moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Bernardyn sołtysa był wychudzony i zaniedbany! Interweniowało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Wtorek, 12 stycznia 2021
 • Bernardyn sołtysa był wychudzony i zaniedbany! Interweniowało Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

W niedzielę Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami interweniowało w jednej z wsi pod Gnieznem. Okazało się, że bernardyn trzymany na łańcuchu był w bardzo złym stanie. Pies był wychudzony i zaniedbany.

Jak relacjonuje TOZ:

"Wieś pod Gnieznem, piękny dom i duże gospodarstwo. Na bramie tabliczka "Sołtys". Wchodzimy na teren posesji, gdzie jak wynika ze zgłoszenia przebywa na łańcuchu bernardyn. Właściciel zaskoczony, że wiemy o tym psie prowadzi nas na miejsce i dziwi się, że odwiedzamy go bo przecież on dba o swoje zwierzęta.
Na miejscu doznajemy szoku!!! Widzimy psa, który jest szkieletem bernardyna... wystające żebra, łopatki, widoczne nawet kości biodrowe. Tylko głowa psa przypomina, że ten psiak ma coś wspólnego z bernardynem.
Sierść śmierdząca, całkowicie zniszczona a właściwie jej brak. Skóra potwornie brudna a pod brudem ogromne zmiany na skórze, grzybica, może świerzb. Oczy ledwo widoczne tak bardzo zaropiałe. Buda duża i ładna bo przecież widać ją z drogi. W budzie brak jakiejkolwiek wyściółki bo po co jak pies i tak wyrzuci z budy. Długi, ciężki łańcuch, który pozwala Buni w części zbliżyć się do kałuży, z której próbuje dosięgnąć wody. Obok budy pusty garnek.
Pytamy dlaczego Bunia jest w tak drastycznym stanie? Zdziwienie właściciela, który mówi że ze starości ona tak ma, że ma okresy kiedy jest gruba a potem trochę chudnie, ale to normalne. Weterynarz przyjeżdża do zwierząt gospodarskich i nic nie mówił, że pies źle wygląda. Czy kiedykolwiek Bunia była badana przez weterynarza? Nie, po co, przecież widzi ją jak przyjeżdża. Ona jest zdrowa, tylko stara bo ma około 11 lat, słyszymy ponownie. Ona nie chce jeść ze starości. Dajemy Buni karmę, którą natychmiast łyka w całości. Przytula się do nas, pragnie głaskania. W tym czasie przychodzi właścicielka z jedzeniem dla Buni. Niesie garnek a w nim chleb zamoczony w wodzie!!!
Informujemy właścicieli, że zabieramy psa. Nie rozumieją dlaczego i wciąż powtarzają, że ona już tak ma, że pewnie za jakiś czas znowu będzie gruba.
Odpinany ciężki łańcuch, przypinamy smycz a Bunia chętnie wsiada z nami do samochodu. Dajemy jeszcze kilka smaczków, które połyka łapczywie. Przed odjazdem, właściciel pyta kiedy może Bunie odebrać...
Bunia, szkielet bernardyna rusza z nami w drogę. Obiecujemy Jej, że to droga do nowego dobrego życia. Bunia kładzie się i wpycha głowę do głaskania. Jest spokojna kiedy dojeżdżamy do hoteliku. Dostaje znowu małą porcję karmy, która znowu połyka łapczywie. Pokazujemy miękkie legowisko, Bunia nie wie do czego służy.Po dłuższym czasie naprowadzana, kładzie się na miękkim posłaniu i spokojnie zasypia w cieple, głaskana i przytulana.
Przed Bunią szereg badań, konieczna szeroka diagnostyka, leczenie, dobra karma. Jeszcze nie wiemy jaki jest jej stan zdrowia, ale wiemy że zrobimy wszystko by mogła wrócić do sił.
Prosimy, pomóżcie Buni by miała szansę cieszyć się pięknem życia jakiego nigdy nie zaznała..."


Zbiórka na leczenie bernardyna:
https://zrzutka.pl/w7fs7f
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: TOZ

Napisz komentarz

Komentarze(7)

 • 13.01.2021 23:13  Odpowiedz na komentarz

  Go na łańcuch skurw.. A!!!!!

 • 13.01.2021 16:48  Odpowiedz na komentarz

  Czy ktoś wie o kim mowa?

 • 13.01.2021 15:26  Odpowiedz na komentarz

  Czy to mowa o Panu sołtysie z Woli?

 • 12.01.2021 14:25  Odpowiedz na komentarz

  Jest napisane, że pies nie był badany przez weterynarza to z jakiego leczenia?

 • 12.01.2021 12:41  Odpowiedz na komentarz

  pies czysty... Jeśli sołtys ma dokumentację z leczenia to całkiem możliwe, że staruszek chudnie z powodów zdrowotnych. NADZIEJA, że to co napisane jest prawdą, gdyż ostatni pies rzekomo WYRZUCONY z samochodu na S5, gdzie miało być 3 świadków to historia wyssana z palca. Hejtowana i szkalowania WŁAŚCICIELKA na fanpegu do dzisiaj nie przeproszona.

 • 12.01.2021 09:52  Odpowiedz na komentarz

  Odebrać MU funkcję soltysa

 • 12.01.2021 09:05  Odpowiedz na komentarz

  Sołtys to osoba publiczna! Napiszcie w jakiej wsi odbył sie tem dramat! Ludzie mają prawo wiedzieć jakiego "wspaniałego" Gospodarza mają.

PODOBNE TEMATY
2 500 zł dla 25-latka w BMW i 1 500 zł dla 23-latka w Nissanie W miniony weekend dwóch kierowców wykazało się brakiem wyobraźni za co zostali ukarani wysokimi mandatami... Środa, 19 stycznia 2022
Potrącenie dzieci na ul. Orzeszkowej w Gnieźnie Dzisiaj ok. godz. 11.10 do służb ratunkowych wpłynęła informacja o potrąceniu dzieci na ul. Orzeszkowej... Środa, 19 stycznia 2022
Opel uderzył w przydrożne drzewo We wtorek ok. godz. 9.50 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Rybnie Wielkim. Samochód... Wtorek, 18 stycznia 2022
Dachowanie w Dębłowie We wtorek do służb ratunkowych wpłynęła informacja o dachowaniu samochodu w Dębłowie. Do akcji wysłano... Wtorek, 18 stycznia 2022