moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sokół z Powidza zakończył dyżur w Tatrach! Żołnierze uczestniczyli w 14 akcjach ratunkowych!

Czwartek, 17 grudnia 2020
  • Sokół z Powidza zakończył dyżur w Tatrach! Żołnierze uczestniczyli w 14 akcjach ratunkowych!

W rejonie Tatr zakończyło się działanie załóg i śmigłowca ratowniczego wydzielonego z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego do wsparcia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) w ramach ratownictwa górskiego oraz wzmocnienia służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).

Do działań został wydzielony śmigłowiec ratowniczy W-3 WA SAR z dwiema załogami wraz z zabezpieczeniem logistycznym oraz meteorologicznym z Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i  z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Dyżur pełniony był od 17 listopada br. od wschodu do zachodu słońca z przygotowanego miejsca znajdującego się na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem.

W czasie wykonywania zadań w Tatrach zostało przeprowadzonych 10 realnych akcji ratowniczych, dzięki którym uratowano i udzielono pomocy 14 osobom. Najbardziej pracowitym okresem była niedziela 13 grudnia br., w czasie której zostały przeprowadzone trzy akcje udzielenia pomocy turystom w rejonie Kasprowego Wierchu, Hali Gąsienicowej oraz Rysów.

Całość działań koordynował Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), we współpracy z Centrum Koordynacyjnym Ratownictwa Górskiego TOPR.

Realizacja zadań jest kolejnym przykładem bardzo dobrej współpracy Sił Zbrojnych RP z elementami poszczególnych systemów ratowniczych w Polsce, na rzecz udzielania pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

To już drugie wsparcie dyżuru ratowniczego w Tatrach w wykonaniu lotników 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Pod koniec 2019 r. dyżur w Tatrach wspierała załoga i śmigłowiec ratowniczy z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego wspierani przez wydzielone elementy z 33. i 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Podczas ówczesnego półtoratygodniowego działania udało się uratować łącznie siedem osób.  

Współpraca 3. SLTr i TOPR-u rozpoczęła się w kwietniu 2019 r. wspólnym szkoleniem w wykonywaniu lotów ratowniczych w górach.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zgubiono portfel 26 października zgubiono różowy portfel, prawdopodobnie koło marketu Biedronka na ul. Witkowskiej w... Czwartek, 28 października 2021
Internetowy oszust usłyszał 23 zarzuty Policjanci z gnieźnieńskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli... Czwartek, 28 października 2021
Wypadek między Mielżynem a Brudzewem We wtorek ok. godz. 11.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej... Środa, 27 października 2021
Znak STOP przy SP nr 8 zniknął na stałe Znak STOP przy przejeździe kolejowym znajdującym się na ul. 17 Dywizji Piechoty w Gnieźnie został usunięty... Środa, 27 października 2021