moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dwa lata rządów KO w powiecie. Jakie inwestycje udało się zrealizować?

Wtorek, 9 lutego 2021
 • Dwa lata rządów KO w powiecie. Jakie inwestycje udało się zrealizować?

Wybory samorządowe 2018 r. zakończyły się niespodziewanym wynikiem. Rządząca koalicja w powiecie gnieźnieńskim z PiS jako liderem nie uzyskała większości w radzie powiatu. Jak twierdzi Starosta Piotr Gruszczyński nie można się dziwić uzyskanego wynikowi przez PiS, bowiem jak wskazuje niezależny ranking Rzeczpospolitej w 2018 r. powiat gnieźnieński pod przewodnictwem starosty z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uplasował się, na szarym końcu powiatów w województwie wielkopolskim. Jak wyglądała sytuacja powiatu na przełomie kadencji? O tym co udało się zrobić na przestrzeni ostatnich dwóch lat opowiada Starosta Gnieźnieński Piotr Gruszczyński.

Panie Starosto, minęły dwa lata odkąd Koalicja Obywatelska wraz z SLD przejęła władzę w samorządzie powiatowym. Zarząd ma za sobą swój pierwszy zrealizowany budżet. Co Pana zdaniem jest największym sukcesem tego Zarządu, tej Rady?
Przejmując władzę w Powiecie można było wnioskować z przekazów kreowanych przez poprzedników, że Powiat to kraina mlekiem i miodem płynąca. Wiele rozpoczętych inwestycji chociażby eSTeDe, szpital miało zakończyć się w 2018 roku. A jak jest sami Państwo widzicie. Rozbudowa Centrum Kultury „Scena to dziwna” miała zakończyć się w 2018 r. i kosztować ok 5,5 mln zł. Szpital i jego rozbudowa to koszt, jak podawali przedstawiciele PiS-u ok 61 mln zł, przypominam tylko, że tyle wynosiła umowa z głównym wykonawcą firmą ALSTAL. Jej realizacja także miała zakończyć się w 2018 roku oddaniem do użytkowania części budynku. A co zrobiono w pierwszej kolejności? Elewację!

Jeżeli kluczowe inwestycje miały zakończyć się w 2018 roku, to zapewne nie było problemu z ich dalszym finansowaniem czy harmonogramem prac. Co poszło w takim razie nie tak, skoro szpital nadal nie jest oddany, a Centrum Kultury swoje otwarcie miało dopiero w styczniu br.?
Przygotowano bardzo dobry projekt na rozbudowę eSTeDe, który uzyskał wyróżnienie UMWW w Poznaniu, niestety sama realizacja projektu przerosła poprzedników, pojawiły się rażące błędy wykonawcze, odstępstwa od projektu. Jak Państwo pamiętacie w 2019 roku główny wykonawca Centrum Kultury zszedł z budowy, rozpoczął się proces inwentaryzacji. Przystąpiliśmy do kolejnego przetargu na wyłonienie wykonawcy, udało nam się w marcu 2020 roku podpisać umowę z gnieźnieńską firmą GRINBUD, kilka dni później ogłoszono stan pandemii. Aby kontynuować rozbudowę eSTeDe musieliśmy wyasygnować z budżetu powiatu dodatkowe ponad 4 mln zł. Projekt, który miał zakończyć się po niespełna roku za kwotę 5,5 mln zł, zakończył się z ponad 2 letnim opóźnieniem za prawie jeszcze raz taką wartość jak pierwotnie planowano - blisko 10 mln zł.

A co ze szpitalem?
Tutaj temat chyba jest jeszcze bardziej zawiły. Obejmując władzę w powiecie, w budżecie na 2019 rok poprzedni zarząd, któremu przewodniczyła Pani Beata Tarczyńska, nie zabezpieczył ani 1 zł na dalszą rozbudowę. Dostaliśmy rozgrzebaną budowę, podzieloną na etapy, bez zapewnienia finansowania nie tylko dla pozostałych etapów, ale brak było zabezpieczonych środków by zakończyć I etap inwestycji. Ba, ukończenie pierwszego etapu nie gwarantowało uruchomienia szpitala. Stanęliśmy przed poważnym problemem, braku środków na dalszą inwestycję. Dyrekcja szpitala przeprowadziła rozpoznania rynku wśród banków w sprawie finansowania inwestycji. Nie wpłynęła żadna oferta. Jedyną którą mieliśmy była oferta BFF Polska. Pomysł z takim sposobem sfinansowania rozbudowy przedstawiliśmy Radzie Społecznej i Zarządowi Powiatu - poszliśmy z tematem dalej. Rozwiązaliśmy problem, który z początku wydawał się nie do rozwiązania, może rozwiązanie nie jest idealne, ale na tamten czas było jedyne. Pragnę przypomnieć, że z oferty BFF Polska korzystał też poprzedni dyrektor szpitala Krzysztof Bestwina. My wzięliśmy pożyczkę 50 mln zł na rozbudowę i działania inwestycyjne. Na koniec sierpnia 2019 roku musieliśmy oddać pożyczkę poprzedników - ponad 17 mln zł. Pozostała kwota została w całości przeznaczona na rozbudowę, a nie jak wcześniej na łatanie bieżących wydatków szpitala. Dzięki podjęciu chyba jednej z najtrudniejszych decyzji początku kadencji, mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego od tego roku będą leczeni na najwyższym poziomie w pomieszczeniach na miarę XXI wieku.

