moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

SOSW przy ul. Żwirki i Wigury nie będzie przeniesiony

Środa, 10 lutego 2021
  • SOSW przy ul. Żwirki i Wigury nie będzie przeniesiony

Nie będzie przeprowadzki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 na ulicę Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie, tym samym, ośrodek pozostanie w dotychczasowej lokalizacji przy ul. Żwirki i Wigury.

Starosta Piotr Gruszczyński poinformował o decyzji Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego na konferencji prasowej, która odbyła się 9 lutego w Starostwie Powiatowym.

Powiat Gnieźnieński otrzymał bon inwestycyjny na poziomie ponad 5 mln złotych - mówi starosta Piotr Gruszczyński. Jednym z pomysłów na wykorzystanie tych środków była budowa nowego budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Powstańców Wielkopolskich w Gnieźnie, do którego przeniesiony miał być ośrodek mieszczący się przy ul. Żwirki i Wigury. Uznaliśmy bowiem, że najlepiej inwestować w dobro dzieci i stworzyć im odpowiednie - komfortowe warunki w placówce. Zarząd Powiatu odbył w tym temacie konsultacje z rodzicami i nauczycielami, w trakcie których rozpatrywano różne warianty. Wsłuchując się w głos społeczności ośrodka, Zarząd Powiatu podjął ostatecznie decyzję, by wspierać Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w tym miejscu gdzie znajduje się obecnie.


Jak przyznał włodarz Powiatu, decyzja Zarządu motywowana jest przede wszystkim koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu podopiecznym, a także wyciszenia emocji które narosły wokół planowanej przeprowadzki SOSW nr 1 wśród pedagogów i rodziców.  Nie oznacza ona braku inwestycji w placówce.

Jest taka wola, którą szanuję, aby ośrodek pozostał w obecnej lokalizacji - podkreśla starosta Piotr Gruszczyński. W związku z tym jesteśmy zainteresowani, aby w przyszłorocznym budżecie wygenerować środki na remonty, które są tu niezbędne. Podkreślić należy fakt, iż poprzez działania optymalizacyjne, wypracowane środki wracają do oświaty w postaci właśnie remontów i działań inwestycyjnych. Na ten cel tylko w 2020 roku wyasygnowano blisko 2 mln złotych.


Zadowolenia z obrotu sprawy nie kryje dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1.

Dziękujemy, że wysłuchano wszystkich stron oraz, że starostwo przychyliło się do prośby, abyśmy pozostali w budynku, w którym obecnie znajduje się SOSW nr 1 w Gnieźnie - mówi Kamilla Kropidłowska, Dyrektor SOSW nr 1 w Gnieźnie. W tej chwili już wszyscy zainteresowani, w tym rodzice i dzieci, będą wiedzieli, że do ośrodka można oddać dziecko i że jest duża szansa oraz zapewnienie, iż placówka będzie mogła wspierać uczniów w obecnej lokalizacji, tym bardziej, ze wciąż poszerzamy ofertę edukacyjną. SOSW pozostaje wciąż placówką rozwojową. Baza dydaktyczna jest w pełni przystosowana do potrzeb dzieci, również dzieci poruszających się na wózkach, w budynku znajduje się nowoczesna winda. Stosowane jest wiele terapii, które mają na celu poprowadzenie procesu rewalidacji w optymalnych warunkach dla każdego etapu rozwoju dziecka, dla dziecka z każdą niepełnosprawnością intelektualną. Podkreślić należy, iż do tego procesu, niezbędne jest poczucie bezpieczeństwa i to poczucie bezpieczeństwa jest zapewnione.


tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 18.02.2021 19:56  Odpowiedz na komentarz

    Początek końca tej placówki.

  • Rodzice i nauczyciele naprawdę wierzą, że starosta zwrócił im szkołę za darmo? Chyba już zapomnieli jak starosta potraktował nas w czasie strajków oświaty... starostwo zadłużone jak nigdy a starosta daje coś za darmo...niebywaŁe ;) POCZEKAJMY do NASTĘPNEGO i jeszcze KOLEJNEGO roku szkolnego. Zacznie się szukanie oszczędności w tej szkole: PRZEKIEROWYWANIE 'nowych' dzieci do KŁECKA, czego skutkiem będzie cięcie etatów i koniec końców zamknięcie szkoły z braku uczniów a nie złej woli starosty. Oświata NIE takie rzeczy widziała.

PODOBNE TEMATY
Przyznano kolejne Medale Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego Podczas niedawnej gali wręczenia nagród Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, która odbyła się 25 września... Poniedziałek, 4 października 2021
Poznaliśmy laureatów Nagrody GKOB za lata 2019 i 2020 Były Prezydent Gniezna dr Bogdan Trepiński, fotografik Jerzy Andrzejewski, a także wieloletni dyrektor... Poniedziałek, 27 września 2021
"Marzę o tym, żeby zlikwidować wszystkie domy dziecka" W Gnieźnie otwarto nowe domy dziecka. Ogromny wkład w tę inwestycję miała wicestarosta Anna Jung. Zadaliśmy... Poniedziałek, 27 września 2021
Wzmacniamy współpracę Starostwa Powiatowego z Branderburgią W Zamku Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań w dniach od 14 do 16 września 2021 roku odbywało się 19.... Sobota, 25 września 2021