moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Euroscola online

Poniedziałek, 30 listopada 2020
  • Euroscola online

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie wzięli udział w międzynarodowym projekcie Euroscola. Jego celem jest aktywizacja młodzieży w pracy na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego.

W piątek, 27 listopada uczniowie klas drugich I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie brali udział w obradach Europarlamentu, w ramach projektu Euroscola. W prelekcji wzięły udział 62 szkoły, czyli ponad 2 000 uczniów z całej Europy. Spotkanie dotyczyło ogólnoświatowego problemu, jakim jest globalne ocieplenie i zanieczyszczenie środowiska.

Po raz pierwszy w historii projekt ten odbywał się online. Prelekcja trwała dwie godziny, a formuła w jakiej odbywały się obrady pozwalała na zadawanie pytań i branie udziału w ankietach. Można było to zrobić używając czatu bądź łącząc się bezpośrednio z prowadzącymi obrady, co stanowiło dla młodych uczestników spore przeżycie. Gościem specjalnym wydarzenia była Dita Charanzova - vice prezydent Parlamentu Europejskiego. Polityk starała się wyjaśnić jakie działania w zakresie ochrony środowiska naturalnego są podejmowane przez Unię Europejską i co znajduje się w planach na niedaleką przyszłość. Wszystkie kwestie, jakie poruszała wynikały z wątpliwości jak i ciekawości młodzieży.

Następnie to uczniowie przejęli inicjatywę, odpowiadając na pytanie odnośnie zmian jakie musiałyby nastąpić w UE, aby zapobiec zmianom klimatycznym, co powinno stać się normą w naszym codziennym funkcjonowaniu, a także jakie kary powinny być nakładane za nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów. Pomimo, że młodzież pochodziła z całej Europy mówiła wspólnym językiem, a opinie były niejednokrotnie bardzo zbliżone.

 Wśród najważniejszych i najpowszechniejszych pomysłów znalazło się m.in. rozpoczęcie specjalnej edukacji w szkołach, aby młodzi ludzie zachowywali się w sposób nienaruszający równowagi ekologicznej. Jedną z istotnych idei było też zaostrzenie kar za łamanie obowiązujących przepisów dotyczących środowiska naturalnego, a także wprowadzenie nowych zasad, które pozwoliłyby, aby nasza planeta przetrwała. Wspomniano również o wprowadzeniu „nagród” - dodatkowych przywilejów dla tych obywateli, którzy podejmują działania na rzecz utrzymywania środowiska w czystości.

Zajęcia były bardzo pouczające, a opinie uczniów po ich zakończeniu pozytywne. Na pewno pozwoliły na pogłębienie wiedzy w zakresie zmian klimatycznych oraz wpłynęły na sposób postrzegania wielkiego problemu jakim jest globalne ocieplenie. Wszystko po to, by działania na rzecz ochrony naszej planety były jeszcze skuteczniejsze.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Poszukiwany Kustosz Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie poszukuje Kustosza / Kierownika Biblioteki. Szczegóły oferty... Środa, 8 grudnia 2021
Ponad 300 tysięcy na nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć Miasto Gniezno otrzymało 305 700,00 złotych na zakupy inwestycyjne niezbędne do realizacji zajęć edukacyjno-profilaktycznych... Czwartek, 2 grudnia 2021
Stypendia dla studentów 4 listopada 2021 roku w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego prezydent Gniezna Tomasz... Piątek, 5 listopada 2021
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki - gnieźnieńska odsłona w IKE Serdecznie zapraszamy na gnieźnieńską odsłonę Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, która odbędzie... Sobota, 30 października 2021