moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Żelazko czy generator pary - co kupić?

Środa, 16 grudnia 2020
  • Żelazko czy generator pary - co kupić?

Prasowanie nie należy do ulubionych czynności. Dla wielu jest ciężkim, żmudnym zadaniem, które wcale nie zawsze jest konieczne. Z drugiej strony sporo osób lubi nienagannie wyprasowane, dobrze prezentujące się ubrania. Na szczęście zarówno dla zwolenników jak i przeciwników prasowania istnieją na rynku rozwiązania dostosowane do ich potrzeb.

Mowa tu o urządzeniach jakim jest żelazko parowe jak i jego bardziej zaawansowany odpowiednik - generator pary. Zalety i różnice omawiamy poniżej.

Działanie tradycyjnego żelazka parowego

Sposób działania żelazka opiera się na wykorzystaniu wysokiej temperatury stopy i jej ciężaru. Zagniecenia pod wpływem ciepła poddają się stopie i prostują. Możliwość użycia delikatnej ilości pary lub spryskiwacza pomagają rozluźnić włókna i szybciej je wyprasować. Istnieją tu też pewne ryzyka. Użycie zbyt dużej ilości wody ze spryskiwacza może przypalić tkaninę. Przez to powstanie na ubraniu wielka ciemna plama i odzież trzeba będzie wyprać ponownie. Dodatkowo, wysoka temperatura jest ryzykowna - może wypalić dziurę i za zawsze zniszczyć ubranie. Problem może dotyczyć też prasowania grubych tkanin - ciepło nie jest w stanie przeniknąć na wskroś materiału, a przez to tkanina nie będzie dokładnie wyprasowana.

Zaawansowane działanie generatora pary
To urządzenie to w najprostszych słowach zaawansowane żelazko, generujące bardzo duże ilości pary. I w tym tkwi cały sekret. Para wnika głęboko w tkaninę, a delikatna, nawet średnia temperatura stopy jedynie utrwala gładki, naturalny kształt włókien. Czyli sposób działania jest bardziej oparty na parze niż na temperaturze. I to niweluje wiele wad żelazek. Przede wszystkim prawie nie ma szans przypalić prasowane tkaniny. Co więcej, para pod wysokim ciśnieniem wniknie głęboko w tkaninę, praktycznie przejdzie ją na wskroś, stąd nie trzeba jej prasować z dwóch stron. Prasowanie staje się szybsze, dokładniejsze i ma wyższą jakość.

Co wybrać, żelazko czy generator pary?

Każde z urządzeń ma swoje zalety i wady. Żelazko dobrze sprawuje się w przypadku prasowania ubrań cienkich. Jest tez dość tanie, Podstawowy model można kup pic już za około 100zł. Jednak jego zastosowanie jest dosyć ograniczone. Generator pary jest bardziej skuteczny w prasowaniu, a do tego można go używać do prasowania w pionie, ubrań które są na wieszaku. Przyda się to szczególnie podczas odświeżania eleganckich sukienek wyjściowych. Jednakże dla wielu jego wadą może być cena. Ceny dobrych generatorów z solidnym boilerem do produkcji pary zaczynają się od 800/1000zł.

Co zatem wybrać? To wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań. Jeżeli chcemy tylko lekko przeprasować ubrania i nie zależy nam na ich perfekcyjnym wyglądzie, to żelazko będzie wystarczające. Jednak jeżeli chcemy mieć idealnie wyglądające ubrania oraz dysponujemy odpowiednim budżetem, generator pary jest jak najbardziej polecany!
 
PODOBNE TEMATY
Masz noworoczne postanowienie zbudowania sylwetki i formy? Magda i Karolina chętnie Ci w tym pomogą! Większość z nas ma jakieś postanowienia noworoczne. Niektóre z nich dotyczą zmiany nawyków żywieniowych,... Czwartek, 6 stycznia 2022
Wyjątkowe miejsce aktywności dla całej rodziny REGIMENT FITNESS Szukacie dla siebie miejsca aktywności? Chcecie trenować, ale nie macie z kim zostawić dzieci? Nie macie... Środa, 1 września 2021
Gainer - odżywka na masę Utarło się, że białko jest suplementem, które powinny stosować osoby zainteresowane kulturystyką. Proteiny... Piątek, 21 maja 2021
"A ja na to jak na lato!" Kolejne wyzwanie dietetyczno-sportowe Zapamiętaj datę - 10 maja 2021! To właśnie wtedy rusza kolejne wyzwanie dietetyczno-sportowe prowadzone... Czwartek, 29 kwietnia 2021