moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Po ponad 30 latach zamilkły dzwony na Ustroniu! Powód? Skargi okolicznych mieszkańców

Czwartek, 21 stycznia 2021
  • Po ponad 30 latach zamilkły dzwony na Ustroniu! Powód? Skargi okolicznych mieszkańców

Po ponad 30 latach zamilkną dzwony na os. Ustronie w Gnieźnie. Taką decyzję podjął proboszcz parafii pw. Bł. Bogumiła w Gnieźnie po skargach mieszkańców, które wpłynęły do Urzędu Miasta Gniezna.

W niedzielę, podczas odczytywania ogłoszeń parafialnych, parafianie w Ustronia dowiedzieli się, że zamilkną kościelne dzwony znajdujące się przy ich kościele. Powodem są skargi, które wpłynęły do Urzędu Miasta Gniezna. Otrzymaliśmy kilka maili z uwagami mieszkańców dotyczącymi bijących dzwonów przy parafii na os. Ustronie w Gnieźnie - mówi Anna Dzionek, rzecznik prasowy magistratu. Szczególnie jedna wiadomość zawierała konkretne uwagi opisujące natężenie oraz częstotliwość uruchamiania dzwonnicy. Głównie chodziło o zakłócanie snu, ponieważ dzwony uruchamiane są o różnych godzinach. Mieszkańcy twierdzą również, że głośny dźwięk stresuje zwierzęta.

Proboszcz parafii zdecydował o wyłączeniu dzwonnicy po telefonie, który otrzymał z Urzędu Miasta Gniezna. Warto zaznaczyć, że magistrat skontaktował się z księdzem tylko w celu konsultacji i zapytania, czy podobne skargi wpłynęły do parafii. Jak się okazuje, mieszkańcy powiadomili jedynie Urząd Miejski. Chociaż magistrat w żaden sposób nie sugerował nawet wyłączenia dzwonnicy, proboszcz sam zdecydował, że aby nie generować konfliktów z parafianami, dzwony przestaną bić.

Stojąca ponad 30 lat dzwonnica jest w pełni zautomatyzowana. Trzy duże dzwony mają włącznik czasowy, co sprawia, że kapłan czy kościelny nie muszą obsługiwać jej ręcznie. Jest to jedna z niewielu prawdziwych czynnych dzwonnic w Gnieźnie i jedyna posiadająca aż trzy dzwony.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(32)

  • 27.01.2021 15:33  Odpowiedz na komentarz

    Z KOMENTARZY WIDAĆ, JAK małe pojęcie o tym co to demokracja mają komentujące osoby. demokracja to nie dyktat większości ('większości to nie przeszkadza!'); opiera się raczej na zabezpieczeniu i poszanowaniu praw Również mniejszości. Nawet jeśli większość chciałaby je zdeptać / zignorować. dziękuję za wyłączenie dzwonów (tak, jestem w owej niewierzącej mniejszości która w dodatku lubi spać przy otwartym oknie) - i ciekawy przypadek do analizy na egzamin dla moich studentów :-)

    28.01.2021 19:26

    Według minimalistycznej teorii demokracji (zakładającej wyłącznie typ przedstawicielski, bez elementów udziału bezpośredniego obywateli) demokracja to system rządów (reżim polityczny, ustrój polityczny) i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli.
    ... Współczuję studentom ????????????

  • 25.01.2021 07:49  Odpowiedz na komentarz

    Dzwonnik !! a jakie normy zostały przekroczone ? możesz je zacytować razem z nr artykułu prawa , gdzie są te normy jednoznacznie i szczegółowo Zdzbło zapisane ?

    26.01.2021 12:50

    Zdziebelko ci brak umiejetnosci myslenia.Zlotko Halas powyzej 9o decybeli jest szkodliwy.i niema co wydziwiac

  • 24.01.2021 21:46  Odpowiedz na komentarz

    Bloki = butelki pod klatkami schodowymi i pod sklepami,pijanstwo darcie pyska.Dziwne ze dzieci im nie przeszkadzają.Ale czemu się dziwic rzadzi miastem prezydent ktory popierał trzaskowskiego a ten jak wiadomo wierzy w boga Spinozy,to wszystko wyjasnia.

  • 24.01.2021 17:11  Odpowiedz na komentarz

    dzwony kościoła nie sa własnością proboszcza ,ani urzędu miasta zakupione ze składek parafian bły po to zeby bić .a jesli komuś będzie przeszkadzała procesja Bożego ciała albo Drogi KRZYŻOWEJ to szanowny ks proboszcz też z nich zrezygnuje,albo ktoś z urzedu miasta zadzwoni że msza sw generuje konflikty to też ks przestanie odprawiać?kościół dziś potrzebuje księży odważnych a ks proboszcz w najlepszym razie jest tchórzem . wzywam wszystkich którym na sercu leży dobro kościoła katolickiego o pdjęcie walki o ponowne włączenie dzwonów ,dzwońmy i piszmy do pana proboszcza i nie pozostawajmy bierni

    24.01.2021 19:02

    Brawo. Popieram p. Marcelego.