Zróbmy krótkie podsumowanie. Centrum Kultury, szpital - to zaszłości jeszcze poprzedników. Mimo trudności koalicja PO-SLD-Nowoczesna pierwszy projekt zakończyła, a szpital zbliża się do otwarcia nowego budynku. Czy to były główne zadania z którymi borykał się przez 2 lata ten zarząd?
Oprócz kultury i ochrony zdrowia mamy jeszcze oświatę, w której też nie było kolorowo. Podjęliśmy decyzję o optymalizacji kosztów poprzez utworzenie Centrum Usług Wspólnych. Do oświaty w poprzedniej kadencji z budżetu powiatu należało dokładać około 9 mln zł, dzięki powołaniu CUW - w roku 2020 do subwencji oświatowej dołożyliśmy ponad 4 mln zł mniej niż w poprzednich latach. Pieniądze, które udało się zaoszczędzić przeznaczamy na inwestycje oświatowe, a pragnę przypomnieć, że placówki oświatowe nie były od lat remontowane. Rozpoczynając kadencję w grudniu 2018 roku zostaliśmy wręcz zasypani nakazami sanepidu, nadzoru budowlanego w sprawie stanu budynków szkolnych. Teraz dzięki niższym dopłatom do subwencji możemy przeznaczać środki na remonty.

Jeśli mówimy o oświacie, to nie sposób nie zapytać o najdalej położoną od Gniezna szkołę ponadpodstawową w Witkowie. Co roku pojawia się pytanie czy opłacalnym jest utrzymywanie tej jednostki.
Zapewniam mieszkańców Witkowa i okolic, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Dezyderego Chłapowskiego, dopóki będę Starostą Powiatu Gnieźnieńskiego będzie funkcjonował. Udało nam się zoptymalizować koszty utrzymania szkoły z 1,1 mln w 2018 roku do poziomu 400 tys. zł w 2020 r.
Z tego miejsca pragnę podziękować Radzie Gminy i Miasta Witkowo oraz Burmistrzowi Marianowi Gadzińskiemu za wsparcie finansowe naszej placówki oświatowej. Jest to niezmiernie ważne wsparcie, które pozwoli nam na utrzymanie placówki w niezmienionym kształcie.

Jak powiatowa oświata poradziła sobie w czasie pandemii?
Wyasygnowaliśmy z budżetu powiatu środki na zakup laptopów dla szkół ponadpodstawowych. Decyzją Zarządu Województwa Wielkopolskiego powiat uzyskał refundację na zakup sprzętu komputerowego z udziałem środków z WRPO, w ramach zadania „Wzmocnienie oraz dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy”. Blisko 100 laptopów w styczniu trafiło do pięciu szkół powiatu kształcących zawodowców. W czasie pandemii COVID-19 jest to niezwykle istotne wsparcie powiatowej oświaty. Zakupiony sprzęt będzie służył młodym fachowcom w zdobywaniu wiedzy i umiejętności w kolejnych latach.

Panie Starosto, jak ocenia Pan ostatnie dwa lata w samorządzie powiatowym?

Czas, w którym przyszło rządzić naszą małą ojczyzną jest wyjątkowo trudny. Pierwszy rok w powiecie - to przede wszystkim skupienie się na rozwiązywaniu problemów z przeszłości i realizacja budżetu poprzedników, kolejny rok zaskoczył nas pandemią. Wiele samorządów ograniczało wydatki inwestycyjne, nam udało się zrealizować budżet rozwojowy. Na te szczególnie trudne czasy obraliśmy kurs proinwestycyjny i tego będziemy się trzymać przez najbliższe 3 lata.

