moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Miało być bezpieczniej! Efekt może być zupełnie odwrotny!

Poniedziałek, 30 listopada 2020
 • Miało być bezpieczniej! Efekt może być zupełnie odwrotny!

Na ul. Św. Michała w Gnieźnie zamontowano separatory oraz progi zwalniające. Te dodatkowe konstrukcje drogowe miały zwiększyć bezpieczeństwo, jednak efekt - zdaniem kierowców - jest zupełnie odwrotny.

Jak czytamy na fanpage’u Prezydenta Tomasza Budasza:

Jakiś czas temu zamontowaliśmy separatory oddzielające pasy dla rowerów na ul. Michała. Ostatnio pojawiły się też progi zwalniające. Mam nadzieję, że spowodują one ostatecznie, że kierowcy zdejmą nogę z gazu i będą przestrzegali obowiązującej prędkości 30 km/godz, a rowerzyści będą bezpieczniejsi.
Dziękuję radnej miejskiej Angelika Ślachcińska za zaangażowanie w tym temacie.


Okazuje się, że w ocenie mieszkańców progi zwalniające i separatory nie tylko nie zwiększają bezpieczeństwa, ale działają wręcz odwrotnie. Rowerzysta jadący kontrpasem po najechaniu na separator może łatwo upaść, przelatując na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Progi zwalniające natomiast są zbyt wysokie, powinny wymuszać spowolnienie samochodu, tymczasem kierowcy muszą hamować wręcz do zera aby je pokonać. Efekt jest taki, że auta często omijają progi przejeżdżając lewymi kołami przez kontrpas dla rowerzystów. Dodatkowo wiemy już o co najmniej jednym urwanym układzie wydechowym w samochodzie klasy premium z fabrycznym zawieszeniem. Co ciekawe, zarówno separatory jak i progi zwalniające zostały zamontowane na ulicy, na której nie dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Najwyraźniej zlekceważono zasadę „Lepsze jest wrogiem dobrego” i właśnie taki efekt osiągnięto. Ponadto spowalniacze znajdują się w strefie ograniczenia prędkości do 30km/h. Czy jest sens dohamowywać samochody do 20 km/h?

To nie jedyna „drogowa wtopa” władz miasta. Na ul. Orzeszkowej w Gnieźnie najpierw zamontowano progi listowowe, aby później je zlikwidować i zastąpić progami wyspowymi. Pisaliśmy o tym w artykule „Zlikwidowali progi listwowe, żeby teraz wydać 200 tys. zł”.

Wysepki na początku były oddzielone od siebie niskimi pachołkami, które jednak po kilku dniach ulegały zniszczeniu. Teraz zastosowano podłużne separatory, które są znacznie niższe. Efekt? Rozpędzone samochody przejeżdżają między progami wyspowymi, biorąc między koła zarówno separatory, jak i linię ciągłą. Tu także zamiast zwiększenia bezpieczeństwa doszło do jego obniżenia.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Fanpage Tomasza Budasza

Napisz komentarz

Komentarze(11)

 • 02.12.2020 08:25  Odpowiedz na komentarz

  Bardzo prosimy o taki garb na ulicy Jolenty przed wjazdem na basen

 • 02.12.2020 07:06  Odpowiedz na komentarz

  Jechałem ostatnio tamntendy I byłem w szoku progi zwalniające to tragedia za bardzo strome wachacz bym sobie uszkodził przejeżdżając bardzo wolno!!! Proszę z tym coś zrobić tak nie może być!!!
  Progi zwalniające powinny być Ale troszkę łagodnirjsze.
  Te które zamontowano nadają się tylko na cross.

 • ul.zulawy to dopiero autostrada! Wąska uliczka dwukierunkowa w ŚRÓDMIEŚCIU,tu dopiero przejście na drugą stronę graniczy z cudem. Żaden urzędnik,czy radny o niej nie pomyśli? Ulica na uboczu centrum Gniezna z oblatujacymi elewacjami pod zarządem "Urbisu".niech mieszkańcy się męczą! Wycieczki tędy nie są prowadzone!

