moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Budżet Gniezna 2021 w obliczu pandemii

Czwartek, 19 listopada 2020
 • Budżet Gniezna 2021 w obliczu pandemii

Mimo bardzo trudnej sytuacji, w jakiej z powodu pandemii znalazły się samorządy w Polsce, Miasto Gniezno nie rezygnuje z zamierzonych planów inwestycyjnych w 2021 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami projekt budżetu na przyszły rok jest już gotowy, radni miejscy przyjmą go w głosowaniu 16 grudnia.

Zarówno przewidziane na 2021 r. wydatki, jak i dochody są wyższe niż w roku bieżącym. Dochody w budżecie mają wynieść 337 mln zł (324,5 w 2020 r), natomiast wydatki 342 mln (330 mln 2020 r) przy czym wydatki na inwestycje to prawie 28 mln zł (23 mln w 2020). Wśród wydatków bieżących, jak każdego roku, najwięcej środków będzie przeznaczonych na oświatę i wychowanie (97 mln), rodzinę (96 mln), gospodarkę komunalną (35 mln), transport i łączność (24 mln), administrację publiczną (21 mln) i pomoc społeczną (23 mln). Wiem, że są samorządy w Polsce, które rezygnują z planowanych na przyszły rok inwestycji. My na razie nie zamrażamy, ani nie odkładamy planów na bliżej nieokreśloną przyszłość. Co więcej: w 2021 r. inwestycji wpływających bezpośrednio na jakość życia mieszkańców Gniezna będzie jeszcze więcej - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

W przyszłorocznym budżecie miejskim szczególny nacisk został położony na prace na terenach zielonych, sprawy związane z ochroną klimatu a także ważne inwestycje drogowe, w tym ścieżki rowerowe.

W przyszłym roku miasto Gniezno przeznaczy sporą część wydatków inwestycyjnych na rewitalizację terenów zielonych. Aż 2,5 mln zł trafi na realizację pierwszego etapu rewitalizacji Parku Piastowskiego wokół popularnej Wenecji, 2 mln na rewitalizację szpitalnego parku przy „Dziekance” (projekt wspólny z województwem wielkopolskim), a prawie 800 tys. zł zostanie wykorzystane na nasadzenia drzew i krzewów oraz posadowienie tak zwanej małej architektury na Rynku. Ponad to rozpoczną się prace związane z budową kolejnego parku kieszonkowego w mieście, pomiędzy ul. Kościuszki a Dworcową (teren za żłobkiem i szkołą muzyczną).  W przyszłorocznych planach jest też budowa mobilnych basenów z infrastrukturą towarzyszącą, a także zakończenie rozpoczętych inwestycji związanych z budową placów zabaw przy ul. Sikorskiego, placu zabaw z elementami skate parku przy ul. Kawiary, skate parku przy ul. Czeremchowej, oraz placu zabaw przy ul.  Armii Krajowej. Przygotowana zostanie także dokumentacja projektowa modernizacji placu zabaw przy ul. 3 maja.

Miasto Gniezno sukcesywnie od lat realizuje wymianę ogrzewania na ekologiczne  w ramach programu „Lepsza jakość powietrza”. W 2021 r. będzie kontynuowana wymiana pieców węglowych w budynkach, których właścicielem jest miasto, poprzez podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej (0,5 mln zł) oraz miejski program wymiany pieców (150 tys. zł).

Wśród największych inwestycji drogowych, których realizacja jest planowana na 2021 r. są: rozpoczęcie budowy tzw. południowej obwodnicy Miasta Gniezna czyli drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 (wspólnie z województwem wielkopolskim) i przebudowa ul. Warszawskiej. Planowana jest budowa trasy rowerowej na ul. Gdańskiej (odcinek od ronda im. Kaczmarskiego do ronda Winiary). Po obu stronach ul. Roosevelta (odcinek od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury do al. Reymonta) wytyczone zostaną jednokierunkowe pasy rowerowe, o szerokości 1,5 m. Ponadto aż 500 tys. zł w ramach wsparcia zostanie przekazane dla powiatu gnieźnieńskiego na wykonanie nakładek asfaltowych dróg powiatowych: Słoneczna, Słowackiego, 17 Dywizji Piechoty/Wesoła, Półwiejska, (we fragmentach) oraz  sygnalizacja świetlna przy Szkole Podstawowej nr 10. Rozpocznie się również przebudowa ul. Rycerskiej, czego konsekwencją w kolejnych latach będzie udrożnienie i poszerzenie popularnego skrótu w kierunku osiedla Winiary.

Miasto Gniezno będzie również kontynuować program odnowienia elewacji miejskich kamienic w centrum. W przyszłym roku przewidziano na ten cel 400 tys. zł, za co planowane jest odnowienie budynków przy ul. Czystej 2, Sobieskiego 21 i Chrobrego 8. Za 50 tys. zł zostanie przygotowana dokumentacja na przyszłą modernizację targowiska przy ul. Wyszyńskiego. W ramach programu repatriacji miasto przygotuje również mieszkanie dla kolejnej rodziny z Kazachstanu (80 tys. zł). A w ramach inwestycji oświatowych zaplanowano: wymianę okien w Szkole Podstawowej nr 1 (150 tys. zł), modernizację boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Szkole Podstawowej nr 6, remont części sanitarnych w „Siódemce” i dachu w Przedszkolu nr 2.

