moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

SOSW przy ul. Żwirki i Wigury nie będzie przeniesiony

Środa, 10 lutego 2021
  • SOSW przy ul. Żwirki i Wigury nie będzie przeniesiony

Nie będzie przeprowadzki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 na ulicę Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie, tym samym, ośrodek pozostanie w dotychczasowej lokalizacji przy ul. Żwirki i Wigury.

Starosta Piotr Gruszczyński poinformował o decyzji Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego na konferencji prasowej, która odbyła się 9 lutego w Starostwie Powiatowym.

Powiat Gnieźnieński otrzymał bon inwestycyjny na poziomie ponad 5 mln złotych - mówi starosta Piotr Gruszczyński. Jednym z pomysłów na wykorzystanie tych środków była budowa nowego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie, do którego przeniesiony miał być ośrodek mieszczący się przy ul. Żwirki i Wigury. Uznaliśmy bowiem, że najlepiej inwestować w dobro dzieci i stworzyć im odpowiednie - komfortowe warunki w placówce. Zarząd Powiatu odbył w tym temacie konsultacje z rodzicami i nauczycielami, w trakcie których rozpatrywano różne warianty. Wsłuchując się w głos społeczności ośrodka, Zarząd Powiatu podjął ostatecznie decyzję, by wspierać Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w tym miejscu gdzie znajduje się obecnie.


Jak przyznał włodarz Powiatu, decyzja Zarządu motywowana jest przede wszystkim koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podopiecznym, a także wyciszenia emocji które narosły wokół planowanej przeprowadzki SOSW nr 1 wśród pedagogów i rodziców.  Nie oznacza ona braku inwestycji w placówce.

Jest taka wola, którą szanuję, aby ośrodek pozostał w obecnej lokalizacji - podkreśla starosta Piotr Gruszczyński. W związku z tym jesteśmy zainteresowani, aby w przyszłorocznym budżecie wygenerować środki na remonty, które są tu niezbędne. Podkreślić należy fakt, iż poprzez działania optymalizacyjne, wypracowane środki wracają do oświaty w postaci właśnie remontów i działań inwestycyjnych. Na ten cel tylko w 2020 roku wyasygnowano blisko 2 mln złotych.


Zadowolenia z obrotu sprawy nie kryje dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.

Dziękujemy, że wysłuchano wszystkich stron oraz, że starostwo przychyliło się do prośby, abyśmy pozostali w budynku, w którym obecnie znajduje się SOSW nr 1 w Gnieźnie - mówi Kamilla Kropidłowska, Dyrektor SOSW nr 1 w Gnieźnie. W tej chwili już wszyscy zainteresowani, w tym rodzice i dzieci, będą wiedzieli, że do ośrodka można oddać dziecko i że jest duża szansa oraz zapewnienie, iż placówka będzie mogła wspierać uczniów w obecnej lokalizacji, tym bardziej, ze wciąż poszerzamy ofertę edukacyjną. SOSW pozostaje wciąż placówką rozwojową. Baza dydaktyczna jest w pełni przystosowana do potrzeb dzieci, również dzieci poruszających się na wózkach, w budynku znajduje się nowoczesna winda. Stosowane jest wiele terapii, które mają na celu poprowadzenie procesu rewalidacji w optymalnych warunkach dla każdego etapu rozwoju dziecka, dla dziecka z każdą niepełnosprawnością intelektualną. Podkreślić należy, iż do tego procesu, niezbędne jest poczucie bezpieczeństwa i to poczucie bezpieczeństwa jest zapewnione.


tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 18.02.2021 19:56  Odpowiedz na komentarz

    Początek końca tej placówki.

  • Rodzice i nauczyciele naprawdę wierzą, że starosta zwrócił im szkołę za darmo? Chyba już zapomnieli jak starosta potraktował nas w czasie strajków oświaty... starostwo zadłużone jak nigdy a starosta daje coś za darmo...niebywaŁe ;) POCZEKAJMY do NASTĘPNEGO i jeszcze KOLEJNEGO roku szkolnego. Zacznie się szukanie oszczędności w tej szkole: PRZEKIEROWYWANIE 'nowych' dzieci do KŁECKA, czego skutkiem będzie cięcie etatów i koniec końców zamknięcie szkoły z braku uczniów a nie złej woli starosty. Oświata NIE takie rzeczy widziała.

PODOBNE TEMATY
Ograniczenia w funkcjonowaniu Starostwa Powiatowego W celu maksymalnego ograniczenia możliwości pojawienia się zakażenia w Urzędzie Starostwa Powiatowego... Czwartek, 20 stycznia 2022
Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości 2019-2022 wystartował 13 stycznia 2022 roku zainaugurowana została XI edycja konkursu "Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości".... Piątek, 14 stycznia 2022
Ostrzeżenie meteorologiczne: marznące opady W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Środa, 12 stycznia 2022
Zakończył się remont w powiatowej geodezji W wyniku prac remontowych pomieszczeń znajdujących się na pierwszym piętrze budynku Powiatowego Zarządu... Poniedziałek, 10 stycznia 2022