moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wielkopolskie: 40 tys. cudzoziemców z ważnymi zezwoleniami na pobyt

Piątek, 8 stycznia 2021
  • Wielkopolskie: 40 tys. cudzoziemców z ważnymi zezwoleniami na pobyt

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy wydane w województwie wielkopolskim przekroczyła 40 tys. osób. Prawie 70 proc. tej grupy stanowią obywatele Ukrainy. Przeważają osoby młode, w przedziale wiekowym 20-39 lat.

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców do głównych grup obcokrajowców posiadających ważne zezwolenia na pobyt zarejestrowane w województwie wielkopolskim należą obywatele: Ukrainy - 28,2 tys. osób, Białorusi - 1,4 tys. osób, Gruzji - 1,3 tys. osób, Niemiec - 1,2 tys. osób oraz Mołdawii - 0,7 tys. osób.

Około 60 proc. cudzoziemców w województwie wielkopolskim posiadających zezwolenia na pobyt to osoby w przedziale wiekowym 20 - 39 lat, a 27 proc. w przedziale 40 - 59 lat. Nieznacznie przeważają mężczyźni - 25,4 tys. osób (63 proc.), w porównaniu do 15,2 tys. kobiet.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej.

Wśród najpopularniejszych typów dokumentów posiadanych przez obcokrajowców w województwie wielkopolskim dominują zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) - 78 proc., zarejestrowany pobyt obywatela UE - 11 proc. oraz zezwolenia na pobyt stały - 9 proc.

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. Nie obejmują również zezwoleń na pobyt czasowy, których okres ważności został tymczasowo wydłużony ze względu na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 10.01.2021 15:28  Odpowiedz na komentarz

    Na jakiego grzyba ten artykuł. Co chce się przez to powiedzieć ,że nie trzeba wojny aby nas najechaćw legalny sposób bez siły !?!

PODOBNE TEMATY
Wspólne dyżury ZUS-u i Urzędu Skarbowego w zakresie zmian w ramach Polskiego Ładu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gnieźnie zaprasza na organizowane wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych... Czwartek, 27 stycznia 2022
ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury... Wtorek, 21 grudnia 2021
W poniedziałki ZUS do 17.00 Począwszy od 22 listopada, w każdy poniedziałek, sale obsługi klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych... Wtorek, 16 listopada 2021
ZUS ogłasza konkurs dla dzieci, młodzieży i studentów Temat konkursu: "Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?". Zadbaj o bezpieczeństwo... Poniedziałek, 18 października 2021