moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Warto i trzeba segregować odpady!

Środa, 16 grudnia 2020
 • Warto i trzeba segregować odpady!

Trwa kampania edukacyjna związana z segregacją odpadów komunalnych. Miasto Gniezno przygotowało spoty radiowe, specjalne magnesy na lodówkę z grafiką dotyczącą segregacji oraz tablice informacyjne na wiaty śmietnikowe. Wszystko po to, by przyzwyczajać gnieźnian do selektywnej zbiórki odpadów.

Segregowanie to nie wyrzucanie!
Za każdym razem, kiedy trzymamy odpady w ręce, decydujemy o tym, czy odzyskać czy zmarnować cenne surowce. Na przykład szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100%, można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy stuwatowej żarówki! Tymczasem statystyczny mieszkaniec Polski wyrzuca do pojemników na odpady zmieszane aż 56 szklanych opakowań rocznie. Warto zmienić przyzwyczajenia i śmiecić mniej. Z 35 popularnych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Plastik może być też przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe, powstają z niego także namioty, plecaki czy buty. Aby uratować jedno drzewo, wystarczy 59 kg makulatury.

Jeden z najpowszechniejszych mitów na temat segregacji to przekonanie, że posegregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki. Tymczasem to się zmieniło. Nowoczesne pojazdy odbierające posegregowane odpady mają podział na różne przegrody, do których trafiają poszczególne odpady.

O recyklingu warto także pomyśleć już na etapie zakupów. Wystarczy kupować tylko tyle, ile naprawdę się potrzebuje, korzystać z toreb wielorazowego użytku, unikać jednorazowych produktów lub wybierać te, których opakowania nadają się do recyklingu.

Zmiany przepisów, zmiany przyzwyczajeń mieszkańców
Od początku kwietnia tego roku istnieje obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – popularnych śmieci. Każdy mieszkaniec Gniezna w swoim domu musi je segregować. W przypadku braku selektywnego zbierania odpadów, opłata za ich wywóz zostaje podwojona, za co odpowiadają solidarnie wszyscy mieszkańcy danej nieruchomości.

Przy okazji zmiany przepisów, aż 25% mieszkańców Gniezna musiało zmienić swoje deklaracje „śmieciowe” na zbiórkę selektywną. Spółka URBIS wszystkim dostarczyła odpowiednie pojemniki. Obecnie opłata za wywóz odpadów wynosi 24 zł za osobę. Członkowie rodzin wielodzietnych płacą 5 zł mniej, a posiadacze kompostownika 2 zł mniej.

W ramach ekologicznej kampanii edukacyjnej Miasto Gniezno wyprodukowało specjalne spoty radiowe oraz 17 tysięcy magnesów na lodówkę, z grafiką podpowiadającą, jak segregować odpady. W najbliższych tygodniach trafią one do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Akcję dotyczącą poprawnej segregacji odpadów wsparły gnieźnieńskie firmy: Bank Spółdzielczy w Gnieźnie, Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium oraz spółka URBIS. Na wiatach śmietnikowych na terenie całego miasta, przede wszystkim na Winiarach i Tysiącleciu, powieszono także specjalne tablice z identyczną treścią. Dlaczego tak? Ponieważ to właśnie mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej najczęściej popełniają błędy w segregacji. Zgodnie z nowymi przepisami, Straż Miejska może te błędy weryfikować, a także za nie karać. Mandaty są nawet do wysokości 500 zł.

Tu można zobaczyć grafikę na temat segregacji w większej rozdzielczości.

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • 21.12.2020 21:46  Odpowiedz na komentarz

  Niech pan prezydent Grobelny mówiący tak dużo o konieczności segregacji odpadów odpowie mi na jedno pytanie. Jak mamy segregować śmieci, jeżeli nie ma ich w co wrzucać? Przecież tych pojemników do segregacji odpadów jest po prostu za mało. Czy pan tego nie widzi ? Proszę przejść się raz pieszo po mieście i zobaczyć jak dzisiaj wyglądają śmietniki ! Wszystkie dosłownie pękają w szwach. Ten obraz woła o pomstę do nieba ! W tak rządzonym mieście nigdy nie będzie porządku.