 • jestem Rowerzystą, który ul. Michała dojeżdża na basen i z mojej perspektywy jest znacznie bezpieczniej. Wcześniej kierowcom zdarzało się scinac łuki wjeżdżając na ścieżkę

 • 01.12.2020 20:08  Odpowiedz na komentarz

  Popieram stwierdzenie "DIEGO".rura wydechowa odpadla????to proszę założyć wrotki,też POJAZD CZTEROKOŁOWY.Dla bezmózgowych kierowców nie ma Miejsca na drodze.POŁOWA JEZDZI BEZ KULTURY JAK DZÍCZ.

 • 01.12.2020 19:59  Odpowiedz na komentarz

  Nie zgadzam się z t? opini?.Bardzo dobrze ze jest to zamontowane.często przechodz? tá ulic? i większosc kierowców nawet nie pimysli aby sie zatrzymac.mozna stac i zd?żyć wypic kawę.ponadto niejednokrotnie mieszkancy ulicy 3Maja pisali w komentarzach aby cos podobnego zamontowac na ulicy 3Maja.Na tej ulicy często przechodzá piesi.Co z tEGO że s? kamery,PROSZĘ SPRAWDZIC MONITORING PANIE KOMENDANCIE STRAŻY MIEJSKIEJ ILU KIEROWCÓW OBIJA BOKIEM NA PASACH PIESZEGO,ILU PRZEJEŻDZA PO PALCACH DYSKUTUJ?C PRZEZ TELEFON.DLACZEGO Z TYM NIE ZROBICIE PORZ?DKU?????CZEKACIE DO TRAGEDII.

 • 01.12.2020 18:06  Odpowiedz na komentarz

  Mieszkałem przez kilka lat w Holandii. Jak wiadomo, w tym kraju jest najwięcej rowerów w przeliczeniu na mieszkańca jak i bardzo tam dbają o sowolnienie ruchu na osiedlach za pomocą wszelkiego typu szykan na drodze, ale tak durnych pomysłów jak wysoki separator obok drogi dla rowerów czy tego typu próg zwalniający, nie spotkałem.

 • 01.12.2020 07:50  Odpowiedz na komentarz

  Coż najwidoczniej te super rzeczy zamontowano na "ŻYCZENIE" pani radnej której to tak Szef Magistratu serdecznie dziękuje. Prosze tej Pani podziękować

 • 01.12.2020 07:11  Odpowiedz na komentarz

  Na łuku tej ulicy św. Michała konieczny jest "garb" by spowolnić jazdę niektórych samochodów osobowych.

 • 30.11.2020 23:35  Odpowiedz na komentarz

  Sciezka rowerowa pod prąd sama w sobie juz jest niebezpieczna.

 • 30.11.2020 23:23  Odpowiedz na komentarz

  idać, że autorowi się nie spodobało, że biedaczek musi użyć hamulca i może nawet, o zgrozo, sprzęgła. A tak się składa, że mieszkam na tej ulicy. Urwane lusterka w zaparkowanych autach to standard, a samochody (w tym nawet i radiowozy) jeżdżż z absurdalnymi prędkościami jak na wąską drogę przez tego typu zabudowania. Do tego dołożyć położone tam przedszkole i rowerzystów, i aż się to prosi o wypadek. Autor chyba woli leczyć, niż zapobiegać, a gaśnicę by kupił po pożarze.
  A co do urwanego wydechu 'auta klasy premium' - taki wydech nie urwał się sam....

PODOBNE TEMATY
VR Inkubator Fałkowo pomaga obywatelom Ukrainy 25 maja w VR Inkubator Fałkowo odbyło się spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy poświęcone możliwości... Sobota, 28 maja 2022
Bulwary Chrobrego - miejsce, w którym się zakochasz W poszanowaniu do historii i dawnej architektury bloków koszarowych, które zaczęły powstawać w drugiej... Czwartek, 26 maja 2022
Dlaczego pompa ciepła to dobry wybór? Za i przeciw Zastanawiasz się, na jaki system ogrzewania domu postawić? Warto dobrze przemyśleć tę kwestię, ponieważ... Środa, 25 maja 2022
Velvet Glass Poland - specjaliści od szkła! Lokalna firma trafia w gusta i zdobywa zaufanie klientów Velvet Glass Poland jest firmą działająca na rynku od 1999 roku. Oferujemy szeroki asortyment szkła... Środa, 18 maja 2022