moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Uratowali nietrzeźwego i wyziębionego mężczyznę

Poniedziałek, 18 stycznia 2021
  • Uratowali nietrzeźwego i wyziębionego mężczyznę

Niskie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nie tylko bezdomnych, ale również samotnych i nietrzeźwych. Gnieźnieńscy policjanci niemal każdego dnia interweniują wobec osób, które potrzebują pomocy. W związku z powyższym apelujemy do Państwa o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy 112, na który można przekazywać informacje dotyczące osób potrzebujących pomocy.

Kiedy temperatury spadają poniżej zera, jednym z zadań prewencyjnych policjantów jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Patrole pojawiają się w rejonach ogródków działkowych oraz opuszczonych budynków, czyli wszędzie tam, gdzie bezdomni mogą się próbować schronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Funkcjonariusze w każdym przypadku napotkania takich osób informują je o możliwości schronienia w noclegowniach.

W niedzielę, 17 stycznia, w godzinach popołudniowych funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie siedzącym na ławce w Parku Miejskim w Gnieźnie. Podczas interwencji okazało się, że był nietrzeźwy i wyziębiony. Został przekazany przybyłemu na miejsce Pogotowiu Ratunkowemu.

Podczas codziennych służb policjanci zwracają również szczególną uwagę na przystanki autobusowe i inne ustronne miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby nietrzeźwe. Człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu, który zaśnie np. na ławce w parku, narażony jest na szybkie wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że taka osoba bez naszej pomocy może zamarznąć.

W miniony weekend temperatura spadła na naszym terenie do minus 15 stopni, dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego miasta i powiatu, aby reagowali widząc osobę bezdomną lub nietrzeźwą śpiącą na klatce schodowej, w piwnicy, czy pod gołym niebem. Powiadamiając o sytuacji odpowiednie służby, Policję lub Straż Miejską, możemy uratować ludzkie życie.

Prosimy również, aby w okresie zimowym nie być obojętnym na los osób starszych wymagających pomocy, czy samotnych sąsiadów. Bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich, jak chociażby zakupy czy ogrzanie domu. O trudnej sytuacji sąsiada można powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.
 

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Tysiąc złotych mandatu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu Widzieliście kogoś kto wyprzedza na skrzyżowaniu drugie auto? Gnieźnieńscy policjanci niestety tak. Sobota, 22 stycznia 2022
Lód na drodze pokonał ciężarówkę i autolawetę W czwartek ok. godz. 19.00 służby ratunkowe otrzymały informację o samochodzie ciężarowym, który wpadł... Piątek, 21 stycznia 2022
Zezwolnie na przejazd było, ale nieważne Zezwolenie rosyjskiego przewoźnika było źle wypełnione. Zabrakło wpisanych numerów rejestracyjnych ciągnika... Piątek, 21 stycznia 2022
Przesunięte półtusze świń powodem zatrzymania do kontroli Źle zabezpieczone półtusze przesunęły się do tyłu chłodni i spowodowały przekroczenie nacisku osi na... Piątek, 21 stycznia 2022