryjnej koparki oraz dowódcą plutonu w kompanii zabezpieczenia w Biedrusku. Lubi sport, a w szczególności piłkę nożną oraz majsterkowanie. Wieść o jego bohaterskim czynie rozeszła się po Centrum błyskawicznie uzyskując całkowite uznanie przełożonych i kolegów.

W dowód uznania za odwagę, bohaterstwo i ofiarność w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego minister obrony narodowej wyróżnił 26 żołnierzy. Wyróżnienia trafiły do żołnierzy, którzy wykazali się bohaterską postawą podczas niesienia pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach losowych.

tekst: CSWL w Poznaniu, Andrzej Bukowski
foto: CSWL w Poznaniu

Napisz komentarz

Komentarze(4)

  • Adam był też żołnierzem j. W. 1496 w Gnieźnie. Adam gratuluję postawy,brawo za odwagę.

  • Adam, Szacun kolego, Piękna postawa i bardzo wymowny przykład dla młodzieży, która w obecnym laickim przekonaniu w większości jest obojętna na to co się dzieje wokół. Brak empatii , oraz pomocy innym.pozdrawiam i chylę czoła.????????????????

  • 18.02.2021 20:43  Odpowiedz na komentarz

    Panie bohaterze, nie każdy by tak zareagował. Co drugi robiłby zdjęcia i nagrywał filmik. Bez wątpienia jest Pan bohaterem. Pozdrawiam serdecznie.

  • 18.02.2021 10:25  Odpowiedz na komentarz

    Brawo to jest bohaterska postawa takich ludzi więcej

PODOBNE TEMATY
Urządził sobie rajd ulicami Gniezna! Uszkodził kilka aut i znaków drogowych! 27 czerwca o poranku dyżurny gnieźnieńskiej policji został poinformowany, że w rejonie ulicy 3 Maja... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
32-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany podczas kontroli drogowej! Miał przy sobie amfetaminę W minioną niedzielę na jednej z gnieźnieńskich ulic policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Dachowanie w Kozłowie W sobotę ok. godz. 16.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu w Kozłowie. Do... Niedziela, 26 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022