moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Święta w więzieniu

Czwartek, 24 grudnia 2020
  • Święta w więzieniu

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen nadziei i radości. W oczekiwaniu na narodzenie Jezusa Chrystusa przygotowujemy wigilijną wieczerzę, nasze domy stroimy lampkami, ubieramy choinkę. Dla osób pozbawionych wolności ten czas jest szczególnie trudny. Z uwagi na rodzinny charakter Świąt, rozłąka z bliskimi potęguje smutek, żal, czasami złość za własne postępowanie, które doprowadziło ich do więzienia.

W Zakładzie Karnym w Gębarzewie skazani, podobnie jak ludzie wolni, przygotowują się do Świąt. Dekorują celę lampkami i małymi choinkami. Chcą, aby ten czas spędzony w zamknięciu przypominał im rodzinne chwile. Służba Więzienna stara się w tym wyjątkowym okresie stworzyć wszystkim odbywającym karę namiastkę domowej atmosfery. Na wigilijną kolację więźniowie otrzymają barszcz czerwony, rybę w cieście oraz kapustę z grzybami.

Dla pana Władysława, jednego z więźniów odbywających karę pozbawienia wolności za usiłowanie zabójstwa, to już piąte święta za kratami. Zawsze stara się, aby na wigilijną kolację cela była udekorowana lampkami. Biały obrus zastępuje więzienne prześcieradło. W ten sposób mogę przez chwilę zapomnieć o miejscu, w którym spędzę jeszcze kilka lat - dodaje.

Kolejne paczki od więźniów trafiły do potrzebujących
W Gębarzewie więźniowie przygotowywali się do Świąt już od początku grudnia. Wspólnie z terapeutą ds. uzależnień od alkoholu kolejny raz wyciągnęli pomocną dłoń i obdarowali świątecznymi paczkami osoby w trudnej sytuacji materialnej.

Pomocna dłoń zza krat
Finał programu resocjalizacyjnego Paczka pod choinkę, realizowanego w Zakładzie Karnym w Gębarzewie odbył się 21 grudnia br. Tym razem z uwagi na sytuację związaną ze stanem pandemii, osadzeni nie mogli osobiście dostarczyć zebranych upominków. Tegoroczna zbiórka żywności była również wyjątkowa. Od początku grudnia do specjalnie oznaczonych pojemników w więziennej sali widzeń, skazani wkładali część zakupionych przez siebie produktów spożywczych. W paczkach znalazły się między innymi ryż, słodycze, kawa, herbata oraz konserwy. Dzięki determinacji więzienników, udało się zaangażować w projekt wielu osadzonych, co pozwoliło na przygotowanie 10 paczek, które za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej trafią do seniorów.

Chociaż tak mogę pomóc...
Pan Roman kolejny raz przebywa w więzieniu. Doskonale wie jak wyglądają Święta w zamknięciu i jak ważna jest w tym czasie pomoc drugiego człowieka. Wcześniej raczej oczekiwał pomocy od kogoś. Nigdy nie myślał, że w tak prosty sposób może przyczynić się do sprawienia radości potrzebującym. Teraz jestem w więzieniu i chociaż tak mogę pomóc - dodaje pan Roman. Wspólnie z kolegami zgłosił się do więziennego terapeuty i zaproponował pomoc przy pakowaniu zebranych prezentów.

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Gębarzewie chętnie włączają się w różne akcje pomocowe na rzecz lokalnych społeczności, angażując w to skazanych. Akcja po raz kolejny pokazuje, iż osoby pozbawione wolności nie są pozbawione uczuć i wykazują się dużą empatią i zaangażowaniem w niesienie pomocy potrzebującym. Sami znaleźli się w trudnej sytuacji i teraz pokazują, że w warunkach izolacji penitencjarnej potrafią się odnaleźć i wspomagać osoby potrzebujące.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Chciał pomóc kierowcy uszkodzonego auta! Być może uratował zdrowie i życie wielu osób W piątek po południu mieszkaniec Gniezna, Pan Szymon jechał Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego za samochodem... Sobota, 4 grudnia 2021
Pijany 24-letni gnieźnianin zagubił się w Poznaniu! Pomogli mu strażnicy miejscy W czwartek, kilka minut przed godziną 15.00 strażnicy ze Starego Miasta w Poznaniu otrzymali interwencję... Sobota, 4 grudnia 2021
Strażnicy Miejscy pomogli bezdomnemu Upór i konsekwencja gnieźnieńskich Strażników Miejskich doprowadziły do ulokowania bezdomnego mężczyzny... Piątek, 3 grudnia 2021
Jedne drogi budują - inne niszczą Przekroczenia każdej możliwej wartości świadczącej o nienormatywności zespołu pojazdów odkryli po zważeniu... Piątek, 3 grudnia 2021