moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nielogiczne postępowanie Sanepidu! 5-letnie dziecko ma samo chodzić do przedszkola?

Środa, 3 lutego 2021
 • Nielogiczne postępowanie Sanepidu! 5-letnie dziecko ma samo chodzić do przedszkola?

Nikt nic nie wie, spychologia, "spuszczanie na drzewo" - tak w skrócie można opisać sytuację, z którą zetknęła się nie tylko mieszkanka Gniezna, ale także nasza Redakcja. Absurdalne, tworzone na kolanie prawo po raz kolejny nie zadziałało jak należy.

Mieszkanka Gniezna, wychowująca 3 dzieci (2 w wieku przedszkolnym, 1 w szkolnym), mąż - kierowca ciężarówki, zjeżdża do domu co drugi weekend. Można więc powiedzieć, że kobieta przez większość czasu sama wychowuje swoje pociechy. Nagle okazuje się, że jedno z dzieci (w wieku przedszkolnym) ma dodatni wynik badania na koronawirusa. Przypadek bezobjawowy. Dziecko zostaje objęte izolacją domową do 10 lutego, natomiast matka i pozostała dwójka dzieci do 17 lutego. Już na pierwszy rzut oka widać nielogiczną rozbieżność w datach. Wychodzi bowiem na to, że dziecko w wieku przedszkolnym od 11 lutego będzie mogło wychodzić z domu ... ale z kim? Będzie mogło także wrócić do przedszkola. I tutaj pojawia się problem. Kobieta mieszka nieco na uboczu, nie ma w Gnieźnie rodziny. Jeżeli dziecko nie pójdzie do przedszkola (jest to jednostka prywatna), dyrektor ma możliwość nałożenia kary finansowej za każdy dzień nieobecności. Oczywiście może od tego odstąpić, i zapewne tak uczyni, jednak jedna nieco bezsensowna decyzja już w tym momencie generuje dodatkowe formalności, które będzie musiała wykonać zarówno matka dzieci, jak i dyrektor przedszkola.

Zadzwoniliśmy do Sanepidu z zapytaniem w tej sprawie. Niestety pierwsza osoba, z którą się połączyliśmy, mimo szczerych chęci, nie była w stanie odpowiedzieć nam na to pytanie ale przyznała, że sytuacja jest dziwna. Przełączono nas do epidemiologa. Tam, już w trakcie opisywanie sytuacji , usłyszeliśmy: „Niech się Pan nie produkuje, ja nie jestem władna do udzielania odpowiedzi na pytania dziennikarzy. Proszę wysłać zapytanie prasowe. Odpowiemy”. Tak więc uczyniliśmy.

Zwróciliśmy się do Sanepidu z zapytaniem prasowym:

Co w powyższej sytuacji ma zrobić mama dziecka? Jak ma dostarczyć dziecko do przedszkola?

Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
W odpowiedzi na Pana maila informuję, iż udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie nie pozostaje w kompetencji organu. Nadto organ wskazuje, że jeśli jeden z domowników pozostaje w izolacji, to pozostali domownicy są zobowiązani do odbycia kwarantanny (§ 5 ust. 4 Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego - Dz.U. z 2020 poz. 607 ze zm.)
Dorota Andrzejewska
Kierownik Sekcji Epidemiologii
Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej
w Gnieźnie

Taka odpowiedź, to praktycznie żadna odpowiedź. Najwyraźniej rola Sanepidu ogranicza się obecnie do kontrolowania, a nie pomagania w sytuacjach trudnych. Jak można było się spodziewać, odesłano nas do „kulawego” Rozporządzenia. Nie skierowano nas do "organu władnego", nie udzielono praktycznie żadnej sensownej i pomocnej odpowiedzi.

 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(7)

 • 09.02.2021 20:04  Odpowiedz na komentarz

  Pomijając populistyczne podejście do tematu to warsztat i stosowanie zasad dziennikarskich jest panu wyraźnie obce.

 • 08.02.2021 10:12  Odpowiedz na komentarz

  A co w tym kraju jest logiczne?

 • 04.02.2021 21:16  Odpowiedz na komentarz

  Sanepid w Gnieźnie sobie jaja robi ze wszystkiego i łapówki bierze za kontrolowanie restauracji jak coś wyjdzie nie tak

 • 04.02.2021 09:41  Odpowiedz na komentarz

  Myślę, że dyrektor już mandaty szykuje i zaraz dziecko odbiorą. Dramaturgia sytuacji niemal jak z finałowej sceny w Misiu Uszatku.

 • 03.02.2021 23:37  Odpowiedz na komentarz

  Od kiedy to jest obowiazek posYlania dziecka do przedszkola? Jakas wielka sciema tak jak z ta pandemia

 • 03.02.2021 19:11  Odpowiedz na komentarz

  Brak elementarnej wiedzy autora tekstu. Żal że gniezno dysponuje tylko marnymi próbami dziennikarskimi.

 • 03.02.2021 18:23  Odpowiedz na komentarz

  Od samego początku mowilem, ze ta pseudo pandemia to sciema A objawy sa za bardzo podobne do grypy i obustronnego zapalenia płuc. Dlaczego nie ma w tym sezonie chorych na grypę, raka, zawałowców itp? Bo jest COVID. Ludzie obudzcie się zanim możecie bo może być niedługo za późno. Tu jest zniewolenie A szczepionka to znak besti. Nie szczepicie się no chyba, ze chcecie zmieniać dna sobie (tak mRNA zmienia kod dna)

PODOBNE TEMATY
NFZ komentuje likwidację psychiatrii dziecięcej w Gnieźnie Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowie odpowiedział na pytania posła Tadeusza Tomaszewskiego... Piątek, 27 maja 2022
Prawie 65 ton drewna na ciężarówce! Przewoźnik może zapłacić nawet 32 tys. zł kary! Załadowane drewno spowodowało przeciążenie aż o ponad 60 proc. Dynamicznego zatrzymania zespołu pojazdów... Piątek, 27 maja 2022
"Pan Prezydent oficjalnie nie informował dyrekcji placówki o pomyśle prywatyzacji szpitala" Podczas poniedziałkowego spotkania radnych powiatowych z ramienia Platformy Obywatelskiej głos zabrał... Piątek, 27 maja 2022
Policjanci wyeliminowali z rynku kolejne podróbki! Ich wartość to około 150 tysięcy złotych! W środę policjanci z Wydziału PG wspólnie z funkcjonariuszami z Witkowa skontrolowali wytypowany punkt... Czwartek, 26 maja 2022