moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Trenażer rowerowy Tacx - treningi kolarskie w domu

Sobota, 30 stycznia 2021
  • Trenażer rowerowy Tacx - treningi kolarskie w domu

Okres jesienno-zimowy dla sportowców trenujących w umiarkowanym klimacie jest zawsze trudny. Częste opady deszczu lub śniegu, niska temperatura, silny wiatr i nieodśnieżone drogi skutecznie zniechęcają amatorów biegania, jazdy na rowerze czy trekkingu. O ile jednak trudno znaleźć alternatywę dla truchtu, kolarze mają rozwiązanie w zasięgu ręki. Już dawno pomyślała o tym firma Tacx, oferując mobilne trenażery rowerowe.

Co daje trening na trenażerze?
Regularne ćwiczenia na rolkach rowerowych pozwalają utrzymać formę kolarską, wypracowaną podczas ciepłych miesięcy. Obecnie, wszystkie trenażery interaktywne Tacx dają możliwość ręcznego ustawienia poziomu oporu wyrażonego w Watach. W zależności od wybranego modelu, może być to od około tysiąca (w przypadku modelu Tacx Boost) do ponad dwóch tysięcy Wat (takie możliwości oferuje seria Tacx Neo).

Dodatkowo, w wielu urządzeniach, użytkownik ma możliwość regulacji symulowanego poziomu nachylenia i spadku od kilku do kilkunastu procent. Dzięki takim rozwiązaniom, trenażery Tacx pozwolą skutecznie przeprowadzić nawet wymagające treningi kolarzy górskich.

Jaki trenażer wybrać? Rolkowy, a może magnetyczny?

Producent trenażerów Tacx oferuje dwa rodzaje sprzętu. Początkujący kolarze docenią możliwości oferowane przez klasyczne modele rolkowe - Galaxia lub Antares. Ich zaletą jest niska cena oraz niewielki rozmiar i opcja złożenia. Trenażery rolkowe, w większym stopniu niż technologia magnetyczna, angażują mięśnie głębokie wymuszając utrzymanie prawidłowej postawy podczas jazdy.

Niestety możliwości treningowe tych modeli są ograniczone wyłącznie do pracy, jaką użytkownik wygeneruje pracą własnych mięśni. Wszystko to wynika z konieczności jazdy na rowerze, który nie jest przymocowany do zewnętrznego mechanizmu.

Z kolei rowerzyści trenujący od dłuższego czasu będą szukali bardziej zaawansowanych rozwiązań. Tacx odpowiada na ich potrzeby modelami trenażerów magnetycznych (lub elektromagnetycznych), jak Boost, Flow albo Flux. Zawodowcy trenujący na najwyższym poziomie, z pewnością zwrócą uwagę na serię Neo - urządzenia 2T Smart oraz Bike Smart oferują największe możliwości, jeżeli chodzi o opór, symulację spadku terenu i podjazdu, czy generowanie wrażeń z jazdy.

W tego rodzaju trenażerach, z roweru należy wymontować tylne koło, a tylną oś podłącza się do zabudowanego koła zamachowego generującego opór.

Rolki magnetyczne dają duże pole do popisu, jeżeli chodzi o personalizację treningu i zmianę jego intensywności. Dodatkową zaletą są wbudowane czujniki prędkości, kadencji i mocy, monitorujące na bieżąco podstawowe parametry wysiłku. Każdy trenażer rowerowy firmy Tacx, dzięki zaimplementowanej łączności bezprzewodowej ANT+ oraz Bluetooth może łączyć się z aplikacjami treningowymi w smartfonach, laptopach i tabletach.

Ucieczka w wirtualne światy

Cechą charakterystyczną trenażerów interaktywnych marki Tacx jest możliwość połączenia ich z aplikacją treningową. Może być to Zwift, Tacx lub jeden z innych programów, które pozwalają przenieść jazdę trenażerem do wirtualnej rzeczywistości, przemierzać znane, kolarskie szlaki lub rywalizować z innymi użytkownikami. Wiele aplikacji daje także dostęp do gotowych planów treningowych lub udostępnia opcję wgrania własnego tracka GPS.

Trenażery Tacx to doskonały sposób na utrzymanie formy kolarskiej, kiedy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Obecna generacja urządzeń daje duże możliwości konfiguracji, a także dopasowania wielu opcji do własnych preferencji. Dzięki temu, jazda jest urozmaicona i nie nudzi się pomimo wykonywania treningu w pomieszczeniu.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Michał Świątek z Trzemeszna zajął 3 miejsce w Szlemie Komandosa! St.szer. Michał Świątek jest żołnierzem 12WBOT/151BLP Skwierzyna, to biegacz jakich mało. Swoją przygodę... Niedziela, 5 grudnia 2021
30 listopada zakończenie pierwszego sezonu funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego 30 listopada kończymy pierwszy sezon funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego. W związku z tym,... Czwartek, 25 listopada 2021
VII Gnieźnieński Bieg Niepodległości za nami! Gnieźnieński Bieg Niepodległości rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, hymnu Rzeczypospolitej... Czwartek, 11 listopada 2021
VII Gnieźnieński Bieg Niepodległości W czwartek, 11 listopada 2021 roku odbędzie się VII edycja Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości, który... Środa, 3 listopada 2021