 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(11)

 • 03.07.2021 12:55  Odpowiedz na komentarz

  Niestety ale Gniezno w porównsniu dowielu innych polskich miast wygląda jak ubogi krewny. Może władze chcą z Gniezna zrobić skansen ?
  Wszyscy wiemy jaka władza sprzedała nasze fabryki. Komu przeszkadzała np cukrownia ?
  Wszyscy mamy pracować w poznaniu, wrześni, Gądkach, itp ?

 • 05.05.2021 10:22  Odpowiedz na komentarz

  Ten Starosta robi wszystko dla partii PO by w kolejnych wyborach oddać całkowicie władze partii PiS

 • 31.03.2021 18:17  Odpowiedz na komentarz

  Panie starosto , masz pan najdłuższy nos na świecie, tylko szkoda , że panu się wydaje że wszyscy wokół to idioci - a tylko pan taki elokwentny, mam nadzieję, że ktoś pana z tych kłamstw rozliczy

 • Majaki Piotra Gruszczyńskiego ! Jeśli wydaje się Panu, że Bestwina nie mieszka w Gnieźnie i nie czyta Pana kłamstw na jego temat to jest pan w błędzie !!! Tak zarzucam Panu kłamstwo w całości wywodu dotyczącego szpitala ! apeluję o zaprzestanie oczerniania mojej osoby i powstrzymania rozpowszechniania kłamstw tylko po to aby przyćmić swoje nieudolne - katastrofalne w skutkach działania w szpitalu ! To pan i pana ludzie - trzeci czy czwarty dyrektor w okresie zaledwie dwóch lat wykańczacie ten szpital ! Wyniki finansowe pokazują nieudolność w zarządzaniu szpitalem !!!

 • 11.02.2021 10:19  Odpowiedz na komentarz

  No tylko kasa ale sami nie umiecie jej zarobić chcecie zabrać ją tym co to wypracowali nie ważne kogo kosztem chorych czy potrzebujących .trochę mniej buty i samozadowolenia .proszę się opanować ,słuchać ludzi nie krzywdzić chorych w zol nie macie żadnych zasług tam też próbujecie za wszelką cenę się dobrać ,

 • 10.02.2021 16:01  Odpowiedz na komentarz

  Otwórzcie ten urząd normalnie , ludzie chcą załatwiać sprawy a wy się zamknęliście na 4 spusty,jakoś sklepy normalnie działają i większość chodzi normalnie do pracy tylko urzędnicy się pozamykali i przychodnie a wypłaty normalne bierzecie...

 • kasa na sTeDe będzie z zolu na Orzeszkowej 27 w Gnieźnie .

 • 10.02.2021 09:57  Odpowiedz na komentarz

  Koalicja po-sld- nowoczesna ? czy nowoczesna ma choć jednego radnego ?

 • 09.02.2021 21:11  Odpowiedz na komentarz

  Kabaret w biały dzień normalnie same sukcesy ta władza ma w powiecie miieście i kraju hahahaha. Za 3 lata w mieście nie będzie żadnej działki i lokalu miejskiego wszystko sprzedacie.Jeśli chodzi o powiat to gdzie są nowe drogi???? Wycinka drzew a drogi dziurawe gdzie jest ta kasa za drewno??? Gratuluję dobrego humoru pana starosty.

  10.02.2021 08:45

  Kasa za drewno poszła na autko skodzie

 • 09.02.2021 17:06  Odpowiedz na komentarz

  oSIĄGNIECIA TO CIĘCIA GDZIE SIĘ DA , likwidacje ,przeniesienia itp .a NIEDŁUGO WPŁYNIĄ 4 MILIONY Z ZOL i ludzie nabici w butelkę.

PODOBNE TEMATY
Konsultacje społeczne w sprawie projektu Prognozy Oddziaływania na Środowisko dla Strategii Rozwoju Powiatu Gnieźnieńskiego na lata 2022-2030 Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego zaprasza mieszkańców, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe z terenu... Wtorek, 7 grudnia 2021
Czy Gniezno utożsamia się z Unią Europejską? Dlaczego przed magistratem nie ma flagi wspólnoty? Jakiś czas temu nasz Czytelnik zauważył, że przed Urzędem Miasta Gniezna nie ma flagi Unii Europejskiej.... Środa, 17 listopada 2021
Ukraina korzysta z doświadczeń Powiatu Gnieźnieńskiego Na zaproszenie starosty Piotra Gruszczyńskiego, w dniach 8-12 listopada br. w powiecie gnieźnieńskim... Wtorek, 9 listopada 2021
Ostrzeżenie meteorologiczne: silny wiatr W ramach działań z zakresu monitoringu zagrożeń przekazujemy treść ostrzeżenia meteorologicznego nr... Czwartek, 4 listopada 2021