moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Marka samochodu a cena OC - co mają wspólnego?

Wtorek, 24 listopada 2020
 • Marka samochodu a cena OC - co mają wspólnego?

Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy nie tylko od historii ubezpieczeniowej, doświadczenia na drodze czy miejsca zamieszkania. Duże znaczenie mają również parametry samochodu, w tym także jego marka. Dlaczego ubezpieczyciele wyceniają OC również na podstawie marki auta? Samochody których producentów są ubezpieczane najtaniej, a które najdrożej? Ile za OC mogą zapłacić mieszkańcy Gniezna?

Dlaczego marka samochodu wpływa na cenę OC?
To, jakim samochodem jeździsz, ma niebagatelny wpływ na wysokość Twojej składki ubezpieczeniowej. Marka jest bowiem jednym z podstawowych czynników, od których zależy to, ile zapłacisz za polisę. Odpowiedź na pytanie, z salonu jakiego producenta wyjechało Twoje auto, pomoże ubezpieczycielowi oszacować ryzyko związane z objęciem ochroną Ciebie i Twojego pojazdu.

Dlaczego marka samochodu jest tak ważna?
Niektóre auta są częściej wybierane przez młodych, niedoświadczonych, a jednocześnie lubiących szybką i niebezpieczną jazdę kierowców. Tak jest chociażby z samochodami marki BMW, które często są pierwszymi pojazdami, po jakie sięgają świeżo upieczeni właściciele prawa jazdy. Poza tym wiele modeli BMW ma wbudowany spory silnik, który umożliwia osiąganie dużych prędkości. Brak obycia na drodze w zestawieniu z niemałymi możliwościami pojazdu to sygnał dla ubezpieczyciela, że może dojść do kolizji, której skutki trzeba będzie likwidować w ramach OC lub autocasco.

Bardziej przychylnie towarzystwa ubezpieczeniowe patrzą na klientów, którzy chcą ubezpieczyć Dacię, Kię czy Suzuki, które występują w wersjach spełniających oczekiwania rodzin, dlatego są często przez nie wybierane. Kierowcy, którzy przewożą samochodem członków rodziny, zwłaszcza dzieci, prawdopodobnie będą jeździli ostrożniej, stosując się do przepisów. Od ich stylu jazdy bowiem zależy bezpieczeństwo ich bliskich. Pojazdy, które często są kupowane przez doświadczonych kierowców posiadających rodzinę, są ubezpieczane za mniejsze pieniądze, co widać chociażby w październikowych statystykach porównywarki Mubi.

Które samochody są ubezpieczane najdrożej?

Oprócz wspomnianego wyżej BMW, które jest jednym z drożej ubezpieczanych pojazdów, wysokie OC ubezpieczyciele naliczają samochodom marek premium. Do grupy tych, których OC często kosztuje ponad 1000 zł, zaliczają się zatem także Lamborghini (1334 zł), Ferrari (1251 zł), MG (1148 zł) oraz Bentley’e (1094 zł). Ale niemało może kosztować też OC Dodge’a (średnio 982 zł) czy Jaguara (średnio 981 zł). Więcej o cenach ubezpieczenia Jaguarów przeczytasz na https://mubi.pl/poradniki/oc-jaguara/.

Samochody z ubezpieczeniami ze średniej półki cenowej - ile płacą za ich OC kierowcy z Gniezna?
OC niektórych marek nie jest ani przesadnie wysokie, ani nie należy do najniższych. Wśród marek ubezpieczanych średnio za nieco poniżej 800 zł znajdują się:
 • Renault - 745 zł,
 • Fiat - 770 zł,
 • Ford - 774 zł,
 • Infiniti - 782 zł,
 • Nissan - 785 zł,
 • Opel - 790 zł.

