moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pompa do stawu i oczka wodnego - jak ją dobrać?

Wtorek, 26 stycznia 2021
  • Pompa do stawu i oczka wodnego - jak ją dobrać?

Posiadacze mniejszych akwenów wodnych już to wiedzą albo szybko się przekonają o tym, że bez odpowiednich systemów filtracji czy napowietrzania wody, nasze urocze oczko wodne może zmienić się w małe bagienko. Niewielkie stawy nie są w stanie utrzymać potrzebnej równowagi biologicznej do tego, by mogły w nich zachodzić naturalne procesy oczyszczania wody (pojawiają się w nich glony, a życie obsady jest bardzo utrudnione), dlatego naszym zadanie jest je wspomóc, właśnie w formie zakupu dobrego filtra i pompy do oczka wodnego. Jak takiego zakupu dokonać?

Jakie parametry urządzenia musimy wziąć pod uwagę?
Wybór dobrej pompy to przede wszystkim wybór urządzenia kompatybilnego z filtrem i o wydajności odpowiadającej naszym potrzebom. Głównym zadaniem pompy jest napowtarzanie wody, wpompowywanie jej do filtra i zasilanie kaskad bądź fontanny.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Tutaj warto kierować się zasadą, że pompa powinna być w stanie przefiltrować całą wodę w zbiorniku w czasie nie dłuższym, niż dwie godziny. Powinniśmy bez problemu znaleźć urządzenie odpowiednie do wielkości naszego akwenu, gdyż na rynku dostępne są pompy o wydajności od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów.
 
Energooszczędna pompa do oczka wodnego AQUA NOVA Pond Pump NCM-10000. Źródło: akwarystyczny24.pl

Oprócz wydajności ważne są również takie aspekty, jak moc, z jaką działa pompa. Niestety, ale urządzenia te potrafią być bardzo energochłonne, co przekłada się na wysokie rachunki za energię elektryczną. Wiele urządzeń tego typu pracuje przy napięciu wynoszącym 230V, jednak znajdziemy pompy, które będą pracowały również przy 24V lub 12V. Innym rozwiązaniem może być zakup pompy zasilanej energią solarną, co jest z pewnością rozwiązaniem najtańszym w dłuższej perspektywie.

Pompy fontannowe
Nieco inną kwestią jest kupowanie urządzenia, które ma również zasilać kaskadę, strumień bądź fontannę. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej pompy fontannowej, której moc umożliwia wytworzenie strumienia wody o odpowiedniej wysokości (są takie, które potrafią wygenerować słup wody o wysokości 11 m). Pompy posiadają wbudowane odpowiednie kratki i zabezpieczenia, które uniemożliwiają przedostanie się zanieczyszczeń takich jak liście czy gałęzie do dyszy urządzenia.

Pompa w zestawie z filtrem
Często najlepszym rozwiązaniem jest zakup filtra i dołączonej do niego pompy. Pamiętajmy przy tym, by pompę umieścić jak najbliżej dna zbiornika, zaś filtr przy jego brzegu. W ten sposób uzyskamy najlepsze efekty filtracji wody.
 

Pompa przy obsadzie zbiornika
Jeśli planujemy w naszym stawie czy oczku wodnym prowadzić hodowlę ryb, zakup filtra oraz pompy jest konieczny. Im mniejszy zbiornik, tym trudniej jest w nim utrzymać dobrą jakość wody, a sytuacji nie polepsza pojawienie się licznej obsady - dlatego właśnie należy posiłkować się takimi urządzeniami. Dzięki odpowiedniej pompie możemy cieszyć się w pełni dekoracją, jaką jest oczko wodne. Wszelkie czynności konserwujące, jak czyszczenie dna, również jest łatwiejsze, dzięki pracy pomp i filtrów.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Olga Miśkiewicz wraca do domu! Wyniki badań Olgi Miśkiewicz są na tyle dobre, że dziewczynka może wrócić do domu. Mała wojowniczka... Piątek, 11 lutego 2022
Olga Miśkiewicz otrzymała najdroższy lek świata! We wtorek, 11 stycznia, Olga Miśkiewicz otrzymała najdroższy lek świata. Dziewczynka cierpiąca na SMA... Piątek, 14 stycznia 2022
Charytatywna Impreza Wędkarska - Karpiarze dla Olgi Miśkiewicz Mała Olga jest wspaniałą, uśmiechniętą córeczką karpiarza Ariela Miśkiewicza, która zachorowała na SMA... Środa, 6 października 2021
Zintegrowane Centrum Przesiadkowe i rower miejski oddane do użytku Zakończyły się wszystkie prace związane z budową Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. 2 sierpnia na... Poniedziałek, 2 sierpnia 2021