  • 24.01.2021 11:29  Odpowiedz na komentarz

    Halas jest halasem .sa normy mówiące o dopuszczalnym natezeniu halasu.kyorych nalezy przestrzegać.Nie dorabiajcie ideologi

    24.01.2021 11:46

    Sądzicie, że sprytni jesteście i pod pozorem norm, które są zachowane atakujecie Kościół. Sądzicie, że wygracie? Nic z tego. Wiemy o waszej siatce antychrześcijańskich agentów. To, że umieszczano was w Gnieźnie od 30 lat nie oznacza, że się dobrze zakonspirowaliście. Nie odbierzecie nam wiary chrześcijańskiej i nie narzucicie nam swojej masońskiej wiary lucyferycznej. Z imienia i nazwiska poznamy waszych przełożonych. Zdemaskowani nie będziecie mogli dalej działać.

  • 24.01.2021 10:23  Odpowiedz na komentarz

    To pewnie Ci, którzy kupują działki obok lotniska i są zdziwieni że samoloty latają

  • Jeśli komuś przeszkadzają dzwony, to gdzie był jak kupował mieszkanie? Kościół był zbudowany rękoma parafian przed wybudowaniem bloków. W innych krajach dzwony biją z wysokich wzgórz nawet w nocy, a kraje niekoniecznie katolickie... my polacy zapomnieliśmy o przyzwoitości. Pozdrawiam proboszcza

  • 24.01.2021 00:41  Odpowiedz na komentarz

    Proboszcz nie powinien ulegac a ludzie powinni się opamiętać...jednym przeszkadzają a inmnym nie ale proboszcz ma rozum ,nie powinien ustępować!!!!!! PoLSKA jest poświęcona Maryji ,widać gnieźnianie o tym juz nie pamiętają...MaRYJA jest Królową Polski. czy ktoś chce czy nie. ponadto..dzwonnice to fajna sprawa, typowo związana z niedzielą i katolicyzmem w POLSCE. niektórzy nie chcą o tym Pamiętac. z różnych względów...

  • 23.01.2021 22:33  Odpowiedz na komentarz

    Co za bzdura. Głupota.
    Ciekaw jestem czy w jakimś muzułmańskim mieście ODWAŻYŁby się który złożyć SKARGĘ na głośny śpiew imama.
    No ale przecież tu KATOLIKI- potulnie nadstawią drugi policzek.
    A swoją drogą ciekawe czy protesty były potwierdzone jakimiś badaniami, czy to tylko subiektywne odczucia starych UBeków.

  • 23.01.2021 18:23  Odpowiedz na komentarz

    To jest celowe działanie sił antychrześcijańskich. Prawdopodobnie masonów. Tworzą oni piątą kolumnę, czyli agentów w miastach, którzy udają, że tam żyją, zachowują się normalnie, ale cały czas mają zadanie, aby w odpowiednim momencie podjąć walkę z wiarą i kościołem. Na początku głoszą w prywatnych rozmowach poglądy podważające wartości moralne, ale gdy otrzymają polecenie to podejmują większe działania. Tak jest w tym przypadku. Otrzymali telefon od szefów, a ci kazali im podjąć walkę z kościołem według instrukcji, czyli tym razem z dzwonami. To spisek i trzeba namierzyć agentów masońskich.

  • 23.01.2021 14:10  Odpowiedz na komentarz

    W końcu - to nie jest średniowiecze żeby dzwony wzywały wiernych do kościoła. Są zegary i rozpiska kiedy msza sie zaczyna. Prawdziwy chrześcijanin nie potrzebuje dzwonu żeby do boga trafić.

    23.01.2021 22:36

    Nie średniowiecze, TYLKO Tradycja. A jak przeszkadza to kup zatyczki.

  • 23.01.2021 10:26  Odpowiedz na komentarz

    No w końcu zaczyna się robić porządek z organizacją o charakterze przestępczo mafijnym zwanej k K. Brawo i oby na tym się nie skończyło

  • 22.01.2021 22:35  Odpowiedz na komentarz

    kILKU POPAPRAŃCÓW LEWICOWYCH PROFANUJĘ WIARĘ ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI ,LUDZIE DO CZEGO DOCHODZI W TYM MIEŚCIE???? wIADOMO RZĄDZĄ PEŁOWCY I SŁUCHAJĄ SIĘ LEWAKÓW ,ALE ZA KRÓTKI CZAS BĘDZIE IM PRZESZKADZAŁO ,ŻE LUDZIE CHODZĄ DO KOŚCIOŁA ,W DEMOKRACJI LICZY SIĘ ZDANIE WIĘKSZOŚCI A TA NIE ZGADZA SIĘ Z DECYZJĄ PROBOSZCZA.