 • 16.12.2020 21:53  Odpowiedz na komentarz

  Każdy sklep czy to spożywczy, obuwniczy czy też przemysłowy, powinien zostać zobowiązany do ustawienia jak najbliżej wejścia czterech małych kolorowych pojemników (żółtego, niebieskiego, zielonego i czarnego) na odpady różnego rodzaju. Dlaczego tylko Kaufland i Lidl oraz Stacje benzynowe Orlen mają takie pojemniki. A co z innymi sklepami ? Dlaczego One nie poczuwają się do zachęcania ludzi do segregacji ? Segregacja powinna być powszechna. Inaczej nigdy nie będzie skuteczna.

 • 16.12.2020 21:37  Odpowiedz na komentarz

  Idę z dzieckiem ulicą po zakupy. Kupuję dziecku lizaka na plastikowym patyku. Dziecko szybko słodką kuleczkę zlizuje z patyczka i gdzie ma teraz zgodnie z tym czego uczą je w przedszkolu, wyrzucić ten plastikowy patyczek, który trzyma w rączce ? Patyczek się jeszcze klei. Nie będę wobec tego kazała dziecku wkładać go do kieszeni. A koszy ulicznych w naszym mieście jest naprawdę bardzo mało. Są jedynie na przystankach autobusowych. Ale nie ma tam żółtych pojemników na odpady plastikowe ( plastikowe patyczki, plastikowe nakrętki czy plastikowe butelki). To jest problem panie prezydencie !

 • 16.12.2020 21:27  Odpowiedz na komentarz

  Pannie prezydencie Budasz. Dlaczego na naszym Stary Rynku, przed gnieźnieńską katedrą i na ulicy Tumskiej nie ma wzorcowych, kolorowych pojemników ulicznych do segregacji śmieci ? Takich niskich otwartych pojemników przeznaczonych dla zwykłych przechodniów ? Przede wszystkim też dla turystów odwiedzających naszą pierwsza stolicę ? Niech ci zwykli przechodnie mają możliwość wrzucić opakowanie po pizzy do pojemnika niebieskiego na makulaturę. A butelkę po wodzie mineralnej do pojemnika żółtego na plastiki. Podwórka gdzie są kontenery do segregacji są już teraz w większości pozamykane !

 • Co? Mandat za brak segregacji odpadów może nałożyć Straż Miejska aż w wysokości 500 złotych? To chyba pierwszym, który ten mandat dostanie powinien być pan v-ce prezydent Grobelny za brak małych, chodnikowych pojemników do rozdzielania odpadów na ulicach centrum naszego miasta. Przecież te czarne pojemniki zawieszone na latarniach są wyłącznie na śmieci zmieszane. Bo są one koloru czarnego. A gdzie mieszkaniec ma wyrzucić kartonik po zabawce jaką kupiło się dziecku? A gdzie rodzic ma wyrzucić szklaną butelkę po napoju Kubuś ? A gdzie uczeń ma wyrzucić wypisany plastikowy długopis ?

 • 16.12.2020 16:41  Odpowiedz na komentarz

  To nie my Konsumenci produkujemy smieci.To my jestesmy zmuszani do zakupu towarow czesto opakowanych w nadmiar folikartonikow papierow.

PODOBNE TEMATY
Wypadek koło Kłecka! Jedna osoba w szpitalu Minionej nocy, ok. godz. 3.30, służby ratunkowe zostało powiadomione o wypadku w miejscowości Kłecko... Niedziela, 24 października 2021
Ćwiczenia w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie W czwartek tj. 21 października 2021 r. na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie odbyły... Piątek, 22 października 2021
Strażacy wyjeżdżali ponad 1 900 razy do usuwania skutków silnego wiatru Służba w dniu 21 października okazała się bardzo trudną zarówno dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej... Piątek, 22 października 2021
Próba samobójcza na os. Jagiellońskim! Mężczyznę zdjęto z okna! W czwartek, w godzinach południowych służby ratunkowe otrzymały informację o mężczyźnie siedzącym na... Piątek, 22 października 2021