Ile wyniosło najtańsze OC dla pojazdów tych marek w Gnieźnie?
 • 435 zł za ubezpieczenie Renault Scenic (pojemność silnika: 1,6 l), który należy do 44-letniej kobiety,
 • 450 zł za ubezpieczenie Fiata Seicento (pojemność silnika: 0,9 l), który należy do 50-letniej kobiety,
 • 394 zł za ubezpieczenie Forda Mondeo (pojemność silnika: 2,0 l), który należy do 54-letniego mężczyzny,
 • 450 zł za ubezpieczenie Infiniti QX50 (pojemność silnika: 3,0 l), który należy do 45-letniego mężczyzny,
 • 450 zł za ubezpieczenie Nissana Qashqai (pojemność silnika: 2,0 l), który należy do 40-letniego mężczyzny,
 • 405 zł za ubezpieczenie Opla Astry (pojemność silnika: 1,4 l), który należy do 45-letniej kobiety.

Szczegółowe dane dotyczące cen ubezpieczeń samochodów tych marek, np. Infiniti (https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-oc-infiniti/), znajdziesz na stronie porównywarki Mubi.

Które samochody są ubezpieczane najtaniej?

Od wielu miesięcy na czele rankingu najtaniej ubezpieczanych marek samochodowych jest Dacia, a obok niej Smart, Suzuki, Kia, Daihatsu czy Toyota. W październiku właściciele tych marek płacili za ubezpieczenie średnio:
 • 641 zł - Dacia,
 • 647 zł - Smart,
 • 660 zł - Suzuki,
 • 664 zł - Kia,
 • 701 zł - Daihatsu,
 • 711 zł - Toyota.

Jak można zmniejszyć składkę ubezpieczeniową?
Istnieje kilka sposobów, które pozwolą obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu. Jeśli jesteś na etapie poszukiwań odpowiedniego modelu, przed podjęciem ostatecznej decyzji i podpisaniem umowy sprawdź, ile będzie Cię kosztowało OC nowego nabytku. Jeśli zaoferowane przez ubezpieczycieli ceny wykraczają poza Twoje możliwości, rozważ wybór innego pojazdu. Jeśli jednak już jesteś właścicielem auta, stosuj się do poniższych zasad.
 • Jeźdź bezpiecznie i przepisowo, aby zminimalizować ryzyko spowodowania wypadku i utraty zniżek.
 • Porównuj oferty, korzystając z porównywarki ubezpieczeń dostępnej online. Dzięki temu będziesz wiedział, że wybrałeś najbardziej atrakcyjną opcję z możliwych.
 • Płać całą składkę z góry. Przy płatności w ratach ubezpieczyciel doliczy odsetki.
 • Korzystaj z akcji promocyjnych. Towarzystwa ubezpieczeniowo organizują okresowe akcje promocyjne, dzięki którym możesz kupić ubezpieczenie taniej lub zapłacić składkę w ratach bez dodatkowych kosztów.
 • Kupuj ubezpieczenia przez internet. Niektórzy ubezpieczyciele naliczają dodatkowe zniżki klientom, którzy dokonali zakupu online.
 • Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, zrezygnuj z zakupu własnego auta i zostań współwłaścicielem pojazdu rodziców lub innych bardziej doświadczonych kierowców.

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Motomikołaje obdarowały Dom Dziecka i Matki Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej W niedzielę Motomikołaje zorganizowały zbiórkę dla Domu Dziecka i Matki Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.... Wtorek, 7 grudnia 2021
Motomikołaje już 5 grudnia w Gnieźnie! 5 grudnia na placu przed Teatrem w Gnieźnie pojawią się Motomikołaje! Akcja ma wymiar charytatywny -... Niedziela, 28 listopada 2021
Fani czterech kółek zakończyli sezon Ponad 2 700 złotych oraz ok 250 kilogramów nakrętek zebrano w sobotę podczas zakończenia sezonu samochodowego... Poniedziałek, 18 października 2021
Samochodowe zakończenie sezonu już w sobotę! W sobotę na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się zakończenie sezonu fanów "czterech kółek" połączone z akcją... Czwartek, 14 października 2021