moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowe przepisy dla kierowców! W życie weszły ważne zmiany!

Piątek, 4 grudnia 2020
  • Nowe przepisy dla kierowców! W życie weszły ważne zmiany!

Wydział Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Gnieźnie, uprzejmie informuje swoich petentów o zmianach w Prawie o ruchu drogowym i wprowadzeniu "Pakietu Deregulacyjnego" od dnia 04.12.2020 r. i 5.12.2020 r.

Pieczątki nie kończą dowodu rejestracyjnego
Od 4 grudnia, zgodnie z dodanym po art. 74 artykułem 74a Prawa o ruchu drogowym, urząd wydaje nowy dowód rejestracyjny dla pojazdu, w którego dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym zabraknie miejsc na pieczątkę przeglądu, tylko jeśli właściciel pojazdu wyrazi wolę jego wymiany. W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsca na pieczątkę, diagnosta po przeglądzie nie wpisze w nim daty kolejnego obowiązkowego badania. Ta znajdzie się wyłącznie na zaświadczeniu, które wydawane jest po badaniu technicznym. Co ważne, po zmianach w art. 78 podczas sprzedaży pojazdu, w którego dowodzie rejestracyjnym nie ma już miejsc na pieczątkę przeglądu, dotychczasowy właściciel będzie miał obowiązek przekazania nabywcy zaświadczenia trzymanego od diagnosty podczas ostatniego przeglądu.
 
Rejestracja poza miejscowym urzędem
Od 4 grudnia zmienione prawo ułatwi zarejestrowanie pojazdu. Po zmianach będzie można zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. Od 4 grudnia o czasową rejestrację, pozwolenie czasowe i wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych będzie można zwrócić się także do urzędu właściwego dla miejsca czasowego lub stałego zamieszkania oraz właściwego ze względu na miejsce zakupu czy odbioru pojazdu - o ile jest to na terenie Polski.

Wyrejestrowanie pojazdu wywożonego za granicę
Dziś to właściciel pojazdu musi go wyrejestrować. Od 4 grudnia starostwo zrobi to samodzielnie, z urzędu, gdy wydane zostanie pozwolenie czasowe w celu wywozu pojazdu za granicę.

Tablice rejestracyjne
W art. 60 Prawa o ruchu drogowym, pojawiają się nowe zapisy, co w praktyce oznacza, że od 4 grudnia 2020 r. każdy samochód z wnęką dla dużych tablic rejestracyjnych, ale z zamontowanymi zmniejszonymi, nie będzie mógł pozytywnie zakończyć badania technicznego. To zakończy kwestię kar wymierzanych kierowcom zamawiającym małe tablice rejestracyjne do zwykłych aut. Przy okazji nowe przepisy mają również ukrócić praktykowany przez część kierowców stuningowanych aut i zwyczaj wożenia przedniej tablicy np. w kabinie na podszybiu.

Prawo jazdy
Od soboty 5 grudnia 2020 r. osoba posiadająca polskie prawo jazdy nie będzie musiała mieć przy sobie dokumentu podczas prowadzenia pojazdu na terenie kraju. W razie kontroli policja zapyta o dane osobowe, a następnie wprowadzi je do obecnego w każdym radiowozie systemu komunikacji z bazą danych o kierowcach i pojazdach.

Przypominamy też, że od października 2018 r w Polsce nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, o ile pojazd, którym się poruszamy jest zarejestrowany w kraju.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(3)

PODOBNE TEMATY
Pijany 16-latek topił się w jeziorze! Uratowali go świadkowie Do zdarzenia doszło w sobotę, 14 maja, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Jankowie Dolnym. Wieczorem... Poniedziałek, 16 maja 2022
23-latka handlowała podróbkami! Teraz za to odpowie Ogólnie mówi się, że "buty są jak lody - zawsze jest miejsce na więcej". Kobiet do ich zakupu nie trzeba... Poniedziałek, 16 maja 2022
Kolejne ćwiczenia strażaków Ćwiczenia gnieźnieńskich strażaków z zakresu ratownictwa technicznego. Działania tego typu stały się... Niedziela, 15 maja 2022
Jedziesz autem do Powidza? Uważaj, gdzie parkujesz! Strażacy apelują o rozsądne poruszanie się i parkowanie samochodów w Powidzu. Ostatnia sytuacja, którą... Niedziela, 15 maja 2022