moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Okna i drzwi z aluminium

Poniedziałek, 25 stycznia 2021
  • Okna i drzwi z aluminium

Zakup i montaż stolarki budowlanej, podobnie jak technologię wykonania całego budynku, należy planować w sposób bardzo przemyślany mając na uwadze funkcjonowanie zamontowanych okien i drzwi w perspektywie kilku- kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Na pewno należy uwzględnić kalkulację, jak szybko wybrane okna i drzwi się spłacą, dając wymierne oszczędności w zapotrzebowaniu budynku na energię, warto również brać pod uwagę ich użytkowanie i konserwację przez następne dekady. Stolarka budowlana powinna być łatwa w obsłudze, nie wymagać częstych napraw i skomplikowanej konserwacji.

Wybór okien i drzwi

Jeszcze 20 lat temu rynek stolarki okiennej zdominowany był przez trójkomorowe lub czterokomorowe okna PCV w kolorze białym. Dzisiaj ogromny wybór stolarki budowlanej przyprawia niemal o zawrót głowy i dla niejednego inwestora staje się problemem w podjęciu decyzji o zakupie. Brak doświadczenia i rozeznania w branży okien i drzwi zwłaszcza klientów indywidualnych powoduje, że nie wiedzą, na jaką stolarkę powinni się zdecydować i jakie praktyczne efekty przyniosą ich decyzje.

Obowiązująca od początku roku 2021 aktualizacja warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie wprowadza wymóg stosowania stolarki o wysokiej termice, która ma cechować się współczynnikami przenikania ciepła odpowiednio 0,9 W/m2K dla okien pionowych i 1,3 W/m2K dla drzwi. Nowe wytyczne, zwane potocznie WT2021 służą przede wszystkim dostosowaniu budownictwa do wymogów unijnych i redukcję zużycia energii. Wymagania takie nie są dla nikogo zaskoczeniem, jako że mają na celu dostosowanie parametrów obiektów budowlanych pod względem zapotrzebowania na energię nieodnawialną do wymogów unijnych i sukcesywnie wprowadzane są od roku 2010. Można jednak zauważyć, że okna i drzwi o wysokich parametrach odpowiadających WT 2021 stosowane są przez inwestorów już od wielu lat ze względu na realne oszczędności w opłatach za energię potrzebną do ogrzania lub schłodzenia budynku.
 

Zalety okien i drzwi z aluminium.

Przystępując do wyboru stolarki budowlanej zgodnej z WT 2021, należy zwracać uwagę nie tylko na jej właściwości termoizolacyjne, lecz także na trwałość konstrukcji, solidną budowę i łatwość konserwacji. Tak postawione kryteria doskonale spełniają okna i drzwi z aluminium. Warto zauważyć, że cena stolarki aluminiowo-szklanej nie jest niska, ale w długim okresie eksploatacji przyniesie wymierne korzyści. Chodzi tu oczywiście o niższe rachunki za energię oraz oszczędności związane z konserwacją i serwisem, im dłużej stolarka okienno-drzwiowa zachowa swoje pierwotne właściwości eksploatacyjne, tym więcej poczynionych oszczędności. Doskonałe parametry okien i drzwi aluminiowych wynikają przede wszystkim z materiału, z jakiego są wykonane. Zalety stopów aluminium i ich przydatność w budownictwie zostały odkryte już dość dawno: jest to bardzo dobry stosunek wagi do sztywności, dobra plastyczność, oraz odporność na korozję. Profile aluminiowe, z których wykonywane są konstrukcje okienno-drzwiowe zachowują swoje pierwotne parametry i estetyczny wygląd nawet po upływie dekad od czasu produkcji i instalacji w budynku. Profile aluminiowe są materiałem w pełni ekologicznym, dlatego że w pełni podlegają recyklingowi i umożliwiają odzysk surowca do ponownego wykorzystania w procesie przetopu, ekstruzji i produkcji nowych wyrobów. Profile z aluminium są w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska.
 

Zastosowanie okien i drzwi aluminiowych.


Najnowsze systemy okienno-drzwiowe bez problemu spełniają nawet najbardziej wyżyłowane wymagania stawiane budynkom pasywnym, a stosowane w nich wysokiej klasy szkło i okucia zachowują funkcjonalność i dobre właściwości na długo po zamontowaniu. Wszędzie tam, gdzie zależy nam na większych przeszkleniach, warto postawić na stolarkę z aluminium. Wytrzymałość w połączeniu z lekkością czyni profile aluminiowe bardzo dobrym rozwiązaniem do przeszkleń wielkogabarytowych, modnych ostatnio konstrukcji podnoszono- przesuwnych, dużych witryn tarasowych, okien balkonowych, narożnych okien tzw. kornerów. Profile aluminiowe są także naturalnym wyborem przy projektowaniu i produkcji nietypowych okien obrotowych - tzw. pivot, okien wychylnych na zewnątrz - tzw. fenêtres à l'italienne, okien przesuwnych. Z energooszczędnych systemów aluminiowych wykonywane są ogrody zimowe oraz szklane fasady.

Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności cieplnej, okna i drzwi z aluminium zapewniają doskonały komfort termiczny budynku i mają realny wpływ na oszczędności związane z zapotrzebowaniem na energię. Nie bez znaczenia jest tez fakt, ze decydując się na zakup i montaż stolarki aluminiowej podnosimy standard budynku i jego wartość na rynku nieruchomości.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zajęcia z LEGO Education wracają do VR Inkubatora Zgodnie z zapowiedziami w wakacje VR Inkubator w Fałkowie otwiera się na dzieci i kontynuuje przygodę... Czwartek, 30 czerwca 2022
Niezwykła wystawa w VR Inkubator za nami! Odwiedzający byli zachwyceni Od 23 do 26 czerwca w VR Inkubator w Fałkowie można było odwiedzić wystawę "Przyszłość u podstaw" przygotowaną... Czwartek, 30 czerwca 2022
Nowy chodnik w Dziećmiarkach oddany do użytku Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie oddał do użytku nowo powstały chodnik w miejscowości Dziećmiarki w... Środa, 29 czerwca 2022
Dom jednorodzinny w rozsądnej cenie! Osiedle Wierzbiczany już w sprzedaży Osiedle domów jednorodzinnych to inwestycja zlokalizowana nieopodal Gniezna, w zielonej i spokojnej... Piątek, 24 czerwca 2022