2021 będzie kolejnym rokiem, w którym  Miasto Gniezno będzie realizować projekty z dofinansowaniem zewnętrznym. Obok przebudowy ul. Wolności, wspartej dotacją z Narodowego Funduszu Dróg w wysokości 3,5 mln zł, kontynuowane będą: budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego (z dofinansowaniem unijnym w wysokości  4,5 mln ), rewitalizacja Miejskiego Ośrodka Kultury (dofinansowanie 7,6 mln zł). Kontynuowana będzie także realizacja tak zwanych projektów „miękkich”: Gnieźnieński Klub Seniora (dofinansowanie 1,5 mln zł oraz Nowe miejsca dla maluchów w Gnieźnie! (dofinansowanie 3 mln).

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(16)

 • 23.11.2020 19:05  Odpowiedz na komentarz

  schronisko dla zwierzat potrzebuje remontu, nie zapomnijcie o tych biednych zwierzetach gnieznianie

 • 23.11.2020 07:54  Odpowiedz na komentarz

  dlaczego aż 21 milionów złotych Gniezno chce wydać na administracje publiczną, Jeżeli bliźniaczy Gnieznu Wągrowiec, zaplanował wydatki na administracje publiczną zaledwie na poziomie 9 milionów złotych !!

 • 22.11.2020 16:08  Odpowiedz na komentarz

  Panie CARLO Sprawdził się parking pod targowiskiem przy ulicy Warszawskiej , to i sprawdzi się parking pod targowiskiem na Wyszyńskiego. Można go wykonać nawet, na podstawie takiej samej dokumentacji ( by było taniej). Nie można marnować tak cennego terenu w środku Gniezna na tylko jednopoziomowe wykorzystanie. Przecież ten targ już i tak ledwo zipie, bo jest już odwiedzany na prawdę z rzadka przez bardzo niewielką liczbę mieszkańców Gniezna. Wobec tego pomysł wykonania i w tym miejscu parkingu Buforowego uważam za trafiony w dziesiątkę.

 • 20.11.2020 22:43  Odpowiedz na komentarz

  Drogi Panie Marku... Miejsce PARKINGU wskazanego przez Pana na ulicy Wyszyńskiego dzieli do PLANOWanego parkingu buforowego może jakieś 700 metrów... Niech powstanie w tej części jeden duży PARKINg buforowy, aby było to opłacalne dla inwestora czy zarządcy bo koszty inwestycji jak i utrzymania też trzeba brać pod uwagę, a Gniezno to nie Dubaj, aby na każdej ulicy wjazdowej budować parking buforowy. Spacer dobrze wpłynie na Pana zdrowie. Pozdrawiam

 • 20.11.2020 12:48  Odpowiedz na komentarz

  Priorytetem powinna być ulica Żabia. Tam konieczny jest kapitalny remont. Nie dam się tam normalnie przejść, ulica niebezpieczna, w niektórych miejscach niedoświetlona. W końcu trzeba coś z tym zrobić.

 • 20.11.2020 07:40  Odpowiedz na komentarz

  do czytelnika. Sprawą sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej z Obwodnicą musi się osobiście zająć poseł dolata. On ma znajomości nawet w Poznaniu ! I co najważniejsze jest skuteczny w swoich działaniach.

 • Drogi Carlosie. Parkingi buforowe powinny zaistnieć przy wszystkich ulicach prowadzących do centrum. Nie tylko przy ulicy Chrobrego. a ulica Wyszyńskiego jest jedną z głównych arterii dojazdowych do ścisłego centrum. wobec tego i przy tej ulicy parking Buforowy bardzo by się przydał. Bo nie wiadomo jak długo właściciel centrum handlowego "MAX" będzie jeszcze pozwalał na postój samochodów - nie klientów na swoim terenie. A zwróć uwagę, że parking przy tym centrum handlowym jest prawie pełny !

 • 19.11.2020 18:49  Odpowiedz na komentarz

  drodzy czytelnicy dobrze podpowiadacie w sprawie parkingow, ale ostatnio w mediach była informacja, ze parking buforowy powstanie na terenie byłych koszar za urzedem pracy. Rondo na ulicy Roosevelta przy słowackiego i Staszica to temat już prowadzony od roku, a może i dwóch lat. Wasze podpowiedzi są spóźnione, bo wszystko jest już omawiane od dłuższego czasu.... Pozdrawiam podpowiadających - SPOZNIALSKICH:)

 • 19.11.2020 12:54  Odpowiedz na komentarz

  O ! Jest remont ulicy Rycerskiej. No bo jakby mogło go zabraknąć w planach prezydenta. Przecież ta ważna ulica nie mam jeszcze chodników, pasów, garbów, ścieżek rowerowych . A ile ma ten remont ulicy Rycerskiej gnieźnian kosztować ? Znowu ktoś chce tą olbrzymią kwotę ukryć przed mieszkańcami Gniezna ? Przecież zamiast tą ulicę dalej modernizować, najpierw ulicę Rycerską powinno się połączyć na wprost z ulicą Zamiejską. Po co, by zlikwidować te przeklęte i bardzo niebezpieczne zakręty! To powinien być priorytet dla pana prezydenta. A nie .....