    24.01.2021 10:32

    Odezwał się popapraniec prawicowy.

    23.01.2021 12:28

    skad wiesz??????????? przeprowadziles regerendum???????????

  • 22.01.2021 19:48  Odpowiedz na komentarz

    .A jak trwoga to do Boga .Ludzie wstydu oszczędźcie .Jak sąsiad beka i puszcza bąki za ścianą to mam go zgłosić do gastrologa .Wstyd nasz kraj schodzi na psy.

  • 22.01.2021 17:57  Odpowiedz na komentarz

    Ludzie zaczynają odchodzić od wiary na rzecz besti

  • 22.01.2021 13:59  Odpowiedz na komentarz

    Te dzwony nie są aż takie GŁOŚNE, jak się zamknie okno to prawie ich NIE SŁYCHAĆ i biją tylko w dzień więc ciszy nocnej nie naruszają. Pewnie JACYŚ antyklerycy chcą się czepiać wszystkiego co związane z kościołem. A KSIĄDZ proboszcz, choć jest świetnym proboszczem, to zbyt uległe postępuje. Kilka skarg nie powinno powodować takich decyzji. Bo teraz sytuacja jest równie konfliktowa. Parafianie ( w tym ja) LUBILI DZWONY. I teraz mają tak stać te DZWONY już zawsze NIECZYNNE?

  • 22.01.2021 12:53  Odpowiedz na komentarz

    Do Proboszcza. Bardzo Proszę w najbliższą niedzielę wyłożyć na stolikach z płynami do odkażania rąk karteczki dla wiernych i długopisy by mogli zagłosować czy dzwony mają bić czy nie. I niech się każdy pod swoim głosem odważnie się podpisze. WŁĄCZNIE z adresem gdzie mieszka. Nie wstydźmy się ludzie stanąć w obronie naszych praw i naszej parafii. Niech młody proboszcz, podparty naszymi głosami, przestanie się bać ! Niech wie, ŻE NIE JEST SAM. nIECH WIE Kto za nim stoi i kto go w tej sprawie bezwarunkowo popiera.

  • 22.01.2021 10:11  Odpowiedz na komentarz

    Nareszcie!

  • 22.01.2021 08:07  Odpowiedz na komentarz

    A t biedronka Czy centrala dhl co ma wspólnego z kościołem?

  • 22.01.2021 07:44  Odpowiedz na komentarz

    Komu przeszkadza ten kościół ? Czyżby jakiś deweloper chciał wybudować w pobliżu jeszcze jeden blok i już tak na zapas, by mieć więcej klientów, chce doprowadzić do likwidacji tej dzwonnicy ? Działka za kościołem jest na prawdę bardzo duża !!. Więc Kto to wie? co tu w trawie piszczy? Deweloperzy dla własnego interesu są zdolni do różnych świństewek. Wobec tego należało by się temu bliżej przyjrzeć !!

  • 22.01.2021 07:39  Odpowiedz na komentarz

    Ktoś się uparł na tą parafię. Albo na tego biednego proboszcza. Najpierw do mediów poszła informacja i kwarantannie wszystkich księży z tej parafii, a teraz komuś za głośne są dzwony !

  • 22.01.2021 07:36  Odpowiedz na komentarz

    Ta dzwonnica jest najniżej położona w Gnieźnie. co ci ludzie chcą od tych dzwonów ?

  • 22.01.2021 07:31  Odpowiedz na komentarz

    Ciekawe czy te e-maile przysłane do Urzędu były podpisane przez konkretne osoby mieszkające właśnie na ustroniu? Czy napisały je osoby z Piekar lub z Cielimowa? Czy ktoś w Urzędzie to sprawdził?

  • 22.01.2021 07:28  Odpowiedz na komentarz

    Nie jedyna, która ma trzy dzwony. Parafia na Orzeszkowej ma też dzwonnice z trzema dzwonami. Może ma te dzwony trochę mniejsze niż parafia Bogumiła ale ma też trzy !

  • 22.01.2021 07:24  Odpowiedz na komentarz

    Śliczne ujęcie dzwonnicy i kościoła . Brawo fotograf !!

PODOBNE TEMATY
Konkurs o Prymasie Tysiąclecia rozstrzygnięty! Ogłoszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie Ogólnopolski Konkurs Literacko-Artystyczny ?Primus... Środa, 13 października 2021
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Dziękczynienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej za Beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego Program dziękczynienia obejmuje zarówno modlitwę, jak i wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.... Sobota, 4 września 2021
Muzyczna uczta w Archikatedrze Gnieźnieńskiej W najbliższy piątek, 27 sierpnia, mury Archikatedry Gnieźnieńskiej wypełnią niezwykłe brzmienia. Słuchaczy... Czwartek, 26 sierpnia 2021