moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Sokół z Powidza zakończył dyżur w Tatrach! Żołnierze uczestniczyli w 14 akcjach ratunkowych!

Czwartek, 17 grudnia 2020
  • Sokół z Powidza zakończył dyżur w Tatrach! Żołnierze uczestniczyli w 14 akcjach ratunkowych!

W rejonie Tatr zakończyło się działanie załóg i śmigłowca ratowniczego wydzielonego z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego do wsparcia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) w ramach ratownictwa górskiego oraz wzmocnienia służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR).

Do działań został wydzielony śmigłowiec ratowniczy W-3 WA SAR z dwiema załogami wraz z zabezpieczeniem logistycznym oraz meteorologicznym z Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego i  z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Dyżur pełniony był od 17 listopada br. od wschodu do zachodu słońca z przygotowanego miejsca znajdującego się na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem.

W czasie wykonywania zadań w Tatrach zostało przeprowadzonych 10 realnych akcji ratowniczych, dzięki którym uratowano i udzielono pomocy 14 osobom. Najbardziej pracowitym okresem była niedziela 13 grudnia br., w czasie której zostały przeprowadzone trzy akcje udzielenia pomocy turystom w rejonie Kasprowego Wierchu, Hali Gąsienicowej oraz Rysów.

Całość działań koordynował Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC), we współpracy z Centrum Koordynacyjnym Ratownictwa Górskiego TOPR.

Realizacja zadań jest kolejnym przykładem bardzo dobrej współpracy Sił Zbrojnych RP z elementami poszczególnych systemów ratowniczych w Polsce, na rzecz udzielania pomocy osobom znajdującym się w niebezpieczeństwie w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

To już drugie wsparcie dyżuru ratowniczego w Tatrach w wykonaniu lotników 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. Pod koniec 2019 r. dyżur w Tatrach wspierała załoga i śmigłowiec ratowniczy z 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Mińska Mazowieckiego wspierani przez wydzielone elementy z 33. i 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Podczas ówczesnego półtoratygodniowego działania udało się uratować łącznie siedem osób.  

Współpraca 3. SLTr i TOPR-u rozpoczęła się w kwietniu 2019 r. wspólnym szkoleniem w wykonywaniu lotów ratowniczych w górach.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
2 100 zł mandatu za przeładowanego busa 3,6 t - tyle ważyła tylko sama druga oś dostawczaka skontrolowanego na wschodniej obwodnicy Poznania... Środa, 26 stycznia 2022
Nieoznakowany kolos na S5 Za ciężki, za długi i za wysoki nieoznakowany zespół pojazdów zatrzymali na ekspresowej "piątce" niedaleko... Środa, 26 stycznia 2022
Radnemu nie podoba się, że wójt jest czynnym strażakiem OSP! Złożył skargę do Wojewody Wielkopolskiego! Rafał Rekruciak, radny Gminy Niechanowo, złożył skargę do Wojewody Wielkopolskiego na wójta, w której... Wtorek, 25 stycznia 2022
Kolizja w centrum Gniezna spowodowała wyciek kilkuset litrów paliwa! W poniedziałek, ok. godz. 11.15 służby ratunkowe otrzymały informację o zderzeniu samochodu osobowego... Wtorek, 25 stycznia 2022