 • 19.11.2020 12:04  Odpowiedz na komentarz

  O ! Jest remont ulicy Rycerskiej. No bo jakby mogło go zabraknąć w planach prezydenta Grobelnego. Przecież ta ważna ulica nie mam jeszcze chodników, pasów, garbów, ścieżek rowerowych . A ile ma ten remont ulicy Rycerskiej gnieźnian kosztować ? Znowu ktoś chce tą olbrzymią kwotę ukryć przed mieszkańcami Gniezna ? Przecież zamiast ta ulicę dalej modernizować, najpierw ulicę Rycerską powinno się połączyć na wprost z ulicą Zamiejską, by zlikwidować te przeklęte i bardzo niebezpieczne zakręty ! To powinien być priorytet dla pana Grobelnego.

 • 19.11.2020 11:41  Odpowiedz na komentarz

  Ale absurdalny pomysł z tym "parkiem kieszonkowym" miedzy ulicą Kościuszki i Dworcową. Kto potrzebuje w tym rejonie kolejnego parku ? Jakaś parafia? by postawić tam kolejny pomnik ? Panie prezydencie niech się pan opanuje. Tam powinien powstać kolejny parking na samochody osobowe, by nie wjeżdżały do centrum Gniezna. Albo parking dla samochodów gnieźnian odjeżdżających z naszego dworca pociągiem do Poznania.

 • 19.11.2020 08:51  Odpowiedz na komentarz

  A co ze światłami na zbiegu GDAŃSKIEJ I OBWODNICY??? MIAŁY BYC NA POCZĄTKU ROKU?? I ZNIKŁO??

 • 50 tys. na dokumentacje nowego targowiska przy ulicy Wyszyńskiego ! Do tego planu mam zastrzeżenie. Czy w tym miejscu nie powinien powstać WIELOPOZIOMOWY PARKING buforowy ? Jeżeli naprawdę zależy nam na ograniczeniu ruchu samochodowego w centrum Gniezna, to jest to znakomita okazja, by właśnie w tym miejscu te samochody w ilości około 200 szt. ZATRZYMAĆ ! Panie i Panowie projektanci, będę wdzięczny jeżeli ten mój pomysł weźmiecie pod uwagę przystępując do projektowania nowego targowiska w tym miejscu. Gniezno będzie Wam za to wdzięczne

 • a co ze skrzyżowaniem ulicy Słowackiego z ulicą roosevelta ? Czy nie można tam zrobić RONDA ? Czy to rondo ( może trochę owalne ) nie mogłoby obejmować również ulicy Staszica ? Kochani projektanci, proszę przeanalizować moją propozycję. jeszcze jest na to czas, by Nowe ścieżki rowerowe wkomponować w to przyszłe RONDO !!!! To rondo byłoby wybawieniem dla kierowców oczekujących w długich kolejkach na wyjazd z ulicy Słowackiego czy ulicy staszica na ulicę Roosevelta. Nie wspomnę o sprawie ZWIĘKSZENIA BEZPIECZEŃSTWA RUCHU w rejonie tych skrzyżowań !

 • Mam nadzieję, że pasy rowerowe po obu stronach ulicy Roosevelta zostaną wygospodarowane poprzez POSZERZENIE chodników a nie poprzez zwężenie jezdni dla samochodów !

 • 19.11.2020 07:24  Odpowiedz na komentarz

  21 ( dwadzieścia jeden ) milionów na Administrację Publiczną !!!!

PODOBNE TEMATY
Zajęcia z LEGO Education wracają do VR Inkubatora Zgodnie z zapowiedziami w wakacje VR Inkubator w Fałkowie otwiera się na dzieci i kontynuuje przygodę... Czwartek, 30 czerwca 2022
Niezwykła wystawa w VR Inkubator za nami! Odwiedzający byli zachwyceni Od 23 do 26 czerwca w VR Inkubator w Fałkowie można było odwiedzić wystawę "Przyszłość u podstaw" przygotowaną... Czwartek, 30 czerwca 2022
Nowy chodnik w Dziećmiarkach oddany do użytku Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie oddał do użytku nowo powstały chodnik w miejscowości Dziećmiarki w... Środa, 29 czerwca 2022
Dom jednorodzinny w rozsądnej cenie! Osiedle Wierzbiczany już w sprzedaży Osiedle domów jednorodzinnych to inwestycja zlokalizowana nieopodal Gniezna, w zielonej i spokojnej... Piątek, 24 czerwca 2022