moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

W Gnieźnie powstaje nowe muzeum muzyczne

Poniedziałek, 26 października 2020
  • W Gnieźnie powstaje nowe muzeum muzyczne

Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, na podstawie ustawy o muzeach, swoją działalność oficjalnie rozpoczęło Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie (już w sierpniu regulamin muzeum w organizacji konsultowany był z Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie). Muzeum zaprezentuje stałą wystawę po dokończeniu budowy siedziby.

W chwili obecnej placówka muzealna posiada największe na świecie zbiory elektrofonów klawiszowych polskiej produkcji, są nimi zabytkowe organy elektroniczne, syntezatory, keyboardy, klawiatury sterujące MIDI i sprzęt towarzyszący. Pomysłodawcą założenia muzeum jest Dawid Jung, funkcję dyrektora objął Jacek Jung, stypendysta MKiDN w dziedzinie animacji kultury.

Najciekawsze egzemplarze polskich organów elektronicznych można zobaczyć na stronie www.polskieorgany.pl, gdzie w ramach programu MKiDN „Kultura w sieci” prezentowana jest wystawa online „Nieodkryty świat muzyki - polskie organy elektroniczne”.

Zwiedzający wystawę online mogą poznać historię elektronicznych instrumentów, w tym unikalnych modeli, jak „OW-1”, „OW-3”, „W-1”, „MA-101”, czy dziecięcych organków edukacyjnych: „Remi 12” (niegdyś jedne z najmniejszych organków na świecie), „Kubuś”, „Sunia”, „Beata”, „Kinga” (szacuje się, iż do naszych czasów zachowało się zaledwie kilka egzemplarzy tych modeli). Wystawę cennych dla polskiej kultury instrumentów muzycznych zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci.

Przy Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie powołano także kolegium doradcze, w skład którego wchodzą osoby wyróżniające się wiedzą muzyczną, zajmujące się edukacją z zakresu muzyki lub prowadzące działalność promocyjną w tym zakresie. Obecnie kolegium tworzą m.in. Paulina Kuczyńska-Siwka (dyrygentka męskiego zespołu wokalnego „Szpaki”), Krzysztof Gronikowski (Agencja Artystyczna JazzGra), Rafał Stańczak (dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Gnieźnie) i Jarosław Mikołajczyk (edukator muzealny, pracownik Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie).

W planach Muzeum Polskich Organów Elektronicznych jest m.in. organizacja wystaw czasowych, wydawanie pisma specjalistycznego, przygotowywanie międzynarodowych konkursów muzycznych i koncertów.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 14.12.2020 16:21  Odpowiedz na komentarz

    Szanowni Państwo!
    Pragnę zwrócić uwagę, że jest człowiek, który w latach 80- budował polskie syntezatory musel, jest to pan leszek dorski, który ma swoją stronę, link: http://members.upcpoczta.pl/l.dorski/Szkoda, że na portalu muzeum nie ma nic na temat jego osoby i syntezatorów, a to przecież wybitny konstruktor syntezatorów musel 3m i musel mini rok. Może warto się z panem leszkiem skontaktować?

PODOBNE TEMATY
Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla Polskiej Akademii Umiejętności Polska Akademia Umiejętności została czternastym Laureatem Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Sobota, 25 czerwca 2022
Już w piątek startuje Weekendu na Szlaku Piastowskim! Już w piątek startuje tegoroczna odsłona Weekendu na Szlaku Piastowskim - dorocznego święta Szlaku,... Środa, 22 czerwca 2022
Już w piątek Noc Kupały na Lednicy Zapraszamy do świętowania nocy ognia, muzyki i miłości - Noc Kupały na Lednicy już 24 czerwca! Środa, 22 czerwca 2022
Olej MCT - czym jest i jak powstaje? Olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, Medium Chain Triglycerides to suplement diety o... Wtorek, 21 czerwca 2022